Nika Radišič prejšnji teden prvič v karieri igrala finale članskega turnirja ITF

13.08.2019
V Portorožu se je začel največji letošnji teniški dogodek v Sloveniji ATP challenger Zavarovalnica Sava Slovenia Open 2019, ki prinaša nastop najboljših slovenskih profesionalnih teniških igralcev, spremljajo pa ga številne prireditve v t.i. fun zone in festival tenisa z nastopi igralcev in igralk v vseh starostnih kategorijah, od najmlajših do veteranov.

Že pred začetkom challengerja so turnirska igrišča preizkusili člani in članice na OP Diners. Zelo močno zaseden turnir članov je potekal po prilagojenem žrebu z dvaintridesetimi igralci v kvalifikacijah in dvanajstimi v glavnem turnirju, od teh so bili štirje najboljši uvrščeni neposredno v četrtfinale. V zaključne obračune, ki so zmagovalcu prinašali povabilo v glavni turnir challengerja in denarno nagrado 400 € so se uvrstili štirje, Tomas Lipovsek Puches (Maja), Sven Lah (Ptuj), Mike Urbanija(Tr-Kr) in Tom Kočevar Dešman (MaxLj), ki so nato v 1. krogu challengerja v ponedeljek izgubili. Za zmago sta se borila Lah in Kočevar Dešman, boljši pa je bil slednji, ki je slavil z rezultatom 6:4 6:3.
Pri članicah je bila zasedba skromna, med trinajstimi nastopajočimi igralkami pa je bila najboljša Koprčanka Lian Benedejčič (LukaKp), ki je v finalu s 7:5 6:2 premagala Anali Kočevar (TkMed).
Bogato teniško dogajanje se v Portorožu nadaljuje z OP Zala do 16 let in OP Lino do 12 let.

Zelo uspešna pa so bila pretekli teden naša dekleta na članskih turnirjih ITF. V prvi finale na turnirjih z nagradnim skladom 25.000 $ se je uvrstila 19-letna Primorka Nika Radišič. V italijanskem Cordenonsu je morala v kvalifikacije, nato pa nanizala šest zmag zapored in se za prvi naslov na turnirjih ITF s tem nagradnim skladom borila z izkušeno Nizozemko, 120. igralko sveta, Arantxo Rus. Po zelo izenačenih prvih dveh nizih je Nika v tretjem nizu popustila in po dveh urah in 51 minutah igre izgubila s 6:4 4:6 1:6. Arantxa Rus je osvojila še drugi turnir zapored in nanizala deseto zaporedno zmago. Nika bo na prvi naslov na turnirjih W25 morala še počakati, čeprav že tokrat ni bila veliko oddaljena od njega. V drugem nizu je namreč izpustila priložnost za izenačenje na 5:5 potem, ko je na svoj servis povedla s 40-0. Priložnosti ni izkoristila in niz je odšel v roke nasprotnice. En naslov pa iz Cordenonsa Nika vendarle odnaša. V paru z Veroniko Erjavec je namreč osvojila turnir dvojic. V finalu sta naši izvrstni igralki dvojic s 6:3 7:5 premagali Italijanki Martino Caregaro in Liso Sabino.Za Niko Radišič je to peti naslov med dvojicami na turnirjih ITF, prvi na turnirju W25. Še boljšo statistiko ima Veronika Erjavec, ki je skupaj osvojila že osem turnirjev ITF, tudi zanjo pa je to prvenec na turnirjih W25. Nika je na zadnjih sedemnajstih srečanjih zmagala štirinajstkrat in le trikrat izgubila, odlični rezultati pa so lepa napoved pred nadaljevanjem sezone. Nika je osvojila 31 točk za lestvico WTA, kar ji bo na lestvici prineslo napredovanje za okrog 150 mest, tako da bo prihodnji teden uvrščena okrog 480. mesta. V Cordenonsu je v četrtfinalu nastopila še Manca Pislak, ki je lovila drugo uvrstitev v karieri v polfinale turnirja W25, a ostaja pri eni. Njena nasprotnica je bila Italijanka Angelica Moratelli, ki je izkoristila izjemno slab začetni udarec Pislakove in slavila s 6:1 6:0.

Nika Radišič in Veronika Erjavec sta slavili v dvojicah v Cordenonsu

Dobro delo v preteklih letih in visoka uvrstitev na mladinski svetovni teniški lestvici je prineslo prvi nastop na profesionalnem turnirju v karieri Domžalčanki Pii Lovrič. Ta se je v glavni žreb turnirja W15 v Olomoucu uvrstila po zaslugi dobre uvrstitve na lestvici ITF na kateri zaseda 61. mesto. Pia je po zmagah v uvodnih krogih v četrtfinalu s 6:7(4) 1:6 izgubila s 23-letno Slovakinjo Jano Jablonovsko. Lep uspeh med posameznicami je nadgradila v konkurenci dvojic, kjer sta s soigralko Himari Sato iz Japonske s 3:6 7:6(5) 10:8 v polfinalu premagali Čehinjo Krystino Hrabalovo in Poljakinjo Joanno Zawadzko ter se uvrstili v finale. V finalu sta nato morali premoč priznati Čehinjama Klari Hajkovi in Aneti Laboutkovi, ki sta zmagali s 6:4 2:6 10:4.

Na turnirju ITF W60 v Hechingenu se je Dalila Jakupović s soigralko iz Rusije Yano Sizikovo uvrstila v polfinale turnirja dvojic, kjer sta s 6:3 3:6 11:13 izgubili z Romunko Cristino Dinu in Makedonko Lino Gjorchesko.

13-letni Ljubljančan Matic Križnik, vodilni igralec slovenske teniške lestvice do 14 let in s 54. mestom najvišje uvrščen Slovenec na lestvici TE do 14 let je izvrstno nastopil na močnem turnirju Tennis Europe 1. kategorije v belgijskem Hasseltu. Matic je bil deveti nosilec turnirja in se je s tremi zmagami uvrstil v četrtfinale. V tretjem krogu je s 7:5 6:4 premagal domačina Robina De Grooteja. V četrtfinalu je igral najtežji obračun na turnirju saj se je pomeril s 1. nosilcem, estonskim vrstnikom Oliverjem Ojakaarom, trenutno 13. igralcem lestvice TE. Oba sta se letos že vpisala med zmagovalce turnirjev TE in sicer je Estonec osvojil enega, Matic pa dva posamična turnirja. Tokrat je bil Estonec v tesnem obračunu boljši s 6:4 7:5. Matic se je izkazal tudi v konkurenci dvojic, kjer se je s soigralcem Mateom Covatom iz Italije uvrstil v polfinale. Tu sta v izjemno izenačenem obračunu morali priznati premoč Ekvadorcu Miguelu Sicci in Bolivijcu Juanu Pradu Angelu. Slednja sta bila boljša s 4:6 6:4 10:7.

V Frankfurtu je pod vodstvom Daniela Šantla na turnirju Rod Laver cup, European Junior Challenge 2019 nastopila slovenska mladinska teniška ekipa v postavi Nika Strašek, Taja Lončarič, Maj Premzl in Aljaž Kirbiš. Poleg Slovenije so nastopile še reprezentance Nemčije, Avstrije, Španije, Italije, Irske, Velike Britanije in Izraela. Igralo se je po sistemu RR v dveh predtekmovalnih skupinah. V skupini z našo reprezentanco so bile še ekipe Španije, Avstrije in Izraela. Slovenija je prvo tekmo igrala z ekipo Španije in zmagala z rezultatom 4-3. Odločilno 4. točko je Sloveniji prinesla mešana dvojica Nika Strašek in Aljaž Kirbiš. V drugi tekmi so bili naši nasprotniki Avstrijci, ki so zmagali s 4-3. V tretjem srečanju se je naša ekipa merila z ekipo Izraela, ki je bila boljša s 4-2 in osvojila 1. mesto v skupini. Naši igralci in igralke so se tako znašli v krogu ekip z enakim številom točk, zato so za končno uvrstitev v skupini odigrali tekme mešanih dvojic. Naša dvojica Nika Strašek in Aljaž Kirbiš je dobila obe tekmi in Sloveniji prinesla drugo mesto v skupini. Naši igralci so v tekmi za tretje mesto nato izgubili z Irsko z 2:4.

Prihodnje tri tedne bomo spremljali mlade igralce in igralke iz vsega sveta na mladinskih turnirjih ITF do 18 let v Kranju, Mariboru in Domžalah. Prvi turnir se igra v Kranju. Nastopa več kot 150 igralk in igralcev, priložnost za točke mladinske svetovne teniške lestvice pa med njimi iščejo tudi domači predstavniki. Pri dekletih je v glavnem turnirju prijavljenih devet Slovenk, najvišje med njimi na lestvici ITF kotira Maja Makorič, v kvalifikacijah jih je nastopilo še deset. V glavni turnir sta se uvrstili Meta Marenk in Maša Viriant. Tudi pri fantih je v glavnem turnirju prijavljenih devet Slovencev, med njimi tudi najvišje uvrščen slovenski igralec na lestvici ITF Filip Jeff Planinšek, v kvalifikacijah jih je nastopilo še šestindvajset. V glavni turnir so se uvrstili Sebastian Dominko, Tilen Potočnik, Matic Križnik in Aljaž Kirbiš.

Prihodnji teden bo v Tivoliju potekal mednarodni veteranski turnir ITF Ljubljana Tivoli Open 2019. Prijavljenih je že več kot 100 veteranov iz petnajstih držav, prijave pa so še mogoče do začetka turnirja.

pripravil: Bojan Matevžič