V zadnjih dneh starega leta se je na slovenskih igriščih potilo več kot 300 igralcev in igralk

04.01.2020
Leto 2019 so teniški igralci in igralke končali s članskim državnim prvenstvom za dvojice in turnirjema Lino do 12 ter Zala do 16 let.

Skupaj je v zadnjih dneh starega leta nastopilo več kot 300 igralcev in igralk.

Člani in članice so se po posamičnem državnem prvenstvu na igriščih TK Medvode borili še za naslove državnih prvakov v konkurenci dvojic. Pri članih se je zbralo šestnajst dvojic, prvenstvo pa je bilo zanimivo predvsem zaradi tega, ker so na njem moči združili starejši, izkušeni igralci in mladi upi, ki šele stopajo na njihovo pot. Že uvodni krog je prinesel zanimiv obračun med poletnima državnima prvakoma Jakobom Aljažem Kapljo in Borom Schweigerjem ter prekaljenima Janezom Semrajcem in Tilnom Žitnikom, oba sta nekdanja člana slovenske reprezentance za Davisov pokal. S 6:3 3:6 10:7 sta bila boljša Kaplja in Schweiger Mužar, ki sta zmagala tudi v četrfinalnem obračunu s prvima nosilcema Nikom Cmagerjem in Miho Veličkim. Še drugi tesen obračun sta dobila s 7:6(7) 4:6 10:0 in se uvrstila v polfinale. Njuna nasprotnika v polfinalu, ki sta ga dobila s 6:3 6:2 sta bila Matjaž Jurman in Maj Tomac. V spodnji polovici žreba sta se v polfinale uvrstila Sven Lah in Toni Hazdovac. Do polfinala sta prišla z najmanj težavami in brez izgubljenega niza. V četrtfinalu sta s 6:3 6:0 premagala petnajstletnega Bora Artnaka in leto dni starejšega Aljaža Jerana. Njuna nasprotnika sta bila Anže Čevka in Aljaž Kirbiš, ki sta pravo dramo doživela v prvem obračunu z Gregorjem Repino in Gregorjem Grebenškom. Po izgubljenem prvem nizu s 4:6 sta drugega dobila s 6:3, v odločilnem match tie-brejku pa sta zaostajala že s 4:8, nato pa nanizala šest točk zapored in zmagala z 10:8. V četrtfinalu sta nato brez težav s 6:1 6:1 premagala Samuela Pateta in Grego Sevška, v polfinalu pa sta v obračunu z Lahom in Hazdovcem osvojila samo dve igri. Za mlade igralce je bilo to predvsem nabiranje dragocenih izkušenj, o naslovu državnih prvakov pa so odločali fantje, ki so se podali na študij čez lužo. Po zmagi na lanskem zimskem in poletnem državnem prvenstvu sta še tretjič zapored slavila Bor Schweiger Mužar (Otočec) in Jakob Aljaž Kaplja (Radomlje). V kakovostnem in izjemno izenačenem finalnem obračunu sta s 5:7 7:6(7) in 10:8 premagala Svena Laha in Tonija Hazdovca (Ptuj). Trije od štirih finalistov, Bor Schweiger Mužar, Jakob Aljaž Kaplja in Sven Lah študirajo v ZDA, kjer igrajo za tamkajšnje univerzitetne ekipe.

22-letni Novomeščan Bor Schweiger Mužar je bil zelo uspešen mladinec, državni prvak do 16 let, ki se je odločil za študij poslovanja, podoben naši ekonomiji, na Northern Illinois University v Chicagu. Poslovni program, za katerega se je odločil, je, kot pravi, med 20 najboljšimi v ZDA. Njegov teniški partner Jakob Aljaž Kaplja študira na univerzi Jacksonville. Tudi on je v mladinski konkurenci pred odhodom v ZDA dosegal odmevne rezultate, med drugim je bil leta 2015 zimski in poletni državni prvak v starostni kategoriji do 18 let, na mladinski svetovni teniški lestvici je bil na 484. mestu, preizkusil pa se je tudi na turnirjih serije ITF in ATP challenger ter osvojil turnir dvojic na turnirju ITF leta 2016. Tretji iz mlade garde nadarjenih mladincev, ki so se odločili za študijsko in ne profesionalno teniško pot je 21-letni Ptujčan Sven Lah. Študira na univerzi Baylor v Teksasu, kjer zelo uspešno igra za tamkajšnjo univerzitetno ekipo. Sven je bil državni prvak v kategorijah do 16 in do 18 let, bil je 11. igralec evropske teniške lestvice TE in 74. igralec mladinske svetovne teniške lestvice ITF.

Med dekleti pravega zanimanja za nastop na državnem prvenstvu tokrat ni bilo, v skromni konkurenci pa sta naslov zanesljivo osvojili Hana Bečirovič Novak in Moni Potrč (ŽtkMb), ki sta v finalu s 6:3 6:3 premagali Tino Kristino Godec in Pio Poglajen (AsLit).

Državna prvenstva se bodo nadaljevala ta konec in v začetku naslednjega tedna, ko se bodo za naslove pomerili najmlajši v kategoriji do 12 let ter fantje in dekleta v kategoriji do 16 let. Oboji so zadnjič formo preizkusili na turnirjih konec prejšnjega tedna, ko so najmlajši igrali v Ljubljani, starejši pa v Mengšu. Na turnirju Lino do 12 let so nastopili vsi najboljši dečki in deklice. A turnir dečkov je osvojil prvopostavljeni in vodilni igralec lestvice TS do 12 let Žiga Šeško (AsLit). V finalu je s 6:3 6:3 premagal Luko Petroviča (Sl-Lj).
B turnir je osvojil Gašper Bernard (Radov). V finalu je bil s 6:0 6:1 boljši od Sergeja Sarhatliča (Grosu).
V finalu A turnirja deklic sta nastopili Ela Plošnik (Tr-Kr) in Beti Jazbec Butina (ŽtkMb). Turnir je osvojila vodilna igralka lestvice TS Ela Plošnik. Finalni obračun je dobila s 6:4 6:2.
B turnir je osvojila Karolina Trnkovski (LukaKp), ki je v finalu s 6:3 6:2 premagala Lano Pleskovič (ŠD_LTA).

V Mengšu se je končalo OP Zala do 16 let. Pri fantih so se v A turnirju v polfinale po pričakovanjih uvrstili prvi trije postavljeni igralci Lun Obrul, Nejc Škorjanc, Job Japelj ter šesti nosilec Vanja Joksovič. V polfinalu je Obrul (ŽtkMb) s 6:4 6:3 premagal Joksovića (TKMed), Japelj (TkMed) pa s 6:2 6:3 Škorjanca (ŠD_LTA). Turnir je z zmago 6:2 6:2 osvojil Celjan Lun Obrul.
B turnir je osvojil Matic Hribar (Tk-CC), ki je v finalu s 6:4 6:1 premagal Paola Angelija (ŠtkVe).
Tudi pri dekletih so bile polfinalistke prve tri nosilke Pia Marija Rebec, Anamari Žnuderl in Maša Viriant, poleg njih pa še šesta nosilka Ana Lanišek. V finale sta se uvrstili Viriantova in Laniškova (obe Radomlje). Prva je v polfinalu s 6:4 2:6 6:3 premagala prvo nosilko Pio Marijo Rebec (Tc-Lj), druga je bila s 7:5 7:5 boljša od druge nosilke Anamari Žnuderl (Mu-So). Zmagovalka turnirja deklet je postala Maša Viriant, ki je v finalu slavila z 1:6 7:6(5) 6:3.

pripravil: Bojan Matevžič