Uspeh kariere Žive Falkner v Cape Townu

25.09.2019
V preteklih tednih smo poročali predvsem o uspehih mladincev, brez katerih nismo ostali niti pretekli teden, z izjemnimi predstavami pa je tokrat v Metzu navdušil tudi Aljaž Bedene.

Še četrtič v karieri se je Aljaž Bedene uvrstil v finale turnirja serije ATP tour, finale pa izgubil zaradi zgolj drugega izgubljenega servisa na celotnem turnirju. V finalnem obračunu dveh izenačenih tekmecev je bil tokrat boljši 34-letni Francoz Jo Wilfried Tsonga, ki je po treh urah slavil s 6:7(4) 7:6 (4) 6:3. Bilo je to srečanje dveh izjemno razpoloženih serverjev, saj je srečanje odločil samo en brejk, ki ga je v tretjem nizu dosegel Tsonga. Po dveh nizih brez izgubljenih začetnih udarcev serverjev je tretji niz Aljaž začel slabo saj je izgubil kar 14 zaporednih točk in ob tem tudi svoj servis, šele drugič na turnirju, te prednosti pa si izkušeni Francoz ni dovolil odvzeti. Prednost je zadržal do konca in še drugič letos stopil na zmagovalno stopničko na ATP touru. Za Francozom je deset zaporednih zmag, na zadnjem odigranem turnirju je prav tako slavil, bilo pa je to na challengerju v francoskem Cassisu prvi teden septembra. Tudi za Aljažem je izjemna serija saj je v petnajstem srečanju šele drugič izgubil, pred tem pa osvojil challenger v Portorožu, se uvrstil v tretji krog US Opna in Sloveniji prinesel dve zmagi na srečanju Davisovega pokala z Egiptom. Kljub razočaranju zaradi izgubljene priložnosti je za Aljažem, kot je povedal po tekmi, najboljši servisni teden v karieri. Tudi tokrat je imel priložnost za zmago, saj je imel pri vodstvu 1-0 v nizih in 4-3 v drugem nizu brejk priložnost, a je pri branjenju servisa izbral napačno stran in priložnosti ni uspel izkoristiti. Kljub razočaranju ob porazu je s tenisom in dosežkom v Metzu zelo zadovoljen, pot pa nadaljuje ta teden z nastopom na challengerju v francoskem Orleansu, kjer bo v prvem krogu igral z domačinom Constantom Lestiennom. Aljaž je na lestvici ATP pridobil dvanajst mest in se ta teden uvršča na 64. mesto lestvice.

Med člani in članicami, ki so nastopali na turnirjih nižjega ranga se je pretekli teden najbolje odrezala Nastja Kolar, ki se je na turnirju ITF v Kairu (15.000 $) uvrstila v finale. 25-letnica, ki zelo niha v formi je v Kairu spet zaigrala tako kot zna in se še drugič letos prebila do zadnjega kroga turnirja tu pa s 3:6 4:6 izgubila z Egipčanko Sandro Samir. Kolarjeva je trenutno na 449. mestu ženske svetovne teniške lestvice WTA.

Še dva četrtfinalista smo imeli pretekli teden. Na ATP challengerju v Sibiu (46.600+H) je dobro formo potrdil Blaž Rola, ki se je uvrstil v četrtfinale. V drugem krogu je s 6:1 3:6 6:1 premagal Srba Pedjo Krstina in se je za uvrstitev v polfinale pomeril s Slovakom Alexom Molcanom. Slovak, ki je na lestvici ATP ob začetku turnirja zasedal 410. mesto ga je presenetil in ugnal s 6:4 6:7(4) 6:4. Blaž bo nov odličen dosežek ta teden lovil na challengerju v Firencah.

Drugo letošnjo uvrstitev v četrtfinale in prekinitev niza desetih zaporednih porazov v prvih krogih glavnih turnirjev je v Antalyi na turnirju ITF (15.000 $) dosegel Mike Urbanija. V drugem krogu je s 7:6(5) 6:3 premagal Kanadčana Kelseya Stevensona, v četrtfinalu pa nato s 0:6 4:6 izgubil z Rusom Ivanom Nedelkom.

Med mladinci in mladinkami je pretekli teden uspeh kariere v južnoafriškem Cape Townu dosegla Živa Falkner. 17- letna Novomeščanka se je na turnirju najmočnejšega mladinskega A ranga med posameznicami uvrstila v polfinale, med dvojicami pa prvič na tako močnem turnirju stopila na zmagovalno stopničko. Potem, ko je v četrtfinalu s 6:1 6:1 premagala tretjo nosilko Poljakinjo Weroniko Baszak je v polfinalu z 2:6 1:6 izgubila z novim češkim upom, komaj 14-letno Linda Fruhvirtovo, ki se je z uvrstitvijo v finale prebila na 16. mesto mladinske svetovne teniške lestvice. Živa je osvojila turnir dvojic, na katerem je nastopila s soigralko Matildo Mutavdžić iz Velike Britanije. V polfinalu sta bili s 7:6(3) 0:6 10:8 boljši od Filipinke Alexandre Eala in Američanke Elvine Kalieve, v finalu pa sta premagali še 1. nosilki Poljakinjo Weroniko Baszak in Čehinjo Fruhvirtovo. V dramatičnem obračunu sta Živa in Matilda slavili s 3:6 7:6(10) 10:7. Za Živo je to letošnji peti osvojeni turnir dvojic, prvi A ranga. Živa si je močno popravila tudi točkovni izkupiček, na lestvici ITF pridobila kar 49 mest in je ta teden kot druga Slovenka uvrščena na 64. mesto mladinske svetovne teniške lestvice na kateri se je povsem približala naši vodilni mladinki Pii Lovrič, ki je ta teden na 56. mestu.

Na mladinskem turnirju Tennis Europe v starostni kategoriji do 14 let v Zadru sta do uspeha kariere prišla Litijan Jaka Tomažin in Mariborčan Niki Polanec, ki sta osvojila turnir dvojic.
Med deklicami je Ana Lanišek v devetem nastopu prvič izgubila. V polfinalu jo je s 3:6 6:4 6:3 premagala prva nosilka Čehinja Lucie Urbanova. Kljub porazu sta za Ano dva odlična tedna v katerih je osvojila turnir v Vrsarju in se uvrstila v polfinale v Zadru. Na lestvici TE do 14 let je kot najboljša Slovenka uvrščena na 159. mesto.
V posamični konkurenci so v četrtfinalu izgubili Jaka Tomažin, Žiga Švec in Anamari Žnuderl. Žal Laniškovi tokrat, tako kot pretekli teden, ni uspelo osvojiti turnirja dvojic. S soigralko Mašo Viriant sta v finalu s 6:3 4:6 6:10 izgubili s Slovakinjama Karolino Krajmar in Bernadette Michalcikovo.

Na domačih igriščih so bili odigrani zadnji turnirji sezone 2019, pred igralkami in igralci so samo še zaključni obračuni najboljših dvanajstih igralcev v posameznih starostnih kategorijah na »Zavarovalnica Sava Mastersih Tenis Slovenije 2019«. Mastersi bodo potekali od petka do ponedeljka v Kopru.

Zadnji članski turnir sezone OP Diners so člani in članice odigrali v Mariboru. Na igriščih ŽTK je slavil njihov nekdanji član, zdaj pa član TK Branik, prvi nosilec turnirja Jan Kupčič. V finalu je s 6:0 6:4 premagal Roka Komca (MaxLj).
Pri članicah je bila najboljša Inga Komleva (Hari). V finalu je s 6:3 6:1 premagala Hano Bečirovič Novak (ŽtkMb).

V Kopru in Celju so igralci in igralke v kategoriji do 16 let nastopili na OP Zala.
V Kopru je turnir organiziralo TD Vanganel, nastopilo pa je 23 igralk. Turnir je osvojila Iza Logar (ŠD_TA), ki je v finalu s 6:0 6:1 premagala Eleno Plesničar (N.Gorica). Priznanja je finalistkam podelila ena naših najboljših teniških igralk med dvojicami Andreja Klepač, ki se v Vanganelu pripravlja na nadaljevanje sezone.
Fantje so igrali v Celju. V A turnirju sta si finale priigrala Nejc Škorjanc (ŠD_LTA) in Aljaž Kirbiš (Radom). Turnir je osvojil Kirbiš, ki je v finalu slavil s 6:1 6:3. B Turnir je osvojil Jan Kosednar Šušterič (Zklub). V finalu je s 6:1 6:4 premagal Žigo Bizjaka (CTA).

Na Ptuju se je v organizaciji TK Terme Ptuj končal zadnji letošnji finalni turnir Lino za dečke in deklice v starostni kategoriji do 12 let. V A turnirju dečkov sta se v finale uvrstila Matic Hribar (Tk-CC) in Paolo Angeli (ŠtkVe). Turnir je s finalno zmago 7:5 6:2 pripadel Maticu Hribarju. V B turnirju dečkov sta se v finale uvrstila Matic Sitar (Šporn) in An-Čopič Mikono (Tabre), finalni obračun pa je s 6:4 4:6 6:0 dobil An Mikono Čopič.
V A turnirju deklic sta bili finalistki Nala Kovačič (ŽtkMb) in Stefanija Katarina Mrvar (Šentjur). Turnir je osvojila prva nosilka Nala Kovačič, ki je finalni obračun dobila s 6:0 6:4.V B turnirju deklic sta bili finalistki Emma Hrnčič (Bobi) in Eva Vodenik (Br-Mb). Zmagala je Emma Hrnčič. V finalu je bila od Vodenikove boljša s 6:1 6:0.

V Ljubljani se je v organizaciji TK ZSport končalo letošnje posamično državno prvenstvo za rekreativce in veterane. Prvenstva se je udeležilo 99 igralcev in igralk, razveseljivo pa je, da so bile tokrat zelo dobro zasedene mlajše kategorije. Po starostnih kategorijah so bili najboljši: M do 35 let Filip Bator - Matej Jarc 5:7 6:3 10:5, M 35+ Aleš Maček - Klemen Kadivnik 6:1 6:4, M 45+ Tone Komar - Sebastjan Leber 6:1 6:4, M 55+ Branko Guna - Brane Dolčič 6:1 6:4, M 65+ Štefan Seme - Igor Slavinec 6:0 6:0, Ž do 40 let Špela Piškur - Kristina Vanceta 6:3 6:2, Ž40 - 60 let Darja Korelc - Karmen Kristan 0:6 7:5 10:8, Ž 60+ Vera Pajenk - Vesna Stanko 6:0 6:1.

V nedeljo, 22. septembra 2019 je v Centru športov na mivki v Kopru potekalo državno prvenstvo v tenisu na mivki. V moški konkurenci sta državna prvaka postala Urban Čevka in Jošt Lotrič, ki sta v finalu premagala Boštjana Repanška in Patricka Popita z rezultatom 9:8. Tretje mesto sta osvojila Uroš Brinovec in Jan Mohorič.
V ženski konkurenci sta državni prvakinji Ajda Bagola in Tjaša Zupan. V finalu sta premagali Katarino Turk in Barbaro Gombosi z rezultatom 7:5 6:3. Tretje mesto sta osvojili Lara Jerše in Natalija Snedec.
V kategoriji mešanih dvojic sta naslov državnih prvakov osvojila Uroš Brinovec in Natalija Snedec, ki sta v finalu premagala Boštjana Repanška in Barbaro Gombosi. Tretje mesto sta osvojila Urban Čevka in Katarina Turk.

pripravil: Bojan Matevžič