Maj Premzl je bil finalist mladinskega ITF turnirja v Širokem Brijegu

29.01.2020
V Melbournu se končuje prvi vrhunec teniške sezone 2020, OP Avstralije. Slovenske vrste so se že po prvem tednu povsem razredčile.

Pri članicah je tako v drugi teden med mešanimi dvojicami vstopila samo Andreja Klepač, a tudi ona že v drugem krogu končala z nastopi. Z Roggerjem Vassellinom sta s 3:6 6:4 8:10 izgubila tekmo s Kitajko Letitio Chan in Hrvatom Ivanom Dodigom.
Zadnji teden je v Melbournu rezerviran tudi za nastope mladincev in tako sta nastopili že obe mladinki Pia Lovrič in Živa Falkner. Slednja je tekmo prvega kroga zaradi krčev predala, Lovričeva pa je po zmagi v prvem krogu v drugem morala premoč priznati 2. nosilki, Američanki Robin Montgomery. Ta je bila v zanimivem in izenačenem obračunu boljša s 6:3 7:5. V obračunu je Lovričeva trikrat izgubila začetni udarec, nasprotnici ga je odvzela enkrat. Vsekakor dober posamični nastop Domžalčanke in dragocene izkušnje pred nadaljevanjem sezone. V konkurenci dvojic sta bili naši igralki polovično uspešni. Lovričeva in Francozinja Belgraver sta z 2:6 6:4 9:11 izgubili s Filipinko Alexandro Eala in Indonezijko Prisko Nugroho, Falknerjeva in Britanka Mutavdžić pa sta s 3:6 6:2 10:7 premagali Nemko Evo Lys in Madžarko Amarisso Kiaro Toth.

Na mladinskem turnirju ITF 5. ranga v Širokem Brijegu smo tudi pretekli teden spremljali izvrstne nastope slovenskih igralcev in igralk. Z uvrstitvijo v finale je navdušil nepostavljeni Maj Premzl, ki je v polfinalu v slovenskem obračunu s 6:4 6:4 premagal klubskega kolego Sebastiana Dominka. V finalu se je 15-letni Mariborčan pomeril s 3. nosilcem, dve leti starejšim Hrvatom Ivanom Karlom Banom in po izenačenem boju izgubil s 3:6 6:7.
Brez zmage sta ta teden v konkurenci dvojic ostala Dominko in Gal Emeršič Potočnik. Po dobljenem prvem nizu s 7:5 in pri izidu 2:2 v drugem se je v finalu Dominko poškodoval in tekmo sta morala predati. Še drugi teden zapored se je v polfinale turnirja deklet uvrstila Annika Planinšek. Tu jo je v izjemno izenačenem in dramatičnem obračunu s 6:2 6:7(8) 7:6(3) premagala druga nosilka Sara Svetac iz Hrvaške.

15-letni Litijan Bor Artnak je nastopal na mladinskem turnirju ITF 4. ranga v kenijskem Nairobiju in se s tremi zmagami uvrstil v četrtfinale. Po izločitvi drugega nosilca je bil v tretjem krogu boljši še od trinajsto postavljenega Francoza Arthusa De la Bassetiera. Premagal ga je s 6:4 3:6 7:5 in si priigral četrtfinale s šestim nosilcem Nemcem Maximilianom Hombergom. Uvrstitev v polfinale mu ni uspela saj ga je Homberg premagal s 7:6(6) 4:6 6:2.
V konkurenci dvojic je izpadel v polfinalu.

Tara Gorinšek se ni uspela uvrstiti v drugi krog turnirja ITF 4. ranga v Pragi. V prvem krogu jo je s 7:5 6:2 izločila domačinka Katrin Pavkova.

Na turnirju ITF v Kairu (15.000 $) se je druga nosilka Nastja Kolar uvrstila v četrtfinale. V prvem krogu je s 4:6 7:6(4) 6:3 premagala Maročanko Rito Atik, v drugem je bila s 6:2 7:6(5) boljša od Anastasie Zolotareve iz Rusije. V četrtfinalu je igrala s 5. nosilko, Francozinjo Lucie Wargnier in izgubila z 2:6 5:7.

Nina Potočnik je bila na turnirju ITF v Antalyi (15K) po šestih zaporednih zmagah na dobri poti tudi proti sedmi, a je morala srečanje s Kazahstanko Zhibek Kulambayevo pri vodstvu 6:5 v prvem nizu, zaradi poškodbe predati.

V Kranju in Ljubljani se je končalo OP Zala v starostni kategoriji do 16 let. Fantje so v A turnirju nastopali v Kranju, naslov pa si je priigral Mariborčan Aljaž Kirbiš (Br-Mb), ki je v tesnem finalnem obračunu z 2:6 6:3 6:4 premagal Nejca Škorjanca (ŠD_LTA).
V B turnirju so fantje nastopali v Ljubljani. Tu je bil najboljši Gašper Matijašič (Grosuplje), ki je v finalu s 6:1 6:3 premagal Nejca Vrabla (ŽtkMb).

Prijetno presenečenje je na turnirju deklet pripravila Celjanka Nika Perić (Šentjur). V glavni turnir se je uvrstila iz kvalifikacij, nato pa po vrsti nanizala še pet zmag in se zasluženo veselila prvega naslova na OP TS do 16 let. V finalu je s 6:2 6:2 premagala še eno nepostavljeno igralko, Ulo Jamar (ŠD_LTA).

Začetek februarja je na reprezentančni ravni rezerviran za nastope mladincev in mladink na kvalifikacijah za zimska ekipna evropska prvenstva (Winter cups) in za nastop reprezentance v Pokalu Federacij. Konec tedna bodo tako v Neudorflu in v Rakovniku nastopili dečki in deklice do 12 let. Slovenske barve bodo pri dečkih branili Žiga Šeško, Svit Suljić in Luka Petrovič, pri deklicah je selektor v ekipo povabil Elo Plošnik, Beti Jazbec Butina in Aljo Senica.

pripravil: Bojan Matevžič