Gal Emeršič Potočnik in Petja Drame državna prvaka do 18 let

18.12.2019
Z nastopom igralcev in igralk na prvenstvu Petrol v starostni kategoriji do 18 let so se začela letošnja dvoranska teniška državna prvenstva.

Prvi gostitelj je bil teniški klub ŽTK Maribor, ki ima prav v tej starostni kategoriji vrsto perspektivnih igralcev in igralk kar so ti tudi dokazali z osvojitvijo naslovov v vseh tekmovalnih kategorijah. Letošnje državno prvenstvo je pri fantih zbralo vse najboljše slovenske mladince zelo obetavne generacije 2002-2004. Mnogi med nastopajočimi so se že izkazali na številnih domačih in mednarodnih turnirjih TE in ITF. Pri dekletih so zaradi nastopov v tujini manjkale prva in druga mladinka Pia Lovrič in Živa Falkner ter četrta iz lestvice TS Tara Gorinšek. Že prvi krog je pri fantih prinesel presenečenje saj je Matic Križnik, ki je še leto dni mlajši od zgoraj omenjene generacije, torej letnik 2005, s 6:4 3:6 7:6(5) izločil šestega nosilca Aljaža Kirbiša. Matic se je še enkrat izkazal v drugem krogu, ko je izločil Simona Javorška, pa tudi v četrtfinalu ni bil daleč od presenečenja saj se je prvi nosilec Blaž Vidovič moral za zmago krepko potruditi. Obračun je dobil s 7:6(4) 6:7(3) 6:3. V četrtfinalu smo spremljali nastope petih igralcev ŽTK Maribor, štirje so za napredovanje v polfinale odločali v medsebojnih dvobojih. V polfinale sta napredovala Gal Emeršič Potočnik in Sebastian Dominko, druga polfinalista sta bila predstavnika TK Ptuj Blaž Vidovič in Žiga Kovačič. V polfinalu sta Mariborčana izkoristila boljšo formo pa tudi prednost domačega igrišča in zanesljivo slavila. Emeršič Potočnik je s 6:3 6:1 izločil Kovačiča, Dominko s 6:2 6:1 prvega nosilca Vidoviča. V domačem finalu smo pričakovali izenačen obračun, do katerega je tudi prišlo, a le v prvem nizu saj je v nadaljevanju zaradi poškodbe hrbta Dominko pri zaostanku s 4:6 1:2 srečanje predal. Državni prvak Gal Emeršič Potočnik tako nadaljuje izjemen niz nastopov na državnih prvenstvih v vseh starostnih kategorijah, saj je osvojil že peti naslov državnega prvaka. Letni in zimski državni prvak je bil tudi v kategorijah do 14 in do 16 let, v kategoriji do 12 let pa je bil enkrat finalist. Letos se je izkazal tudi na mednarodnih turnirjih, kjer je na turnirjih TE med posamezniki osvojil en naslov in bil še dvakrat finalist, med dvojicami pa je osvojil tri naslove in bil še enkrat v finalu. Na lestvici TE je sezono končal kot najvišje uvrščen Slovenec na 46. mestu. Tudi njegov finalni nasprotnik Sebastian Dominko je bil letos zelo uspešen na turnirjih TE na katerih je med posamezniki osvojil en turnir in še enkrat nastopil v finalu, v dvojicah pa je zmagal trikrat in bil še enkrat finalist.
Pri dekletih se je turnir v okrnjeni konkurenci odvijal v skladu s pričakovanji, presenetljiv je bil samo polfinalni poraz druge nosilke. Naslov državne prvakinje je osvojila komaj 14 letna domačinka Petja Drame (ŽtkMb), ki je v finalu premagala tri leta starejšo in izkušenejšo Tjašo Klevišar (Tr-Kr). Izenačen obračun je dobila s 6:4 3:6 6:3. Uspešne nastope je kronala še z naslovom v konkurenci dvojic. Petja Drame je nov teniški biser, ki ga brusijo v Mariboru. V prihodnjih letih bo zagotovo še ena izmed uspešnih slovenskih mladink, ki bo krojila ne samo evropski, temveč tudi mladinski svetovni vrh. Drametova je vodilna igralka na lestvici TS do 16 let, njen vzpon pa se je začel leta 2018, ko je v kategoriji do 14 let osvojila prvi posamični naslov državne prvakinje. Z naslovom se je okronala tudi na zimskem državnem prvenstvu do 16 let, tretji naslov v zbirki pa je letošnja zmaga na prvenstvu do 18 let. Na lestvici TE do 16 let je kot najvišje uvrščena Slovenka na 78. mestu, v letu 2019 pa je osvojila en turnir in bila še trikrat polfinalistka. Uspešna je tudi že na turnirjih ITF na katerih se je letos dvakrat uvrstila v polfinale, še enkrat je bila četrtfinalistka. Na svetovni mladinski teniški lestvici zaseda 879. mesto.
Tudi v konkurenci dvojic so kraljevali domači igralci in igralke. V fantovskem finalu sta Maj Premzl in Jaka Protič Žakelj (Br-Mb) s 6:3 6:4 premagala Ljubljančana Simona Javorška in Žigo Bradaška (Maja). Pri dekletih sta Petja Drame in Annika Planinšek (ŽtkMb) s 6:1 6:2 premagali Niko Strašek (ŽtkMb) in Manco Lampret (ŠtkVe).
Naslednje državno prvenstvo bodo odigrali člani. Prvenstvo Diners club gosti TK Medvode, odvijalo pa se bo od četrtka do nedelje.

Konec tedna so na OP Lino do 14 let dečki in deklice igrali v Celju, Kranju in Ljubljani, najmlajši v kategoriji 8-11 let pa so nastopali v Mengšu in Litiji.
Dečki so v A turnirju nastopili v Celju. Tokrat v finalu ni bilo prvega in drugega nosilca saj sta se poslovila v polfinalu oz. četrtfinalu. Finalista sta bila tretji nosilec Vid Mohar (Grosuplje), ki je v polfinalu s 3:6 7:6(3) 6:3 premagal prvo postavljenega Marka Požonca (Tk-CC) in šesti nosilec Miha Bajželj (TKMed), ki je bil v drugem polfinalu s 6:3 6:4 boljši od petega nosilca Gašperja Matijašiča (Grosuplje). Finalni obračun je s 6:3 6:3 dobil Vid Mohar.
V B turnirju dečkov sta se v finale uvrstila Dejan Desy (ŽtkMb) in Jure Šiftar (Zklub). Desy je v polfinalu s 6:7(7) 6:1 7:6(2) premagal Jako Rakarja (Tk-CC), Šiftar je bil s 6:1 6:0 boljši od Ana Mikona Čopič (Tabre). Turnir je osvojil Dejan Desy, ki je v finalu slavil s 6:3 7:5.
Tudi v Kranju, kjer so z eno izjemo nastopile vse najboljše deklice, so se karte na vrhu tokrat premešale. Prva in druga nosilka sta se poslovili v polfinalu, v finale pa sta se uvrstili četrta nosilka Nala Kovačič (ŽtkMb) in tretja nosilka Julija Bogatin (LukaKp). Kovačičeva je v polfinalu s 4:6 6:3 6:3 premagala prvo postavljeno klubsko soigralko Lijo Mumlek, Bogatinova je bila s 6:2 6:2 boljša od še ene igralke ŽTKMb Pie Petelinšek. Finalni obračun je s 7:5 7:5 dobila Nala Kovačič.
Na turnirjih v starostni kategoriji 8-11 let se je v Mengšu in Litiji zbralo okrog 120 igralcev in igralk. Mengeš je gostil igralce in igralke v mini in midi tenisu. Nastopilo jih je 70. Igrali so na čas, ob zaključku pa so vsi sodelujoči prejeli priznanja. V Litiji so nastopili starejši v tenisu do 10 in 11 let, ti so igrali po turnirskem sistemu. V tenisu do 11 let se je tako pri dečkih kot pri deklicah turnirja udeležilo po 16 igralcev in igralk. Pri dečkih je zmagal Nal Zorko (MaxLj). V finalu je s 6:2 premagal Tilna Košaka (Maja). Pri deklicah je bila najboljša Veritsa Yaneva (Brežice), ki je v finalu s 6:1 premagala Lauro Basailovič (Ol-Lj). V tenisu do 10 let je nastopilo šest igralcev in osem igralk. Pri dečkih je zmagal Jaša Pečovnik (Ol-Lj), ki je v finalu s 6:3 premagal Štefana Đokića (Sl-Lj). Pri deklicah je bila najboljša Hana Peterlin Pahor (Benč). V finalu je s 7:5 premagala Saro Kovačević (Maja).

Člani in članice se intenzivno pripravljajo na novo sezono, nekateri pa bodo vanjo vstopili brez pravega odmora. To velja za Andrejo Klepač, ki je pretekli teden s soigralko Lucie Hradecko iz Češke osvojila turnir dvojic z nagradnim skladom 100.000 $ v Dubaju. V finalu sta s 7:5 3:6 10:8 premagali Španki Georgino Garcio Perez in Saro Sorribes Tormo.

Na turnirju z denarnim skladom 15.000 $ v Kairu je Nastja Kolar izgubila polfinalni obračun z Romunko Oano Georgeto Simon, 489. igralko lestvice WTA. Romunka je bila boljša s 6:3 6:2. Kolarjeva je nastopila še v finalu konkurence dvojic, a je tudi tu ostala brez zmage. S soigralko iz Rusije Anno Makhorkino sta morali premoč priznati Rusinji Mariji Marfutini in Romunki Oani Simion. Slednji sta bili boljši s 3:6 6:0 10:2.

Ni pa se nastop posrečil Tamari Zidanšek, ki je nastopila na WTA challengerju (125.000 $) v francoskem Limogesu. 21-letna Konjičanka, ki trenutno na lestvici WTA zaseda 64. mesto je bila sedma nosilka turnirja posameznic. V prvem krogu se je merila s 26-letno Američanko Nicole Gibbs, 142. igralko lestvice WTA, ki se je v glavni turnir uvrstila iz kvalifikacij. Izenačen obračun je po dveh urah in dvajsetih minutah igre dobila Gibbsova z rezultatom 4:6 7:6(5) 6:3. Zidanškova je v tretjem nizu že vodila s 3:1, nato pa izgubila pet iger zapored in s tem niz in srečanje. Za Tamaro je to deseti poraz na zadnjih dvanajstih tekmah. Zdaj jo čaka avstralska turneja in še dobra dva tedna za piljenje forme. V Limogesu bo nastopila tudi v konkurenci dvojic. Igrala bo v paru z Brazilko Lauro Pigossi. Njuni nasprotnici v prvem krogu bosta Španki Georgina Garcia Perez in Sara Sorribes Tormo.

pripravil: Bojan Matevžič