V tenisu je finančna neenakost vse bolj prisotna in vse večja!

22.03.2012
Ko je milijarder Larry Ellison (Oracle) letos še bolj napolnil vrečo za denarne nagrade v Indian Wellsu - zmagovalec in zmagovalka v posamični konkurenci sta prejela vsak po 1 milijon USD - je to videti za igralce kot mana iz neba. Pa je res tako?

Milijarderja Larryja Ellisona je na letošnjem ATP turnirju v Indian Wellsu televizijska kamera izpostavila večkrat. In to z razlogom...Larry, tretji najbogatejši Američan z ocenjeno vrednostjo premoženja na 36 mrd USD, je denarno nagrado, ki pripada zmagovalcu turnirja, v letu 2012 zvišal na zavidljivih 1 mio USD. 

Toda finančni priboljšek je prišel z določenimi pogoji, od katerih ni bil pripravljen odstopati. Dodatnih 700 tisoč USD je bilo izrecno namenjenih nagradnemu skladu v zadnjih treh krogih turnirja. Na drugi strani je znižal nagrade za udeležence turnirja dvojic. Željam prvega moža softverskega podjetja Oracle so organizatorji le stežka oporekali. Srečni zmagovalec je tako na letošnjem Indian Wellsu prejel ček v višini 1 mio USD, kar je 64% več kot lansko leto. Veselje je bilo veliko manjše med zmagovalci prvega kroga, ki so bili deležni 8% višjega plačila in so za zmago prejeli 7,709 USD.

Vodilni možje ATP Toura so se z Ellisonovo ponudbo znašli pred precej kočljivo dilemo; sprejeti njegove pogoje na škodo igralcev v prvih nekaj krogih turnirja ali zavrniti ponudbo ter se posledično odreči bogati vsoti denarja. Na koncu so se odločili za sprejetje ponudbe, kar je vznemirilo precej igralcev na Touru. Na drugi strani se je z Larryjevo potezo širša javnost seznanila z naraščajočo neenakostjo med prihodki posameznih igralcev, ki je v mnogočem podobna politično izpostavljenim razlikam v bogastvu posameznikov določene države.

67-letni Larry Ellison je zaljubljen v tenis. Po Forbesu šesti najbogatejši Zemljan je letos še bolj odprl mošnjo za denarne nagrade v Indian Wellsu, a za kakšno ceno?

67-letni Larry Ellison je zaljubljen v tenis. Po Forbesu šesti najbogatejši Zemljan je letos še bolj odprl mošnjo za denarne nagrade v Indian Wellsu, a za kakšno ceno?

Analiza časnika 'USA TODAY' je pokazala, da so razlike med denarnimi nagradami TOP 100 igralcev ATP lestvice v obdobju 1990 do 2011 največje prav v današnjem obdobju. Skrb zbujajoče je dejstvo, da so se razlike v finančni moči najbolj povečale v zadnjih treh letih. Novak Djokovič, Rafael Nadal in Roger Federer, ki si izmenjujejo položaje na prvih treh mestih vse od leta 2007, so si z vidika denarnih nagrad priigrali največjo finančno dominacijo v zgodovini ATP Toura. V zadnjih petih letih so si odtrgali 20 do 26% celotne denarne pogače. Med prve tri, ki so pobrali preko 20% denarnega sklada, se uvrščajo Federer, Nadal in Roddick. V zgodovino finančnih presežkov v tenisu so se zapisali leta 2006. Podobnemu podvigu se niso približali niti legendarni teniški trojčki kot so Becker, Edberg in Lendl ali Sampras, Agassi in Courier!

“Razmere so zares slabe. Situacija je takšna že kar nekaj časa. Med 10. in 80. igralcem sveta so razlike v denarnih nagradah astronomske. V primerjavi z drugimi športi precej večje,” je komentar Michaela Russella, ki je pri svojih 33 letih teniški veteran. V svoji 14-letni karieri se je uspel zavihteti “le” na 60. mesto ATP lestvice.
 

Poudarjeno povečevanje denarnih neenakosti je odsev enkratne in izredne ere premoči teniških TOP 3. Djokovič, Nadal in Federer so osvojili lovorike zadnjih 11 od 12 Grand Slamov in 17 od 27 serij Masters 1000. Prvi mož ATP-ja Brad Drewett pravi, da je prav ta dominacija pripeljala do takšne prerazporeditve denarnih nagrad.

Ampak po mnenju mnogih, ozadje zgodbe ni le v prej opisani dominaciji. Kar nekaj teniških igralcev je izpostavilo neprimerno razmerje v finalnih dvobojih, kjer lahko razlike med nagrado zmagovalca in poraženca dosežejo raven 500 tisoč USD. Razloge lahko iščemo tudi med skromnejšo rastjo finančnih nagrad na nižje rangiranih Challengerjih, ki se jih udeležuje kar nekaj TOP 100 igralcev. V obdobju 1990 do 2011 se je celotni nagradni sklad ATP-ja zvišal za 137% (iz 22.8 na 80.1. mio USD). V istem obdobju je nagradni sklad Challengerjev skočil za dobrih 108% (iz 4.9 na 10.2 mio USD) in v letu 2011 bil celo nižji kot v predrecesijskem letu 2008 (tj. 12.3 mio USD).

Mladi igralci, ki se poskušajo prebiti med najboljše, se v začetnih fazah soočajo z velikimi finančnimi zalogaji, saj je potrebno pokriti stroške potovanj, trenerjev, namestitev in opreme. 19-letni Američan Dennis Kudla pravi, da mladi igralci veliko investirajo vase z upanjem na najboljši izid. Ob tem dodaja, da denarja večkrat primanjkuje. Ryan Harrison, še en 19-letni ameriški teniški up, se s Kudlo ne strinja. “Gledalci niso ljubitelji tenisa zaradi teniške igre, ki se igra na Challengerjih. Slednji imajo le skromno obiskanost. Challenger je le vstopna točka za obetavnega tenisača.”

Roger Federer, ki je tudi predsednik Sveta igralcev, ima posluh tudi za finančno manj uspešne tenisače

Roger Federer, ki je tudi predsednik Sveta igralcev, ima posluh tudi za finančno manj uspešne tenisače

30-letni Roger Federer, ki se lahko pohvali s kar 16 Grand Slam lovorikami, se zaveda razlik. Roger je tudi predsednik Sveta igralcev (“Player Council”). Povedal je, da je s strani sponzorjev bolj všečno zvišati nagrado zmagovalcu. Posledično je organizatorjem in ATP Touru takšne ponudbe, kljub občasno ostro zastavljenim pogojem, težko zavrniti. Vsak igralec ima enake možnosti za končno zmago. Na drugi strani ima Roger posluh za finančno manj uspešne tenisače. “Teniški svet je v prvi vrsti svet zmagovalcev, kar pomeni, da za končno nagrado lahko tekmuje prav vsak posameznik. Kljub temu podpiramo zvišanje nagradnega sklada v zgodnjih fazah turnirja. Svet igralcev si prizadeva za izpolnitev tega cilja v prihodnosti.”

Denar je bil osrednja tema vrhunskih teniških krogov vse od pričetka letošnjega leta. Na Australian Opnu je nezadovoljstvo igralcev bilo usmerjeno v škrtost organizatorjev Grand Slam turnirjev, saj slednji le 11 do 13% celotnih prihodkov namenijo denarnemu skladu. Na drugi strani se na turnirjih ATP Toura v povprečju 30% celotnih prihodkov nameni za denarne nagrade igralcev. Čustva tenisačev so v zadnjem času precej razgreta, zato ne presenečajo apeli k protestni neudeležbi določenih turnirjev. Ukrajinec Sergej Stahovski,  76. igralec ATP lestvice, je bil precej glasen na temo povečane finančne neenakosti. A mnenja med tistimi, ki poudarjajo privlačnost tenisa za sponzorje na račun TOP 10 igralcev, in tistimi, ki zagovarjajo pomen močne konkurence, se še naprej krešejo. Rešitve glede pereče teme zato ni na vidiku. Roddick je dogajanje primerjal z državljansko vojno znotraj športa. “Rešitve ne vidim, razen v primeru, da bodo tenisači svoje interese podredili interesom igre. Ampak v svoji kratki zgodovini tenis ni bil znan po tem.”

 

pripravila: Nina Kelemen

foto: GoogleImages
 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete