Radišičeva dobila dvojice v Antalyi, Falknerjeva prvič v karieri do četrtfinala na profesionalnih turnirjih

20.11.2019
Za našimi igralci in igralkami na mednarodnih turnirjih je še en uspešen teden, ki so ga zaključili z dvema polfinaloma, enim finalom ter enim naslovom na turnirjih challenger in ITF.

Blaž Kavčič se je na ATP challengerju v ameriškem Champaignu (54K) drugič letos uvrstil v polfinale. Zabeležil je štiri zmage, do polfinala pa je v tretjem krogu s 7:5 7:6(5) premagal Britanca Lloyda Glasspoola (433) in v četrtfinalu s 7:6(3) 6:3, 21-letnega povabljenca Keegana Smitha (1128). V polfinalu je bil je bil njegov nasprotnik deveti nosilec, 20-letni Američan Jeffrey John Wolf, 255. igralec lestvice ATP. Wolf, ki se lahko letos na challengerjih pohvali z eno zmago in enim finalom je bil boljši s 6:4 6:2. Blaž je na lestvici ATP pridobil 38 mest in napredoval na 349. mesto. Na vrhu med našimi igralci ob koncu sezone ostajata Aljaž Bedene z 58. in Blaž Rola s 144. mestom.

Dalila Jakupović je na WTA challengerju v Tajpeju (125K) nastope med posameznicami končala v četrtfinalu. Tu jo je s 6:0 7:5 po uri in sedemnajstih minutah igre premagala 4 leta mlajša, 24-letna Bolgarka Viktorya Tomova, osma nosilka turnirja. Še uspešnejša je bila v konkurenci dvojic, kjer se je s soigralko Danko Kovinić uvrstila v finale. V polfinalu sta s 6:4 6:4 premagali domačniki I-Hsuan Cho in Yi-Tsen Cho, v finalu pa sta s 6:4 4:6 7:10 izgubili z domačima igralkama Ya-Hsuan Lee in Fang-Hsien Wu. Za Jakupovićevo je bil to med dvojicami prvi finale letos na turnirjih serije WTA challenger, še enkrat je bila finalistka na turnirju WTA International septembra v Taškentu. Na lestvici WTA ta teden med posameznicami zaseda 183., med dvojicami pa 84. mesto.

Veronika Erjavec je dobro nastopila na turnirju (15K) v Solarinu, kjer se je do polfinala prebila tako med posameznicami kot v konkurenci dvojic. Med posameznicami jo je v polfinalu s 6:3 7:5 presenetila v zadnjem obdobju odlična 24-letna italijanska kvalifikantka Nicole Fossa Huergo, ki je dosegla deseto zmago na zadnjih enajstih srečanjih. Za Erjavčevo je bil to tretji polfinale letos, še dvakrat je bila finalistka. Dobro je zaigrala tudi v konkurenci dvojic, kjer je nastope prav tako končala v polfinalu. S Tamaro Malešević sta s 6:3 1:6 3:10 izgubili z Američanko Emmo Davis in Italijanko Nicole Fossa Huergo. Erjavčeva na lestvici WTA ta teden kot osma Slovenka zaseda 531. mesto.

V četrtfinalu, prvem v karieri na profesionalnih turnirjih, je nastope v Heraklionu na Kreti (15K) končala Živa Falkner. Merila se je z italijansko vrstnico, 17-letno Melanio Delai, teden prej finalistko turnirja v Heraklionu. V drugem medsebojnem obračunu, prvega sta odigrali leta 2017 na mladinskem turnirju v Kranju, je bila še drugič boljša Italijanka, ki je zmagala s 6:0 7:5.

19-letna Nika Radišič je na turnirju ITF v Antalyi (15K) še drugič v dveh tednih stopila na zmagovalno stopničko v konkurenci dvojic. Tudi tokrat je igrala v paru s Čehinjo Johano Markovo s katero sta osvojili tretji skupni turnir dvojic v karieri, vse tri naslove pa sta vknjižili v Antalyi letos. V zaključku turnirja sta morali na igrišče dvakrat v istem dnevu. Najprej sta v polfinalu s 6:2 6:1 premagali Japonki Haine Ogata in Aiko Yoshitomi, v finalu pa po krajšem odmoru s 6:4 7:5 še Turkinjo Ipek Oz in Ukrajinko Viktoryo Petrenkos. Očitno dobivamo še eno izvrstno igralko dvojic, kar je Nika dokazovala že v mladinski konkurenci, brez težav pa je v tem segmentu naredila korak naprej tudi na članskih turnirjih. Nika je na zadnjih enajstih tekmah dvojic zabeležila deset zmag ter osvojila dva turnirja (15K), še enkrat pa je bila finalistka (100K). V letošnji sezoni je Nika poleg treh turnirjev 15K z Veroniko Erjavec osvojila še turnir 25K v Cordenonsu. V karieri je skupaj na zmagovalni stopnički med dvojicami doslej stala že sedemkrat. Na lestvici WTA med posameznicami trenutno zaseda 508. mesto, med dvojicami pa 338. mesto.

Med mladinci se je pretekli teden s polfinalom v konkurenci dvojic na turnirju ITF 5. ranga v St. Johnsu na Karibih izkazal Maj Tomac.

Pestro je bilo konec tedna tudi na domačih igriščih. V Mariboru so se zbrali najboljši mladinci v kategoriji do 18 let, ki so turnir na igriščih ŽTK izkoristili kot pripravo na mednarodni turnir ITF, katerega bodo prihodnji teden gostili Mariborčani. Pri fantih so nastopili vsi naši trenutno najboljši mladinci z lestvice TS. V finale sta se uvrstila prvi nosilec Blaž Vidovič (Ptuj) in drugi nosilec Miha Vetrih (Sgrad). Finalni obračun je zanesljivo dobil Vetrih, ki je slavil s 6:3 6:2 in s tem osvojil tretji turnir TS v starostni kategoriji do 18 let.

Domače ljubitelje tenisa je z osvojitvijo turnirja razveselila 14-letna Petja Drame (ŽtkMb), trenutno sedma igralka lestvice TS do 18 let. V finalu je bila s 6:3 6:1 boljša od leto dni starejše klubske soigralke Nike Strašek, ki se je v finale uvrstila kot nepostavljena igralka. Drametova, ki je tudi vodilna igralka lestvice TS do 16 let je osvojila prvi naslov na turnirjih TS do 18 let.

Na turnirjih RR so v Ljubljani, Mengšu in Celju nastopili štirinajstletniki, prvič v novi sezoni pa so se na turnirju TS zbrali najmlajši v kategoriji 8-11 let, ki so nastopali v Ljubljani. Zbralo se je več kot 100 dečkov in deklic. V mini in midi tenisu so tokrat igrali na čas, tako, da so bili zmagovalci vsi nastopajoči, saj so prav vsi prejeli diplome.
Bolj zares je šlo v starostnih skupinah do 10 in 11 let, kjer se je tekmovanje odvijalo po turnirskem sistemu. V kategoriji dečkov do 10 let je zmagal Aleksej Mulej (Maja). V finalu je s 6:4 premagal Lovra Haceta Zajca (Ol-Lj). Pri deklicah je bila najboljša Una Grubešič (GFTA), ki je v finalu s 6:3 premagala Vito Kantoci (Rogaška). Pri dečkih do 11 let je zmagal Aljaž Štor (ŠD_LOK). V finalu je s 6:3 ugnal Aleksandra Burmakina (Morje). Pri deklicah pa je slavila Veritsa Yaneva (Brežice). V finalu je bila s 6:2 boljša od Laure Basailovič (Ol-Lj).

pripravil: Bojan Matevžič