ITF planira uvedbo tajbrejka v 5. nizu Davisovega pokala

01.04.2015
Mednarodna teniška organizacija ITF je sporočila, da premišljujejo o spremembi pravila - uvedbi podaljšane igre v morebitnem 5. nizu Davisovega pokala. S tem bi se dolgi dvoboji časovno omejili.

Se še spomnite dvoboja v pokalu Davis prejšnji mesec med Joaom Souzo in Leonardom Mayerjem, ki je bil s skoraj sedmimi urami najdaljši v zgodovini tega tekmovanja? Tekma se je celo zavlekla v drugi dan.

Samo 5. niz je trajal 2 uri in 30 minut, preden je Argentinec Mayer vpisal zmago z rezultatom 7:6 (7:4), 7:6 (7:5), 5:7, 5:7, 15:13 in izboril četrtfinale.

V Davisovem pokalu se namreč 5. niz ne konča po tajbrejku, to pravilo pa je v veljavi vse od leta 1989. No, sedaj v organizaciji ITF razmišljajo, da bi to pravilo spremenili, s tem pa bi se dolgi obračuni v petem nizu precej skrajšali.

Idejo podpirata tudi Novak Djokovič in John Isner.

''Podpiram to idejo. Mislim, da bi morali na vseh tekmovanjih v 5. nizu končati po tajbrejku'', pravi 1. igralec sveta.

''Sam sem igral kar nekaj maratonskih obračunov, zato podpiram tajbrejk v petem nizu. Že sam dvoboj je v 5. nizu fizično izčrpljujoč. Nekateri morda ne bodo podprli predloga, ker imajo svoje razloge, sam pa sem 'za'. Bomo videli kaj se bo zgodilo'', pa je dejal Isner, ki je lastnik najdaljšega teniškega dvoboja v zgodovini. Na Wimbledonu 2010 je z Nicolasom Mahutom igral kar 11 ur, vse skupaj se je končalo z neverjetnim izidom 6–4, 3–6, 6–7 (7), 7–6 (3), 70–68.

Predsednik ITF-ja Francesco Ricci Bitti pravi, da bi lahko pravilo veljalo že v naslednji teniški sezoni 2016.