''Baby Fed'' kmalu po stopinjah svojega vzornika?

15.12.2014
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Grigor Dimitrov je v pretekli sezoni osvojil tri turnirske lovorike in z uvrstitvijo v polfinale Wimbledona dosegel nov mejnik na turnirjih za Grand Slam. Bolgarski teniški up je pripravljen, da upraviči svoj neizmeren talent, o katerem je bilo v zadnjih letih prelitega ogromno črnila.

Grigor Dimitrov se je na svetovni teniški sceni uveljavil daljnega leta 2008, ko je v razmaku dveh mesecev osvojil Wimbledon in US Open v mladinski konkurenci ter napovedal preboj med teniško elito. Zaradi stila igra, ki močno spominja na Rogerja Federerja, predvsem pri backhand in servis udarcu, se ga je prijel vzdevek ''baby Fed''. Najstnik je tako rekoč čez noč postal predstavnik nove generacije, ki naj bi s prestola izrinila Novaka Đokovića in Rafaela Nadala. Rodila se je teniška zvezda, ki je nato klonila pod težo pričakovanj. ''Mislil sem, da sem pri 17, 18 že zraven. Mislil sem si 'jaz sem prava stvar'. Na koncu se je izkazalo, da nisem bil niti blizu,'' je kasneje priznal Bolgar.

Dimitrov je leta 2009 na turnirju v Rotterdamu premagal Tomaša Berdycha, nato pa v treh nizih izgubil proti Nadalu. ''Nedvomno bo odličen tenisač in zagotovo se bo prebil v Top 10,'' je po težki zmagi dejal takrat prvi igralec sveta. Toda Bolgar, ki je bil na račun svoje igre deležen številnih presežnikov, je hitro spoznal, kako težko se je uveljaviti med svetovno teniško elito.

Rasheed dodal piko na i

Na prvo zmago na turnirjih za Grand Slam je moral počakati vse do leta 2011, ko se je prebil v drugi krog Australian Opna. Napredek je vseskozi beležil tudi na lestvici ATP, kjer je avgusta priplezal vse do 52. mesta, kar je bila njegova najboljša uvrstitev do tedaj. Sledil je nov padec po lestvici in marca 2012 se je spet znašel izven prve stoterice. V nadaljevanju sezone je ponovno našel formo, ki je vrhunec doživela januarja 2013, ko je prvič v svoji karieri zaigral v finalu ATP turnirja. V Brisbanu ga je v dveh nizih premagal Andy Murray. Dimitrov je nadaljeval z dobrimi predstavami na turnirjih za Grand Slam, kjer je prvič zaigral v tretjem krogu (Roland Garros). Na Mastersu v Monte Carlu se je prebil vse do četrtfinala, kjer ga je po treh nizih izločil Nadal, osemkratni branilec naslova. Oktobra se je njegovemu timu pridružil Roger Rasheed, nekdanji trener Lleytona Hewitta, Gaela Monfilsa in Jo-Wilfrieda Tsongaja. Nemudoma je sledila prva lovorika na ATP turnirjih, ko je v finalu Stockholma premagal Davida Ferrerja. Dimitrov je leto končal na 23. mestu lestvice ATP.

Leto 2014 je bilo zanj prelomno, saj je osvojil kar tri turnirje (Acapulco, Bukarešta, London) in še enkrat zaigral v finalu (Stockholm). Z zmagami na trdi, peščeni in travnati površini je dokazal svojo vestranskost in lanskoletni zmagi nad Đokovićem (Madrid) dodal še dve nad Murrayjem. Zaigral je v četrtfinalu Australian Opna in polfinalu Wimbledona, medtem ko ga je v prvem krogu Roland Garrosa presenetil Ivo Karlović. Na zadnjem Grand Slamu sezone v velikem jabolku je bil v četrtem krogu od njega boljši Monfils. Avgusta se je po zaslugi polfinalnega nastopa v legendarnem All England Clubu povzpel na osmo mesto lestvice ATP, kar je do danes njegova najboljša uvrstitev. Pred koncem sezone sta ga na lestvici premagala dva tenisača njegove generacije - # 8 Milos Raonic, ki prav tako velja za enega najobetavnejših igralcev na svetu, in #5 Kei Nišikori, ki si je skok med elito zagotovil s finalnim nastopom v New Yorku in štirimi zmagami na turnirjih nižjih kategorij.

Kralj vročih udarcev (''hot shot''):

Pobeg iz Federerjeve sence

Dimitrov poseduje močan začetni udarec, s katerim lahko doseže hitrost tudi do 230 km/h. Velja za vsestranskega tenisača, ki ga odlikujeta hitrost in gibčnost. Rad prevzame pobudo s forehandom, medtem ko je njegov najljubši udarec backhand po vzdolžni črti. Tekom kariere so ga vseskozi primerjali s Federerjem, kar si je sprva štel v veliko čast, nato pa hitro spoznal, kako naporno je življenje v senci švicarskega Maestra. Prav zato se je poskušal oddaljiti od oznake ''baby Fed'' in si prizadeval za prepoznavnejši individualen stil igre, kar mu pod Rasheedovo taktirko tudi zelo dobro uspeva. Bolgar je zelo spreten na mreži in poseduje močan inside-out udarec na obeh straneh.

Med njegove šibkosti prištevamo fizično pripravljenost, kar se je najbolje videlo na Mastersu v Monte Carlu (2013), kjer so ga v tretjem nizu proti Nadalu pograbili krči. Z Rasheedom največ pozornosti posvečata še returnu, ki prav tako ne sodi med njegove močnejše prvine.

Dimitrov je sicer znan kot dober sogovornik, ki v intervjujih večkrat zna nasmejati. Nazadnje je sodeloval v seriji vprašanj Quick Fire Questions, kjer je med drugim razkril, s kom bi si privoščil zadnji obrok na Zemlji. Več odgovorov 22-letnega tenisača si lahko preberete spodaj.

Kaj bi rad jedel za svoj zadnji obrok za Zemlji?
Zrezek.

Koga bi povabil na obrok?
Oh, Marijo (Šarapovo, op. a.).

Kaj najraje počneš v prostem času?
Glede na to, da ogromno potujemo, sem zelo vesel, kadar sem doma. Mislim, da sem kar navezan na dom.

Najljubša športna prireditev, ki si se je udeležil?
Tekma NBA lige.

Ali obstaja obračun, ki ti pomeni več kot vsi ostali?
Finale prvega turnirja, ki sem ga osvojil proti Ferrerju (Davidu, op. a.). Zares mi veliko pomeni, saj sem na turnir prišel po petih zaporednih porazih v prvem krogu. Zame je bil to velik korak.