Nastja Kolar prejšnji teden izgubila v finalu Lagosa

23.10.2019
Naši teniški igralci in igralke so tudi pretekli teden nastopili na vrsti turnirjev po svetu, najboljši dosežek pa je uspel Nastji Kolar, ki se je na turnirju ITF z nagradnim skladom 25.000 $ v nigerijskem Lagosu uvrstila v finale.

Na poti do finala je Kolarjeva v četrtfinalu s 6:2 2:6 7:5 premagala sedmo postavljeno Brazilko Lauro Pigossi, v polfinalu pa s 6:3 3:6 6:1 drugo nosilko, Ukrajinko Valeryo Strahkovo. V finalu je s 5:7 6:1 3:6 izgubila s šesto nosilko Indijko Riyo Bhatia. To je bil njun tretji medsebojni obračun in druga zmaga za Indijko. Kolarjeva tako v letošnji sezoni ostaja pri eni zmagi na turnirjih ITF, ki jo je dosegla konec novembra na turnirju ITF 15 K v Kairu. Uspešen nastop v Nigeriji ji bo na lestvici WTA prihodnji teden prinesel napredovanje za petdeset mest, tako da bo kot peta Slovenka na lestvici uvrščena okrog 390. mesta.

Na največjem profesionalnem turnirju z nagradnima skladom 900.000 $ za moške in 1.000.000 $ za ženske sta prejšnji teden v Moskvi nastopila Aljaž Bedene in Polona Hercog.
Hercogova je v prvem krogu igrala s 23-letno Čehinjo Katerino Siniakovo, ki je na lestvici WTA uvrščena 10 mest za njo, na 58. mesto. Srečanje je dobila z rezultatom 6:4 6:2. Ob zelo dobrem serviranju je začetni servis izgubila samo enkrat, nasprotnici ga je odvzela štirikrat. To je bilo njuno četrto medsebojno srečanje na WTA touru in tretja zmaga za Hercogovo. Žal Polona dobre forme v zadnjem obdobju v drugem krogu ni uspela kronati s še eno odmevno zmago, čeprav je bila od nje oddaljena le korak. Igrala je s kasnejšo zmagovalko turnirja, 3. nosilko in trenutno 10. igralko sveta Švicarko Belindo Benčić. Po izjemnem prvem nizu v katerem je nasprotnici prepustila vsega eno igro in ji dvakrat odvzela servis je drugi niz z enim izgubljenim začetnim udarcem izgubila s 3:6. V odločilnem tretjem nizu je ponovno imela vse v svojih rokah, saj je z brejkom v drugi igri povedla s 3:0. Žal ji v nadaljevanju ni uspelo zadržati svojega servisa, ki ga je dotlej izgubila samo enkrat. Izgubila ga je dvakrat zapored in do konca srečanja osvojila le še eno igro. Benčićeva je tako po nekaj manj kot dveh urah igre slavila z 1:6 6:3 6:4. Hercogova je v seštevku osvojila celo točko več (84-83) od nasprotnice, a ostala praznih rok. Za uvrstitev v drugi krog je prejela 55 WTA točk in 14.840 $ denarne nagrade, na lestvici WTA je ostala na 49. mestu.
Na moškem turnirju je nastopil naš najboljši igralec Aljaž Bedene, ki se je v prvem krogu pomeril s hrvaškim veteranom Ivom Karlovićem. Aljaž je imel pred prihodom v Moskvo za sabo dobra nastopa v Metzu in Orleansu in tudi v srečanju s Karlovićem je zaigral dobro, a na koncu v tesnem zaključku tekme ostal praznih rok. Po dveh urah in enajstih minutah igre je Karlović slavil s 6:4 6:7(5) 7:6(6). Oba igralca sta ponovno navdušila s servisom in v celotnem srečanju smo videli samo en brejk, ki ga je v prvem nizu dosegel Karlović. Aljaž je imel v srečanju vsega eno brejk priložnost. Karlović je dosegel 35 asov, Aljaž 23. Hrvat je na prvi zadet servis izgubil devet točk, Aljaž samo sedem, na koncu pa je bil naš igralec v seštevku celo boljši za tri točke (107-104). Bedene in Karlović sta se na turnirjih serije ATP tour pomerila petič, Karlović pa je tokrat zmagal prvič. Aljaž je zadnji obračun dobil na nepozabnem srečanju leta 2017 na wimbledonski travi, ko je slavil v petih nizih z rezultatom 6:7(5) 7:6(6) 6:7(7) 7:6(7) 8:6.
Bedene z dobrimi nastopi nadaljuje tudi ta teden, ko nastopa na turnirju serije Premier 500 na Dunaju. Tu je moral v kvalifikacije in jih uspešno preskočil. V prvem krogu je s 6:2 6:4 premagal Slovaka Jozefa Kovalika, v drugem je bil s 6:2 7:6(6) boljši od Argentinca Federica Delbonisa. V prvem krogu glavnega turnirja ga je čakal obračun s sedmim nosilcem, Argentincem Guidom Pello, 20. igralcem sveta. S Pello sta se doslej pomerila enkrat in sicer lani, ko je bil v Umagu v treh nizih boljši Argentinec, Bedene pa mu je vrnil in ga na Dunaju s fantastično igro nadigral s 6:4, 6:4.

V Moskvi je na turnirju dvojic nastopila Katarina Srebotnik in se v paru z Rusinjo Veroniko Kudermetovo uvrstila v četrtfinale, tu pa sta z 1:6 2:6 izgubili s Kirsten Flipkens iz Belgije in Bethanie Mattek Sands iz ZDA.
V konkurenci dvojic je nastopil tudi Aljaž Bedene s soigralcem Nicolasom Jarryem. Tudi za njiju je bil usoden četrtfinalni obračun, v katerem sta s 4:6 3:6 izgubila z Italijanoma Andreasom Seppijem in Thomasom Fabbianom.

Še dva četrtfinalista smo imeli na članskih turnirjih pretekli teden. Pia Lovrič se je na drugem turnirju ITF v Tabarki (15.000 $) poslovila v četrtfinalu. S 7:6(1) 6:0 jo je premagala Francozinja Ines Nicault. Pia je v prvem nizu povedla s 4:1, nato pa se je začela boriti s slabostjo, ki ni popustila do konca srečanja in ji je onemogočila enakovreden obračun s 24-letno Francozinjo. Še tretja osvojitev točk na članskih turnirjih ITF ji bo prihodnji teden prinesla prvo uvrstitev na člansko svetovno teniško lestvico WTA.

Tom Kočevar Dešman je nastopil na turnirju ITF (15.000 $) v Dohi in se poslovil v četrtfinalu. S 6:3 6:1 ga je nadigral Ukrajinec Marat Deviatiarov, ki je z odličnim servisom, izkoristek prvega servisa je imel kar 84 %, povsem razorožil našega igralca.

Med mladinci se je prejšnji teden s finalom v konkurenci dvojic na turnirju ITF 5. ranga v Seefeldu izkazal Aljaž Kirbiš. S soigralcem Gabrielom Matuszewskim iz Poljske sta v četrtfinalu sta s 6:2 7:6(4) izločila prva nosilca Bolgara Nikolaya Nedelcheva in Nemca Andrea Steinbacha. V polfinalu sta nato s 6:1 6:2 premagala Švicarja Florenta Limanija in Gianluco Marina. V finalu sta igrala z Avstrijcema Juliusom Rattom in Davidom Tomicem ter izgubila s 3:6 2:6. Za 15-letnega Mariborčana je to prva uvrstitev v finale na turnirjih ITF.

Na ATP Challengerju v francoskem Brestu z nagradnim skladom 92.000 €+H ta teden nastopa Blaž Kavčič, ki je v prvem krogu v tesnem obračunu po dveh urah in devetih minutah igre s 7:6(5) 7:6(8) premagal 22-letnega Francoza Alexandra Mullerja. Oba igralca sta po trikrat izgubila začetni udarec, Blaž pa je v srečanju dosegel 15 asov. V drugem nizu je Francozu ubranil kar šest set žog in čeprav je bil nasprotnik v seštevku točk boljši za tri točke(88-85) je zmaga zasluženo romala v roke Slovenca. V drugem krogu se je pomeril s sedmim nosilcem, prav tako Francozom, 23-letnim Antoinom Hoangom, 107. igralcem lestvice ATP ter izgubil po treh nizih.
Je pa na turnirju v Brestu pred natančno dvajsetimi leti prvič v karieri na turnirjih serije challenger slavil danes 38-letni Švicar Roger Federer.

Ta teden bo bogat z nastopi mladincev in mladink, ki so na turnirjih ITF v Cavtatu, Rabatu in Dornbirnu. Na turnirju 3. ranga v Cavtatu sta bili v prvem krogu uspešni Tjaša Klevišar in Maja Makorič, izgubili pa so Maj Najvirt Kolarič pri fantih ter Ela Nala in Tara Katarina Milić pri dekletih. Nastopili bodo še Filip Jeff Planinšek, Dan Trošt Slapnik in Tara Gorinšek. V Rabatu je na turnirju 4. ranga po uspešno opravljenih kvalifikacijah v prvem krogu glavnega turnirja nastopil Aljaž Jeran in s 7:6(2) 2:6 6:4 premagal četrtega nosilca Younesa Adnana iz Maroka. V Dornbirnu je bil na turnirju 5. ranga v prvem krogu z zmago 7:6(5) 6:7(3) in 6:3 nad Poljakom Sandrom Szicem uspešen Aljaž Kirbiš. Izgubila je Pia Marija Rebec katero je s 6:3 6:3 premagala 1. nosilka Hrvatica Petra Marcinko. Nastopili bodo še kvalifikant Matic Križnik, kvalifikantka Eva Muller Uhan in Nika Strašek.

Odmor pred začetkom zimske sezone so izkoristili člani naših mladih selekcij do 11 in do 15 let, ki so se v organizaciji Tenis Slovenije udeležili dvodnevnih priprav v Kranju in Mariboru. Selektor mladinskih ekip Marko Por je na priprave povabil po osem igralcev in igralk iz vsake starostne kategorije.

pripravil: Bojan Matevžič