Primož Vovk in Tjaša Klevišar prva zmagovalca v novi sezoni članske konkurence

13.11.2019
S turnirjem članov in članic ter dvanajstletnikov se je začela teniška sezona 2020.

Člani in članice so prvi turnir OP Diners odigrali v teniški dvorani Harmonija v Mengšu. V organizaciji TK Šporn šport je na turnirju članov nastopilo 31 igralcev, pri članicah smo spremljali nastope enajstih deklet.
Turnir članov je postregel z enim večjim presenečenjem, ki ga je pripravil Simon Javoršek (Maja). 16-letni Ljubljančan, ki na članski lestvici zaseda 157. mesto je že v drugem krogu s 6:4 6:3 izločil prvega nosilca turnirja Roka Komca, ki je bil z desetim mestom najvišje postavljen igralec na turnirju. Javorška je v nadaljevanju v četrtfinalu s 7:5 6:2 premagal kasnejši zmagovalec Primož Vovk (TKMed). Vovk se je v finale uvrstil po polfinalni predaji Luke Hazdovca (Ptuj), drugi finalist pa je bil Mariborčan Jan Kupčič (Br-Mb). Ta je v četrtfinalu s 3:6 6:1 6:4 premagal Marina Kegla (ŽtkMb), v polfinalu pa s 6:0 6:1 Jošta Plestenjaka (Sl-Lj). Naslov prvega zmagovalca v novi sezoni je osvojil Primož Vovk. Od Kupčiča je bil v finalu boljši s 6:4 7:6(3). Za 23-letnega igralca iz Žabnice je to druga zmaga na članskih turnirjih TS v karieri.
Pri članicah sta se v dokaj skromni konkurenci enajstih igralk v finale uvrstili prva nosilka Tjaša Klevišar (Tr-Kr) in druga nosilka Tina Kristina Godec (As-Lit). Klevišarjeva je v polfinalu s 6:1 6:2 izločila Tinkaro Kovač (Šentjur), Godčeva je bila s 6:3 6:3 boljša od klubske kolegice Pie Poglajen. Finalni obračun je s 6:4 6:4 dobila deveta igralka članske lestvice TS, 17-letna Tjaša Klevišar. Za eno naših najboljših mladink je to tretja zmaga na članskih turnirjih v karieri.

Z nastopi na turnirjih RR so sezono začeli igralci in igralke v starostni kategoriji do 12 let. V Ljubljani, Medvodah in Mariboru je nastopilo 108 igralcev in igralk. Ta konec tedna se bodo tekmovanja v Mariboru, Celju, Mengšu in Ljubljani nadaljevala z nastopi igralcev in igralk v starostnih kategorijah do 14 in 18 let, prvič pa se bodo na turnirjih v novi sezoni pomerili tudi najmlajši stari do 11 let.

Pretekli teden za naše člane in članice na mednarodnih turnirjih ni bil med najuspešnejšimi, saj se je med najboljše prebil samo Blaž Rola, ki je bil na turnirju serije challenger (54K) v ameriškem Knoxvillu četrtfinalist. Tu je bil njegov nasprotnik prvi nosilec, 22-letni Američan Tommy Paul, ki na lestvici ATP zaseda 90. mesto. Blaž je odigral dobro tekmo, v kateri je imel priložnost za zmago, a pri izidu 6:5 v tretjem nizu ni uspel izkoristiti zaključne žoge, ki si jo je priigral na servis nasprotnika. Končni izid se je po dveh urah igre glasil 2:6 6:1 7:6(4) v korist Paula. Ta je na koncu osvojil pet točk več (97-92). Paul, ki je v izjemni formi je dosegel sedemnajsto zmago na zadnjih osemnajstih srečanjih.

Prvič v karieri je uvodni krog na turnirju v Antalyi (15K) uspel preskočiti Anže Arh. V uvodnem nastopu je z 1:6 6:3 6:2 premagal Nemca Paula Woernerja, v drugem krogu pa je s 4:6 0:6 izgubil s 1. nosilcem Italijanom Riccardom Bonadijem.

Na ženskem turnirju v Antalyi (15K) se je med dvojicami z novim naslovom izkazala Nika Radišič. Potem, ko je morala tekmo posameznic zaradi zdravstvenih težav v prvem krogu predati, je še enkrat več izvrstno zaigrala med dvojicami in s soigralko Johanno Markovo iz Češke osvojila turnir. V polfinalu sta s 7:6(5) 6:2 premagali Romunki Karolino Bejenaru in Arino Gabrielo Vasilescu in sta se za zmago na turnirju borili s Španko Paulo Arijas Manjon in Maltežanko Francesco Curmi. Nika in Johana sta zmagali s 6:2 4:6 11:9. V meč tajbrejku sta obranili eno zaključno žogo. Nika je osvojila že sedmi naslov na turnirjih ITF v konkurenci dvojic, drugega v paru z Markovo s katero sta bili zmagovalki na istem prizorišču tudi marca letos.

Na mladinskem turnirju TE v ciprskem Limassolu se je izkazala Ljubljančanka Ula Jamar. Uvrstila se je v četrtfinale, tu pa z 1:6 2:6 izgubila z Ukrajinko Anastasiio Dzoz.

V organizaciji Tenis Slovenije so konec tedna v Kranju in Mariboru potekale enodnevne teniške priprave za reprezentanci dečkov in deklic do 13 ter fantov do 17 let. Slednji so se pripravljali za nastop na mladinskem turnirju ITF, katerega bo od 23. do 30. novembra gostil ŽTK Maribor.

Z zmago je ta teden nastope na ATP challengerju (54K) v ameriškem Champaignu začel Blaž Kavčič. Njegov nasprotnik je bil 24-letni Britanec Ryan Peniston, 360. igralec lestvice ATP. Kavčič je srečanje rutinsko dobil. Bil je zelo siguren pri začetnem udarcu, tako da si je nasprotnik v srečanju priigral samo eno priložnost za brejk, a tudi te ni izkoristil. Sam mu je servis odvzel trikrat iz enajstih poskusov in po uri ter šestnajstih minutah igre slavil s 6:4 6:4. Na turnirju nastopa tudi Blaž Rola, ki je bil kot drugi nosilec turnirja v prvem krogu prost.

V Tajpeju na ženskem WTA challengerju z nagradnim skladom 125.000 $ nastopata Kaja Juvan in Dalila Jakupović. Juvanova je na turnirju šesta nosilka, obema našima igralkama pa je bil žreb naklonjen saj sta v uvodnem krogu dobili kvalifikantki. Juvanova je že odigrala tekmo s 35-letno Britanko Emily Webley Smith, 477. igralko lestvice WTA in brez težav zmagala s 6:1 6:2. V drugem krogu bo igrala z 21-letno Britanko Naiktho Bains, 291. igralko lestvice WTA. Jakupovićeva se bo v sredo pomerila z domačinko, Ya Hsin Lee, ki na lestvici WTA zaseda 1107. mesto.

V prvem krogu je bila na turnirju v ameriškem Orlandu uspešna Nastja Kolar. Prva nosilka turnirja (25K) je s 6:3 6:1 premagala Američanko Emerald Able. Trije slovenski predstavniki so na turnirju ITF v Heraklionu (15 K). Žreb se je poigral z našima najboljšima mladinkama in jima v prvem krogu dodelil medsebojni obračun. Pia Lovrič (Itf 51) in Živa Falkner (Itf 62) sta se v glavni žreb turnirja uvrstili zaradi visokih uvrstitev na mladinski svetovni teniški lestvici. Na moškem turnirju bo na isti lokaciji nastopil Tom Kočevar Dešman, ki bo v prvem krogu igral s Poljakom Janom Zielinskim. V italijanskem Solarinu (15K) bo nastopila Veronika Erjavec, v mehiškem Cancunu (15K) pa Thomas Lipovšek Puches. Spremljali bomo tudi nastope treh mladincev na turnirjih ITF. Na turnirju 5. ranga v

bolgarski Sofiji je bil v kvalifikacijah trikrat uspešen 15-letni Bor Artnak in se uvrstil v glavni žreb. V glavni turnir je uvrščen tudi Aljaž Jeran. Na turnirju 5. ranga v St. Jonsu na Antigvi&Barbudi bo nastopil Maj Tomac.