Čarovnik iz Basla sedaj še kralj modrega peska!

13.05.2012
MADRID, ŠPANIJA - 30-letni švicarski teniški velemojster Roger Federer je kralj kontroverzne modre peščene podlage. V velikem, nedeljskem finalu ATP 1000 turnirja v Madridu je po treh nizih premagal Čeha Tomasa Berdycha in bo jutri na ATP lestvici na 2. mestu zamenjal Rafaela Nadala.

Teniški Masters turnir v Madridu je cel teden buril duhove, a finalista Roger Federer in Tomas Berdych se na to nista ozirala.

V izjemnem finalu je Roger Federer po  izgubljenem prvem nizu le našel pot do slavja tudi na modri peščeni podlagi ter Tomasa Berdycha iz Češke premagal s 3-6, 7-5 in 7-5. Finalista sta prikazala tenis vreden finala. Celoten obračun je bil vseskozi na visokem nivoju, preobratov ni manjkalo, na koncu pa je bil boljši in bolj zbran Federer, ki je v španski prestolnici dvignil pokal na vseh treh podlagah - leta 2006 na trdi, 2009 na rdečem pesku in danes na modrem pesku. Federer se je z današnjo zmago na vrhu večne lestvice zmagovalcev Mastersov izenačil z Rafaelom Nadalom. Oba imata v lasti po 20 lovorik. Za nameček bo Švicar jutri na ATP lestvici iz 2. mesta izrinil Španca.

Roger Federer je prišel do 20. zmage na Mastersih. V ponedeljek bo zopet številka 2 svetovnega tenisa

Res je, da Federer na turnirjih za Grand Slam ni zmagal že vse od začetka 2010 (OP Avstralije) pa vendar, od OP ZDA lani je izgubil le tri dvoboje (Davisov pokal, OP Avstralije in Miami), dobil pa jih je 45. Eden najboljših, če ne že najboljši teniški igralec v zgodovini, je osvojil 74. turnirsko zmago, 4. v letošnji sezoni po Rotterdamu, Dubaju, in Indian Wellsu. Včeraj je samo s turnirskimi nagradami prekoračil številko 70 milijonov USD, v TOP 3 pa se nahaja že skoraj celo desetletje, vse od junija 2003. Do rekorda Peta Samprasa  (nejveč tednov na 1. mestu ATP lestvice) mu manjka le en teden, temu dosežku pa se je z današnjo zmago še nekoliko bolj približal.

Velemojster teniške igre je današnji finale proti štiri leta mlajšemu tekmecu dobil po 2 urah in 38 minutah bitke dobrih serverjev. Uvodni niz je pripadel Čehu, ki Federerju ni dovolil, da bi se dokopal do priložnosti za odvzem servisa. Berdych je odigral briljantno in Roger je moral dvigniti svoj nivo, da bi se obdržal v igri. To mu je tudi uspelo. Takj na začetku drugega niza je povedel 3-0, vendar prednosti ni zmal obdržati do konca. Ko bi moral zaključiti set, se je Berdych vrnil, za zanimivo končnico in podaljšanje finala pa je poskrbel Švicar. Izgubljeno je takoj nadoknadil in izsilil 3. niz, kjer je bila situacija podobna drugemu. Federer je imel servisno igro za zmago, pa klecnil, v 12. igri pa prišel do treh brejk žog, ki so obenem pomenile tudi točke za končno zmago. Čeh je vse tri ubranil, ko pa se je soočil s četrto, je čarovnik iz Basla le našel recept za slavje v magični kocki. Na koncu je Federer osvojil dve točki več (103:101), tri ase več (13:10) in imel boljši izkoristek na svoj prvi začetni udarec.

Nad Federerjem je bil očitno navdušen tudi igralec Will Smith

Švicar je od svoje prve zmage na Mastersih (Hamburg 2003) nanizal že 258 dobljenih obračunov, kar ga postavlja na vodilni položaj. V Madrid je prišel po porazu z Roddickom v Miamiju in je seveda prvič letos nastopal na peščeni podlagi, če izzvzamemo nastop v Davisovem pokalu. Berdycha je premagal 11-ič v 15. dvobojih. Na turnirju Mutua Madrid Open je slavil tretjič, še dvakrat pa je bil udeleženec finala.

Čeh ostaja pri eni lovoriki iz Mastersov (Pariz 2005), kljub današnjemu porazu pa je v Madridu prikazal vrhusnko igro. Do finala ni oddal niti niza.