Tom Kočevar Dešman prejšnji teden slavil v dvojicah na Kreti

27.11.2019
Teniški turnirji nove sezone so v polnem razmahu in konec tedna smo tako spremljali prvi finalni turnir dvanajstletnikov LINO ter OP ZALA za fante in dekleta v kategoriji do 16 let.

Med mlajšimi smo na A in B turnirjih na delu videli vse najboljše. Skupaj je v Ljubljani, Domžalah in Litiji nastopilo 117 dečkov in deklic. V A turnirju, ki je potekal v organizaciji TA Breskvar se je drugega naslova v karieri veselil domačin, 10-letni Svit Suljić (Tabre), sicer tretji nosilec in tretji igralec lestvice TS. Na poti do zmage je v polfinalu s 6:1 6:2 premagal prvega igralca lestvice Žigo Šeška (AsLit), v finalu pa je bil s 6:2 6:1 boljši še od drugega nosilca Luke Petroviča (Sl-Lj). Vsi trije, Šeško in Petrovič štejeta 11 let, tudi nekoliko odstopajo od vrstnikov v tej starostni kategoriji in se bodo kot kaže v tej sezoni borili za vrh lestvice TS.
B turnir dečkov je v Litiji osvojil drugi nosilec Sergej Videnovič (Tr-Kr). V finalu je s 6:1 6:3 premagal prvega nosilca Jakoba Cikajla (Radom). Za Videnoviča je to prvi naslov na turnirjih, ki štejejo za lestvico TS.
A turnir deklic je potekal v Domžalah. Tu je bila razred zase Ela Plošnik (Tr-Kr), ki je na turnirju nasprotnicam oddala vsega pet iger. Še največ, dve, ji je v finalu odščipnila druga nosilka Beti Jazbec Butina (ŽtkMb), ki se je prav tako brez težav prebila do finala, na poti do tja pa tudi ona izgubila skupaj samo sedem iger. Finale je Plošnikova dobila s 6:1 6:1. Tako kot za Suljića je tudi za Plošnikovo to drugi naslov na turnirjih TS.
V Litiji je potekal B turnir deklic. Turnir je osvojila nepostavljena Nika Matevžič Bašelj (Maja), ki je v finalu s 7:5 7:5 premagala drugo nosilko Lauro Basailovič (Ol-Lj). Tako kot Sergej je tudi Nika je prvič stopila na zmagovalno stopničko.

Fantje in dekleta so na OP Zala do 16 let igrali V Kranju, Velenju in Mengšu. Fantje so nastopali v A in B turnirju. Skupaj je nastopilo 78 fantov in 42 deklet. Slednja so igrala v Kranju, zmaga pa je ostala doma. V odsotnosti prvih šestih igralk lestvice TS je slavila druga nosilka Lana Egart (Tr-Kr), ki je v finalu s 6:1 6:1 premagala Špelo Sedej (Tc-Lj). Sedejeva je bila v polfinalu s 6:2 6:3 boljša od Lije Mumlek (ŽtkMb), Egartova je s 6:3 6:2 premagala Izo Logar (TK-CC). Egartova je prvič v karieri osvojila turnir Tenis Slovenije.
A turnir fantov je v odsotnosti prvih petih igralcev osvojil prvi nosilec, trenutno 6. igralec lestvice TS do 16 let Nejc Škorjanc (ŠD_LTA), ki je na turnirjih TS zmagal prvič v karieri. V finalu je s 6:0 6:2 premagal petega nosilca Vanjo Joksoviča (TKMed). Škorjanc je v polfinalu s 4:6 7:6(4) 6:2 izločil Davida Černeta (Tabre), Joksovič pa s 6:4 6:3 Nika Mikoviča (ŠD_LTA).
Fantje so nastopili tudi v B turnirju. Tu je slavil nepostavljeni Lukas Marjanovič (Grosuplje), ki je v finalu s 6:2 6:2 premagal Matica Hribarja (TK-CC). Za Lukasa je bil to prvi nastop na turnirjih do 16 let in prvi naslov v karieri.

Slovenska ekipa dečkov in deklic do 10 let je konec tedna nastopila na turnirju Euroregione v italijanskih Udinah. Slovenske barve so na turnirju pod vodstvom Domna Kneza branili Patrik Semenič, Kristian Škorjanc, Zoja Peternel in Jerca Fleischman. Na turnirju je poleg slovenske nastopilo pet italijanskih ekip ter ekipi Avstrije in Hrvaške. Po dveh zaporednih zmagah so naše deklice in dečki tokrat klonili v polfinalu, kjer jih je s 4:3 ugnala ekipa Hrvaške.

Na mednarodnih članskih turnirjih vlada zatišje, od naših igralcev in igralk je tako pretekli teden med dvojicami uspešno nastopil samo Tom Kočevar Dešman. Še drugi teden je igral na turnirju ITF (15K) v Heraklionu na Kreti. Med posamezniki je nastope končal v prvem krogu, je pa odlično zaigral med dvojicami in s soigralcem Alexandrom Lebedevim iz ZDA turnir tudi osvojil. V finalu sta s 6:3 6:4 premagala romunsko dvojico Adrian Barbou in Stefan Palosi. Za Kočevarja Dešmana je to deseti naslov med dvojicami na turnirjih ITF.

V Heraklionu je igrala tudi Pia Lovrič, ki je nastope na turnirju ITF (15K) tokrat končala v četrtfinalu. V drugem krogu je s 7:5 7:6(5) premagala Hrvatico Ivo Primorac, 691. igralko lestvice WTA. V drugem nizu je imela Hrvatica tri zaključne žogice za zmago, a je Lovričeva vse tri ubranila in se v petem nastopu še četrtič letos uvrstila najmanj v četrtfinale članskega turnirja. Spodrsnilo ji je samo pretekli teden, ko je v prvem krogu izgubila z našo Živo Falkner. V četrtfinalu je igrala s špansko kvalifikantko Noelio Bouzo Zanotti, 952. igralko lestvice WTA. Bila je to tekma v kateri je imela Lovričeva kar 13 brejk priložnosti, izkoristila pa je vsega štiri. Na drugi strani je nasprotnica izkoristila sedem brejk priložnosti od devetih in slavila s 6:3 6:3.

Dobro je na mladinskem turnirju ITF 5. ranga v egiptovskem Kairu igral 17-letni Celjan Jan Dimitrijevič, ki se je med posamezniki uvrstil v osmino finala, med dvojicami pa je bil polfinalist. Vse tri posamične obračune je igral z Egipčani. Po dveh gladkih zmagah ga je v tretjem krogu s 6:3 6:3 ustavil peti nosilec Youssef Sadek. V konkurenci dvojic je s soigralcem iz Sirije, Hassanom Baroudijem nastopil v polfinalu, kjer pa sta morala premoč priznati drugima nosilcema Egipčanu Elrahmanu Hassanu in Yussefu Sadeku.

Na turnirju TE v starostni kategoriji do 14 let v Antalyi se je Ana Tara Praček z dvema gladkima zmagama brez izgubljene igre uvrstila v tretji krog, tu pa jo je ustavila Britanka Hephzibah Oluwadare. Ta je bila boljša s 4:6 6:3 6:1.

V Mariboru se je v organizaciji ŽTK v soboto s kvalifikacijskimi obračuni začel mladinski turnir ITF 4. ranga Sava Infond Open 2019. Edini mednarodni mladinski turnir ITF na domačih tleh v zimski sezoni je priložnost za mlade slovenske igralce in igralke, da osvojijo točke za mladinsko svetovno lestvico. Naloga sicer ne bo lahka, saj so zimski turnirji običajno zelo močno zasedeni, kar velja tudi za mariborski turnir. Na njem nastopa 160 igralk in igralcev iz 25 držav. Jakost turnirja so naši igralci in igralke okusili že v kvalifikacijah saj se nobenemu izmed sedemindvajsetih domačih predstavnikov ni uspelo uvrstiti v glavni turnir. V tem sicer nastopa dvanajst fantov in dvanajst deklet, po odigranem prvem krogu v igri ostaja osem fantov in šest deklet, ki so konkurenčni vrstnikom in vrstnicam iz tujine in od katerih pričakujemo, da se lahko vmešajo v zaključne obračune najboljših. Turnir se v Mariboru s finalom konča v soboto.

V četrtek se bodo najboljši slovenski igralci in igralke zbrali na zaključni prireditvi Tenis Slovenije v ljubljanskem Siti teatru, kjer bodo ob koncu sezone 2019 prejeli zaslužena priznanja.

pripravil: Bojan Matevžič