Izjemni Grega Žemlja ponovno piše zgodovino; Preko Tommya Haasa v polfinale Dunaja!

19.10.2012
DUNAJ, AVSTRIJA - Najboljši slovenski teniški igralec Grega Žemlja podira mejnike kot za stavo. Fantastični Kranjčan je drugi teniški igralec v zgodovini, ki je prišel v polfinale kakšnega ATP turnirja, ko je danes v četrtfinalu Dunaja izločil slovitega Tommya Haasa.

Kakšna predstava prvega slovenskega tenisača na ATP turnirju na Dunaju. 26-letni Kranjčan je v četrtfinalu več kot pol milijona evrov vrednega ATP 250 turnirja odstrelil nekoč 2. tenisača sveta, sedaj 20. na računalniški lestvici in 3. nosilca Dunaja Tommya Haasa s 6-4, 4-6, 6-2 in se bo v polfinalu meril z Jankom Tipsarevićem, 2. nosilcem, ki je danes popoldne premagal Aljaža Bedeneta. GREGA BRAVO!!!

To je izenačitev najboljšega slovenskega teniškega dosežka v moški konkurenci. Polfinale ATP turnirjev je enkrat igral le Luka Gregorc, leta 2008 v New Havnu.

Jasno, to je tudi največja, karierna zmaga Grege Žemlje, saj še nikoli ni premagal TOP 20 tenisača sveta.

Grega Žemlja je v izjemni formi. Po zmagi v četrtfinalu Dunaja nad Tommyem Haasom je poskrbel za izenačitev najboljše slovenske uvrstitve, v ponedeljek pa bo postavil novo mejo našega tenisa na svetovni teniški lestvici

26-letni Kranjčan je začel v kvalifikacijah Dunaja, kjer je kot 1. nosilec tutinirano opravil s statusom in nosilci, v glavnem delu pa je to zanj že tretja zmaga. Pet dvobojev zapored je že dobil Grega za polfinale, ki mu prinaša najmanj 112 točk (90+12) ter novo rekordno uvrstitev Slovenca na ATP lestvici (57. mesto), morebitni uspeh proti Tipsareviću pa bi ga izstrelil v TOP 50. Neverjetno kakšno sezono, bolj natančno zadnjih 5 mesecev ima za sabo Gorenjec. Po seriji porazov je zablestel na challenger turnirju v Nottinghamu, ki mu je prinesel 'wildcard' za Wimbledon, od takrat naprej pa niza uspeh za uspehom ter podira vse mejnike, ki so pred njim.

V tekmo s Haasom je Žemlja odšel kot 'outsider', izšel pa kot junak, ki bo omenjen v vseh svetovnih športnih medijih. Premagati Nemca, ki je letos v finalu travnatega Halleja ugnal celo največjega izmed največjih Rogerja Federerja, ni mačji kašelj, pa čeprav ima ta že 34 let.

Prva igra 1 uro in 52 minut trjajajočega dvoboja je že nakazala, da se Žemlja ne bo sprijaznil z vlogo statista. Vzel je servisno igro Haasu, vendar se je ta že v naslednji vrnil z ribrejkom Vse do 4-4 sta držala začetni udarec, nato pa je Slovenec udaril ob pravem trenutku. V tem delu igre je blestel na returnih, saj je na drugi servis Hamburžana odnesel 11 točk od 12. Zasluženo je povedel v nizih, nato pa si je privoščil slabih 15 minut, ki jih je izkušeni tekmec izkoristil.

Haas je z dvema brejkoma prišel do visoke prednost 4-0 in izgledalo je, da se tekma obrača v drugo smer. Kakšna zmota! Gorenjci so znani po svoji trmi in Grega je je to dokazal. Izničil je ves zaostanek in na semaforju je bilo kar naenkrat 4-4. Žal se ni izšlo vse po načrtih, ker je Haas v 10. igri še tretjič v nizu zabeležil brejk, s tem pa poskrbel za 3. niz.

Veterana, ki ima tudi ameriško državljanstvo, je Žemlja zlomil po izenačenem nadaljevanju. Do 2-2 je Haas še držal stik, potem pa je naš teniški as prikazal svojo fizično in mentalno moč. Velikokrat je bil v preteklosti blizu zmagam proti boljšim tekmecem, pa ga je izdala 'glava', od letošnjega junija o tem ne moremo več govoriti. Suverena igra na svoj servis (Haas je v 3. nizu ostal brez priložnosti za brejk), psihična in fizična stabilnost, so mu prinesli 4 igre zapored in Haas je bil poražen, nemočen v tekmi, kjer je bil absolutni favorit.

20. igralec sveta Tommy Haas je lahko le čestital boljšemu nasprotniku - Gregi Žemlji

Kar 20 točk več je ob koncu tekme zabeležil Grega (87-67), boljši tekmec pa je bil praktično v vseh elementih igre. Zmaga je povsem zaslužena, naslednjemu nasprotniku pa je sporočil, da je pripravljen na maščevanje. Se še spomnite, 9. igralec sveta Janko Tipsarević ga je premagal v 3. krogu OP ZDA, a je tam Žemlja pustil zelo dober vtis. Zanimivo, da je Grega danes preprečil maščevanje Tipsarevića proti Haasu, saj je Srb izgubil medsebojni obračun prejšnji teden na mastersu v Šanghaju. Vse to pomeni, da je Tipsa premagljiv, pa čeprav je danes gladko ugnal Aljaža Bedeneta. Ja, še en razlog več, da Grega poravna račune z 28-letnim Beograjčanom in si prilasti še skalp TOP 10 igralca sveta.

Erste Bank Open
Datum: 15.10.2012-21.10.2012
Nagradni sklad: € 550,000

1-Juan Martin Del Potro (Argentina) beat Marinko Matosevic (Australia) 6-2 6-2
Gilles Muller (Luxembourg) beat Paolo Lorenzi (Italy) 6-3 6-4
2-Janko Tipsarevic (Serbia) beat Aljaz Bedene (Slovenia) 6-2 4-2 (Al. Bedene retired)
Grega Zemlja (Slovenia) beat 3-Tommy Haas (Germany) 6-4 4-6 6-2