Bor Artnak ITF turnir 4. ranga v Keniji končal kot finalist

05.02.2020
Z velikim uspehom, uvrstitvijo mladinke Žive Falkner v finale turnirja dvojic na OP Avstralije se je končal letošnji prvi turnir za grand slam.

Z nastopi so lahko zadovoljni vsi, še posebej pa je tokrat izstopala Falknerjeva, ki se je že v svojem prvem nastopu na mladinskih turnirjih za grand slam uvrstila v veliki finale. To ji je uspelo s soigralko Matildo Mutavdžić iz Velike Britanije. Po dveh tesnih zmagah v uvodnih krogih turnirja, obe srečanji sta dobili v match tie brejku, je v tretje steklo bolj gladko in Falknerjeva ter Mutadvdžićeva sta četrtfinalni obračun z Izraelko Shavit Kimchi in Romunko Fatimo Keita dobili s 6:3 6:1. Polfinale je bil ponovno razburljiv in se je končal v odločilnem tretjem nizu - meč tie brejku. Njuni nasprotnici sta bili Američanki Savannah Broadus in Elizabeth Coleman. Tudi Američanki sta bili tako kot Falknerjeva in Mutavdžićeva nepostavljeni igralki, do polfinala pa sta prišli z eno zmago v treh nizih ter dvema v dveh. Polfinalni obračun sta Živa in Matilda začeli odlično, nasprotnicama trikrat odvzeli začetni udarec, sami sta ga izgubili dvakrat, a bili v osvojenih točkah prepričljivo boljši s 35-22 in niz osvojili s 6:4. V drugem nizu se je slika obrnila. Nasprotnici sta povedli s 5:1, a sta se se Falknerjeva in Mutadvdžićeva pobrali, prišli na 4:5, nato pa vendarle izgubili odločilno deseto igro in niz s 4:6. Razlika je bila tokrat samo 5 točk v korist nasprotnic. Še tretjič na turnirju sta tako morali v odločilno podaljšano tretjo igro, ki je vedno loterija, a prav dober zaključek drugega niza jima je vlil dovoljšnjo mero samozavesti, da sta odločilni tie brejk odigrali zbrano, bili ves čas v rahli prednosti in srečanje zaključili z odločilnim forhand winnerjem za 10:8. V finalu sta se pomerili s 4. nosilkama Filipinko Alexandro Eala in Indonezijko Prisko Madelyn Nugroho, ki sta za uvrstitev v finale z 1:6 7:5 10:8 izločili prvo postavljeni Latvijko Kamillo Bartone in Čehinjo Lindo Fruhvirtovo. Finalni obračun sta dokaj gladko s 6:1 6:2 dobili Eala in Nugroho, Falknerjeva pa se iz Avstralije vrača z izjemno izkušnjo in rezultatom, ki ji bo dal dodatno energijo za trdo delo, ki jo sicer krasi že od nekdaj. Po finalnem dvoboju je Živa takole strnila občutke “Danes je bil zame poseben dan. To je bil moj prvi nastop na turnirjih za GS in že takoj se mi je uspelo uvrstiti v finale v konkurenci dvojic. Cel turnir je bil nekakšen “vauefekt”. Uživala sem od prvega dne naprej. No, malce sem bila razočarana po porazu v prvem kolu med posameznicami. Dvoboj sem morala zaradi krčev, ki so bili posledica hude vročine, predati. Telo ni zdržalo takšne vročine. Nato pa sem se osredotočila na igro dvojic in na koncu je vse res dobro izpadlo.” Živa je na novi mladinski svetovni teniški lestvici pridobila 26 mest in je kot prva Slovenka uvrščena na 42. mesto.

Enajst mest je po drugem krogu v Avstraliji pridobila tudi Pia Lovrič, ki je ta teden na 55. mestu lestvice ITF.

Za še dve odlični posamični uvrstitvi je poskrbel 15-letni Litijan Bor Artnak, ki se iz dvotedenske kenijske turneje vrača s četrtfinalom in finalom med posamezniki ter dvema polfinaloma med dvojicami. Na turnirju ITF 4. ranga je izkoristil dobro formo in se po četrtfinalu prvi teden, drugi teden zavihtel vse do finala. Dosegel je pet zmag, pri čemer nasprotnikom do polfinala ni oddal nobenega niza. Po vrsti je premagal Francoza Anwarja, Tunizijca Abderrahmana, Litvanca Sabaliauskasa in v četrtfinalu s 6:4 6:4 Indijca Aaryana Zaverija. V polfinalu je igral s šestim nosilcem, Nemcem Maximilianom Hombergom s katerim je prejšnji teden v treh nizih izgubil četrtfinalni obračun. Homberg je na lestvici ITF uvrščen na 394. mesto. Artnak se mu je oddolžil za poraz in tokrat zmagal s 4:6 7:6(4) 6:4. V finalu se je pomeril s 5. nosilcem, Američanom Samirjem Benerjeem, 302. mladincem sveta in prejšnji teden zmagovalcem turnirja v Nairobiju. Benerjee je bil boljši s 6:2 6:2 in je vknjižil še drugi naslov in devetnajsto zmago na zadnjih dvajsetih srečanjih.
V konkurenci dvojic se je Bor tudi tokrat uvrstil v polfinale, kar mu je prineslo dodatne lepe točke za mladinsko svetovno teniško lestvico ITF na kateri je pridobil kar 484 mest in se ta teden kot tretji Slovenec nahaja na 636. mestu.

Prva polovica februarja je rezervirana za nastope mladinskih ekip na kvalifikacijah in zaključnih turnirjih zimskih ekipnih evropskih prvenstev. Prvi so nastopili dvanajstletniki. Izjemen uspeh je po sušnih letih naših fantovskih ekip na kvalifikacijskem turnirju v avstrijskem Neudorflu dosegla ekipa dečkov do 12 let. Po zmagi v prvem krogu nad Hrvaško s 3:0 so bili Žiga Šeško, Svit Suljić in Luka Petrović v drugem obračunu z 2:1 boljši še od ekipe Švice in so se uvrstili v finale turnirja v Neudorflu, to pa pomeni, da so se uvrstili tudi na zaključni turnir najboljših osmih evropskih ekip, ki bo potekal od 14. do 16. februarja v češki Veski. Izjemno razburljiv dvoboj s Švicarji je začel Svit Suljić in v tekmi drugih igralcev obeh ekip s 6:4 2:6 6:2 premagal Alexa Bergomija. V obračunu prvih igralcev je Thomas Gunzinger s 6:3 6:0 premagal Žigo Šeška, o zmagovalcu in s tem potniku na zaključni turnir pa je odločal obračun dvojic. Selektor Marko Por se je odločil za dvojico Luka Petrović in Svit Suljić in z izbiro zadel saj sta naša igralca najboljša Švicarja Gunzingerja in Bergomija premagala z 1:6 6:3 10:7. Za prvo mesto na turnirju, kar pa je bilo zgolj prestižnega pomena, so se naši dečki borili z ekipo Romunije. Romuni so bili boljši s 3:0.

Deklice so v postavi Ela Plošnik, Beti Jazbec Butina in Alja Senica pod vodstvom Marka Potiska nastopale v češkem Rakovniku. Prvo tekmo so igrale z vrstnicami iz Belgije. Slednje so bile za naše deklice premočne in so slavile s 3:0. V nadaljevanju so se borile za peto mesto in ga z zmago 2:1 nad ekipo Hrvaške tudi osvojile. Konec tedna bodo nastopile še ekipe dečkov in deklic do 14 ter fantov in deklet do 16 let.

Na domačih igriščih so nastopali fantje in dekleta na turnirju Petrol do 18 let, dečki in deklice na turnirjih Odmev do 14 let ter najmlajši na turnirjih v starostni kategoriji 8-11 let.

V Medvodah je potekalo OP Petrol 18 za dekleta. V konkurenci dvanajstih igralk je bila najboljša tretja nosilka Maja Radišič (TKVal). V finalu je s 6:7(5) 6:3 6:3 premagala prvo nosilko Pio Poglajen (AsLit). Precej bolje je bil zaseden turnir fantov v Krškem, kjer je nastopilo 33 igralcev. Spremljali smo zanimive obračune in zaključek brez prvega in drugega nosilca turnirja. Prvo postavljenega Žigo Kovačiča je s 3:6 7:6(3) 6:3 ugnal nepostavljeni Jaka Protič Žakelj (Br-Mb), a je tudi on ostal brez zaključnih obračunov, saj ga je v četrtfinalu nato z 2:6 7:5 6:4 izločil peti nosilec Grega Sevšek (Krško). Drugega nosilca Taja Dolenca (TKMed) je v drugem krogu s 6:0 6:0 premagal nepostavljeni Grega Grebenšek (Maja), ki je odlično nadaljeval in v četrtfinalu s 6:1 7:5 izločil še osmega nosilca Davida Černeta (Tabre). Preostala polfinalista sta bila Lun Obrul (ŽtkMb) in Gordan Fran Mileusnič (ŽtkMb). V polfinalnih obračunih je Obrul s 6:4 6:4 premagal Grebenška, Sevšek pa s 6:1 7:5 Mileusniča. Finalni obračun je s 6:2 6:2 dobil Lun Obrul.
V konkurenci dvojic sta turnir osvojila Grega Grebenšek (Maja) in Jaka Protič Žakelj(Br-Mb).

V Mariboru in Mengšu se je končalo OP za dečke in deklice v starostni kategoriji do 14 let. V Mariboru je na turnirju deklic slavila domačinka Nala Kovačič (ŽtkMb). V finalu je s 7:5 6:0 premagala Koprčanko Julijo Bogatin (LukaKp). A turnir dečkov je v Mengšu osvojil Vid Mohar (Grosuplje). V klubskem finalnem obračunu je bil s 3:6 6:4 6:4 boljši od Lukasa Marjanoviča. Zmagovalec B turnirja v Mariboru je Lasse Gajšek Zajc (Topte). V finalu je s 6:3 6:3 premagala Nejca Klasiča (ŽtkMb).

Najmlajši so nastopali na mariborskem Braniku. Med dečki do 10 in 11 let je slavil Peter Škundrič (ŽtkMb), med deklicami je bila v obeh kategorijah najboljša Una Grubešič (GFTA).

Konec tedna bo v Luksemburgu nastopila slovenska ženska teniška reprezentanca na turnirju I. EA skupine Pokala Fed. Slovenski kapetan Andrej Kraševec je v reprezentanco vpoklical Tamaro Zidanšek, Kajo Juvan, Dalilo Jakupović, Niko Radišič in Pio Lovrič. Slovenija bo igrala prvo tekmo v sredo z ekipo Turčije, v četrtek bodo nasprotnice igralke Poljske. V soboto bodo na sporedu še odločilni boji za napredovanje ali obstanek v skupini.

pripravil: Bojan Matevžič