Švicarjem Davis, superiornemu Federerju še zadnja lovorika v bogati karieri

23.11.2014
LILLE, FRANCIJA - Vendarle. Teniška reprezentanca Švice je zmagovalka letošnjega Davisovega pokala, zadnji junak pa kdo drug kot najboljši tenisač v zgodovini Roger Federer. 33-letni Baselčan je z navdahnjeno igro na pesku brez težav pospravil z Richardom Gasquetom po treh zaporednih nizih ter se z rojaki veseli enega največjih dosežkov v karieri.

Švicarska reprezentanca je dolgo časa čakala na ta uspeh. Leta 1992 so igrali v finalu, v dobi Rogerja Federerja pa upala, da vendarle dvigne solatno skledo. Najstarejše moštveno tekmovanje na svetu je Federer velikokrat izpustil, tudi zavoljo svoje kariere, v kateri je osvojil vse, samo Davisovega pokala ne. Ko je na veliko sceno stopil še njegov rojak Stan Wawrinka, ni bilo več dvoma - največji cilj leta 2014 za Švico je bila osvojitev pokala Davis in uspelo jim je.

Pred več kot 27,000 gledalci (NOV REKORD NA URADNIH TENIŠKIH DVOBOJIH), na nogometnem stadionu FC Lilla, je švicarska reprezentanca od vodstvom Severina Luthija in akterjema Federerjem in Wawrinko dvignila solatno skledo. Za 33-letnega teniškega čarovnika je to krona njegovi neverjetni karieri, v kateri je osvojil vse kar se je dalo. Zaključil jo je v nedeljo po prvem posamičnem obračunu. Francoski kapetan Arnaud Clement je v ogenj namesto Tsongaja poslal Richarda Gasqueta, ki pa ni bil kos superiorno navdahnjenemu prvemu švicarskemu loparju, ki se je razletel po peščeni podlagi ter slavil s 6-4, 6-2 in 6-2.

Federerju v roke še tako željeni ''sveti gral''

V rokah ima sveti gral, ki jo je iskal vse od leta 2001, ko je začel z zbirko naslovov. Pred 13 leti je bil zmagovalec Hopmanovega pokala, skupaj z Martino Hingis, dve leti kasneje, leta 2003 je začel zbirati Grand Slam naslove, ko je osvojil Wimbledon, istega leta tudi prvič pospravil trofejo iz zaključnega Mastersa (do sedaj jih je zbral 6), zmage iz vseh štirih turnirjev velike četverice je zaokrožil z zmago na Roland Garrosu leta 2009, s Stanom Wawrinko je bil olimpijski prvak v Peingu 2008, v zbirki ima tudi srebro iz olimpijskega posamičnega turnirja v Londonu 2012, da ne omenjamo vseh ATP250, ATP500 in Masters naslovov...toda dvig solatne sklede je nekaj posebnega. Ob tem ne smemo pozabiti na izjemen doprinos njegovega rojaka Stana Wawrinke, brez njega bila bila kolekcija osromašena za vsaj dva pomembna naslova. Wawrinka je dolgo čakal, da Federer podredi sezono tudi pokalu Davis, ko sta letos združila moči, ju ni bilo več moč ustaviti.

Tvorca švicarske pravjice Roger Federer in Stan Wawrinka

Pred finalom Davisovega pokala, bolj natančno, po medsebojnem polfinalu zaključnega Mastersa v Londonu sta imela manjše nesogalsje, toda veliki možje ga hitro zgladijo. Harmonija se je videla že v igri dvojic, ko sta v soboto prišla do velike točke in vodstva 2-1, naslov pa je Federer danes samo potrdil že po prvem posamičnem obračunu.

''15 let sem poskušal v tem tekmovanju, letos pa smo prišli zelo blizu. Res sem presrečen. Stan je letos opravil ogromno delo. Ta zmaga je za fante'', je v solzah dejal Federer takoj po zmagi nad Gasquetom. Švicar je sezono končal kot najstarejši na 2. mestu ATP lestvice (od leta 1973).

Gasquet, ki je zamenjal Tsongaja, danes ni imel nobenih možnosti proti razpooženemu Federerju. V uvodnem nizu je nudil še največji odpor, pa še tam je zaostal že v 3. igri, ko je Baselčan prišel do brejka s forehandom po liniji. Ko se je dokončno sprostil je pokazal ves svoj repertoar znanja in navdušil množico Švicarjev na tribunah stadiona Pierre Mauroy v Lillu.

Švica je 14. reprezentanca, ki je osvojila Davisov pokal, Francija ostaja pri devetih naslovih.

DAVISOV POKAL - FINALE

Kraj: Lille (dvorana - pesek):
FRANCIJA - ŠVICA 1-3

Petek:
Stanislas Wawrinka (Switzerland) beat Jo Wilfried Tsonga (France) 6-1 3-6 6-3 6-2
Gael Monfils (France) beat Roger Federer (Switzerland) 6-1 6-4 6-3

Sobota:
Stan Wawrinka/Roger Federer (Switzerland) beat Julien Benneteau/RichardGasquet (France) 6-3 7-5 6-4