Lovričeva končala v finalu mladinskega turnirja na ŽTK Maribor

12.12.2018
Nov teden, novi uspehi. Tokrat so nas navdušili mladinci na turnirju ITF v Mariboru, kjer se je Pia Lovrič uvrstila v finale, Blaž Vidovič je bil polfinalist, Sheila Glavaš pa je osvojila naslov med dvojicami.

ŽTK Maribor je odlično organiziral mednarodni mladinski turnir 4. ranga, edini zimski mednarodni teniški turnir v Sloveniji.

Nastopilo je več kot 150 igralcev in igralk iz vsega sveta, turnir pa je bil, zaradi relativno majhnega števila turnirjev v tem času, tudi odlično zaseden. To je botrovalo tudi temu, da se prav veliko naših igralcev in igralk ni uvrstilo v zaključne boje. V kvalifikacijah jih je nastopilo trideset, v glavni turnir pa se je uspela prebiti samo Sheila Glavaš. Tu jih je nato poleg nje nastopilo še 22. Večina se jih je poslovila v prvem in drugem krogu, v tretjem sta izgubila Filip Jeff Planinšek in Maja Makorič, v četrtfinalu pa Tjaša Klevišar. Sta pa navdušila Lovričeva in Vidovič. Slednji je bil ob začetku turnirja na lestvici ITF uvrščen na 821. mesto zato je za nastop potreboval posebno povabilo. Izkoristil ga je na najboljši možen način, saj se je prebil vse do polfinala, na poti do tja pa premagoval nekaj sto mest višje rangirane igralce iz tujine. V četrtfinalu je s 3:6 7:5 7:5 premagal Italijana Giovannija Perrufa, ki je do četrtfinala prišel iz kvalifikacij in nanizal šest zmag. V polfinalu, prvem na turnirjih četrtega ranga, je Blaž igral z 10. nosilcem, 16-letnim Nemcem Jakobom Cadonauom, letos trikrat polfinalistom na turnirjih ITF 4. ranga. Tekmo je tesno izgubil s 4:6 6:7(4).
Pri dekletih se je Lovričeva, druga nosilka turnirja, zanesljivo uvrstila v finale. V polfinalu je s 6:1 6:3 ugnala mlado, 14-letno Čehinjo Barboro Palicovo in se je v finalu pomerila s prvo nosilko, odlično 16- letno Francozinjo Julie Belgraver, ki je bila ob začetku turnirja na lestvici ITF uvrščena dve mesti pred Pio, na 203. mesto. Naša mladinka v finalnem obračunu ni bila kos odlični Francozinji, ki tudi v finalu ni oddala niza in je v srečanju z Lovričevo slavila s 6:4 6:3. Za Lovričevo je bilo to drugo finale letos na turnirjih ITF. Še enkrat več so naši mladinci in mladinke navdušili v konkurenci dvojic, kjer se jih je v zaključna obračuna za zmago uvrstilo kar pet. V finalu deklet so nastopile Maja Makorič in Pia Lovrič, ki sta združili moči, na drugi strani pa je bila Sheila Glavaš s soigralko Amarisso Kiaro Toth iz Madžarske. Glavaševa in Tothova sta bili boljši in sta zmagali s 6:4 3:6 10:4. Za Sheilo je to tretji naslov letos, še enkrat je bila med dvojicami finalistka. Pri fantih sta se v finale uvrstila Vidovič in Žiga Kovačič. Tudi njima se je naslov izmuznil v odločilnem tie-break tretjem nizu. Hrvata Borna Devald in Mile Matić sta namreč zmagala s 4:6 6:3 10:4. Za Vidoviča je bil to, ob enem naslovu, ki ga je osvojil v Mostarju, drugi finale letos. Sicer pa sta oba naša igralca napredovala na lestvici ITF. Pia je pridobila 22 mest in se ta teden uvršča na 183.mesto svetovne mladinske teniške lestvice, kar je najboljši dosežek v karieri, s tem pa bo tudi prevzela primat med najboljšimi slovenskimi mladinkami v sezoni 2019, saj je za eno mesto prehitela Živo Falkner, ki je ta teden na 184. mestu. Napredoval je tudi Blaž Vidovič, ki je pridobil 176 mest, kot četrti Slovenec je ta teden uvrščen na 645. mesto.

Na članskih ITF turnirjih je še enkrat v Indiji nastopila Tamara Zidanšek in se na turnirju z nagradnim skladom 25.000 $ poslovila v četrtfinalu. Na osmih srečanjih je nanizala sedem zmag, ob tem pa teden prej osvojila turnir v Puneju. Tokrat se je v Solapurju precej presenetljivo poslovila že pred zaključnimi obračuni. Z 2:6 6:4 6:3 jo je v četrtfinalu v nekaj manj kot dveh urah premagala 22-letna domačinka Rutuja Bhosale, 375. igralka lestvice WTA, za katero je to letošnja tretja uvrstitev v polfinale enako močnih turnirjev. Tamara, ki indijsko turnejo izkorišča kot pripravo na pomembnejše nastope, ti jo čakajo v nadaljevanju sezone, kot kaže prave forme še ni našla, saj je tudi na drugi tekmi močno šepal njen začetni udarec. Ob šestih dvojnih napakah je bil njen izkoristek prvega servisa 45 %, drugega pa 40 %, pri čemer je servis, tako kot nasprotnica, izgubila devetkrat. Ob koncu je bila Indijka boljša za dve točki (86-84).
Tamara je pot iz Indije nadaljevala v Dubaj, kjer je že nastopila v prvem krogu ta teden najmočnejšega ženskega (100.000 $+H) turnirja. V srečanju s 30-letno Belorusinjo Olgo Govortsovo, ki v zadnjem času ni v najboljši formi, na zadnjih treh turnirjih je dosegla eno zmago in doživela tri poraze, je dvakrat zaostajala in bila na robu poraza, a je obakrat izid obrnila sebi v prid in na koncu slavila s 6:7(4) 6:4 7:6(5). Dve uri in petdeset minut je trajal izenačen obračun v katerem je bila Tamara na koncu boljša za eno točko (130-129). A je Tamara ves čas hodila po robu, saj je v drugem nizu zaostajala z 1-4, a nato dobila pet iger zapored in niz s 6-4. V tretjem je zaostajala s 3-5, a je tudi ta niz na koncu v podaljšani igri obrnila sebi v prid. O izenačenosti srečanja priča podatek, da sta imeli obe igralki 18 oz. 19 priložnosti za break, Tamara pa je izkoristila eno več in nasprotnici devetkrat odvzela servis. Obe igralki sta naredili tudi po šest dvojnih napak, v tekmi pa je Tamara dosegla dva asa, Govortseva jih je dosegla pet.  Tami je v tem trenutku že v četrtfinalu, saj je v 2. krogu zlahka zmagala.
V Dubaju je nastopala tudi Kaja Juvan, 175. igralka lestvice WTA. Njena nasprotnica v prvem krogu je bila tretja nosilka, 31-letna Nemka Tatjana Maria, Kaja pa je tekmo izgubila. 73. igralka lestvice WTA. Maria je bila na zadnjem turnirju v Limogesu (125.000 $) četrtfinalistka, Kaja pa je nazadnje nastopila konec oktobra, ko je osvojila 25.000 $ vreden turnir na Sardiniji. Za Kajo je sicer izjemna serija saj je na zadnjih 41 turnirjih zabeležila kar 37 zmag in doživela le štiri poraze, letos pa je osvojila štiri turnirje ITF.

Domače dogajanje bilo v znamenju prvega turnirja za najmlajše, nastopilo jih je več kot 150, prvi turnir so odigrali dečki in deklice v starostni kategoriji do 14 let, začelo pa se je tudi državno dvoransko prvenstvo do 18 let. Končan je prvi finalni turnir nove teniške sezone v starostni kategoriji do 14 let. Pri dečkih smo na turnirjih do 14 let tako v A kot v B turnirju spremljali klubska finalna obračuna.
V A turnirju je prvi nosilec Matic Križnik (Tk-CC), ki je na poti do finala prepričljivo premagoval vse nasprotnike, zanesljivo dobil tudi finalni obračun. S 6:2 6:2 je premagal klubskega soigralca Tima Kuštra, petega igralca letvice TS in četrtega nosilca turnirja. B turnir dečkov je osvojil Rok Koblar (TK Med). V finalu je s 3:6 6:3 6:1 premagal klubskega soigralca Andraža Rozmana.
Potem, ko sta se zanesljivo uvrstili v finale sta o naslovu zmagovalke v A turnirju deklic odločali prva nosilka in prva igralka lestvice TS do 14 let Eva Muller Uhan (Tc-Lj) in druga nosilka in trenutno četrta igralka lestvice TS Maša Viriant (Radomlje). Boljša je bila Viriantova, ki je zmagala s 3:6 7:6(8) 6:0. To je bilo njuno štirinajsto medsebojno srečanje, še enajstič pa je slavila Viariantova, ki je dobila zadnjih osem medsebojnih obračunov. B turnir deklic je osvojila Nika Perić (Šentjur). V finalu je s 6:4 7:5 premagala Evo Šifrer (TK Med).

Najmlajši so na turnirjih v mini in midi tenisu ter tenisu do 10 in 11 let nastopili v Mengšu in Celju. V Mengšu so bili ob zelo dobri organizaciji TK Šporn najboljši: mini tenis dečki - Aleksej Mulej (Maja), ki je v finalu premagal Luko Požonca (Tk-CC), mini tenis deklice - Una Grubešič (Krško), ki je bila v finalu boljša od Nike Kožuh (Maja), midi tenis dečki - Peter Škundrič (ŽtkMb), ki je v finalu premagal Marka Škundriča (ŽtkMb) in midi tenis deklice - Veritsa Yaneva(Krško), ki je bila v finalu boljša od Nike Matevžič Bašelj (Maja).
V Celju so nastopili dečki in deklice do 11 let ter dečki do 10 let. Pri deklicah do 11 let je slavila Zala Bizjak (CTA), v finalu je premagala Zojo Peternel (Šdtšr), pri dečkih pa je bil najboljši Lan Konečnik (Sgrad), ki je v finalu premagal Marka Novaka Bečiroviča (Tk_SB). Pri dečkih do 10 let je zmagal Aleksander Burmakin (Morje). V finalu je premagal Luna Jarca (Polzela).

Iz sedeža mednarodne teniške organizacije ITF pa je prispelo pismo v katerem se je predsednik David Haggerty ob koncu 12-letnega predsedovanja Teniški zvezi Slovenije zahvalil odhajajočemu predsedniku Marku Umbergerju za njegov prispevek k razvoju tenisa v Sloveniji in za podporo ter sodelovanje TZS pri uveljavljanju sprememb formata Davisovega pokala. Marko Umberger je dvanajstletni mandat končal na skupščini TZS, ki je potekala v Ljubljani.

pripravil: Bojan Matevžič