Petja Drame prvič slavila na turnirju do 16 let

07.03.2018

Z uvrstitvijo v finale 25.000 $ vrednega ITF turnirja v brazilskem Sao Paulu je Tamara ZIDANŠEK uspešno končala kratko, štirinajstdnevno, južnoameriško turnejo, ki ji je na lestvici WTA prinesla napredek za 28 mest in s tem povratek proti prvi sto petdeseterici teniških igralk sveta. Ta teden je kot tretja Slovenka na 177. mestu. Po enajstih zaporednih zmagah in osvojitvi naslova v Curitibi teden dni prej je bila v Sao Paulu njena finalna nasprotnica 6. nosilka turnirja, 21-letna Avstrijka Julia GRABHER, 251. igralka lestvice WTA. Teden prej sta se igralki pomerili v polfinalu, s 5:7 7:6(5) 6:4 je takrat slavila Zidanškova, tokrat pa se ji je Grabherjeva oddolžila za poraz in po uri in tričetrt igre zmagala s 6:4 3:6 6:2 ter osvojila prvi naslov letos in šestega v karieri. Ob zelo dobrem prvem servisu (62% izkoristek) je Tamara slabše izkoriščala drugi servis (32 %), tako da je Grabherjevi ponudila 11 priložnosti za break in Avstrijka jih je izkoristila pet. Zidanškova si je priigrala šest priložnosti in tri tudi izkoristila. Tamara je v polfinalu igrala z Mariano DUQUE MARINO, 28-letno Kolumbijko, 1. nosilko turnirja in trenutno 114. igralko sveta. Za zmago s 5:7 7:5 6:2 je potrebovala uro in sedemnajst minut.

Zelo dobro je na ženskem turnirju ITF (15.000 $) v tunizijskem Hammametu nastopila tudi Veronika ERJAVEC. V polfinalu je morala premoč po uri in tričetrt igre priznati 18-letni vrstnici iz Romunije Amaliji Andreei ROSCA, ki je na lestvici WTA uvrščena na 467. mesto, torej 511 mest pred našo igralko. V izenačenem obračunu je bila Romunka boljša s 4:6 6:2 6:1. Veronika je sicer dobro začela in v prvem nizu nasprotnici štirikrat odvzela servis, svojega pa osvojila dvakrat. V nadaljevanju je servirala slabše in do konca srečanja, v preostalih dveh nizih, uspela osvojiti samo še dva svoja servisa. Na koncu je Romunka osvojila 16 točk več.
18-letna Erjavčeva je kljub temu dosegla odličen izid in svoj drugi polfinale na članskih turnirjih ITF, doslej jih je odigrala vsega osem, kar je dobra napoved pred nadaljevanjem sezone.

Pia LOVRIČ, 15-letna Domžalčanka, se je na mladinskem ITF turnirju v Luksemburgu uvrstila v četrtfinale. Lovričeva, ki je bila šesta nosilka turnirja, je v drugem krogu s 4:6 7:6(2) 6:2 premagala 15-letno Avstralko Nadine SMITH ( ITF 647). V četrtfinalu je igrala s 1. nosilko, 17-letno domačinko, Eleonoro MOLINARO, 73. mladinko sveta. Ta je v dobri formi saj se je na zadnjem turnirju, na katerem je nastopila, bilo je to januarja v Pragi na turnirju 1. ranga, uvrstila v finale. Tudi na domačem turnirju je igrala odlično, tako da ji Lovričeva ni nudila resnejšega odpora. Molinarova je zmagala s 6:1 6:2 in zabeležila še enajsto zaporedno zmago na zadnjih dvanajstih tekmah.
V Luksembugu je nastopila tudi Radovljičanka Tina CVETKOVIČ, ki je izgubila v drugem krogu. Peta nosilka turnirja Francozinja Ana Marija JOVANOVIC (259) ni dovolila presenečenja in je našo igralko premagala s 6:3 6:4. Cvetkovičeva in Lovričeva sta nastopili še v konkurenci dvojic, kjer sta se v četrtfinalu merili s 1. nosilkama Belgijko Victorio KALAITZIS in domačinko Eleonoro MOLINARO. V tekmi za gledalce z dobrimi živci sta v dramatačnem zaključku zmagali s 4:6 7:6(7) 18-16 in se uvrstili v polfinale. Tudi polfinalni obračun s 4. nosilkama, Nizozemkama Kim HANSEN in Marqiriet TIMMERMANS je bil izjemno napet, a se tokrat našima igralkama ni izšlo. Nizozemki sta zmagali z rezultatom 6:3 6:7(5) in 10-6.
Na močnem turnirju 1. ranga Tennis Europe v starostni kategoriji do 14 let v Stockholmu se je Litijan Bor ARTNAK po odličnem nastopu med posamezniki, kjer je izgubil v četrtfinalu, izkazal tudi v konkurenci dvojic, kjer sta se s srbskim soigralcem Luko JOVANOVIĆEM uvrstila v finale. V četrtfinalu sta s 6:1 7:6(3) premagala Finca Oliverja BYSKATA in Lucasa FORSSTROMA, v polfinalu pa sta bila z 2:6 6:1 10-6 boljša od belgijsko-nemške kombinacije Alexsandra BLOCKXA in Marca MAJDZANDZICA. V finalu sta igrala s Hrvatoma Luko MIKRUTOM in Bartolom BORSEJEM in izgubila z 2:6 2:6.
Še drugi teden sta na turnirju Tennis Europe v starostni kategoriji do 16 let v Rotterdamu nastopila Gal EMERŠIČ POTOČNIK in Sebastian DOMINKO. Gal je v tretjem krogu je s 6:2 7:5 izločil 11. nosilca, Italijana Belita MASSACRIJA, za uvrstitev v polfinale pa se je boril z domačinom Luco VAN DEN BERGOM, ki je v tretjem krogu s 6:1 6:3 premagal Sebastiana DOMINKA. Žal tudi Galu ni uspelo zlomiti Nizozemca, ki je bil boljši s 6:2 6:2. Kljub porazu sta lahko oba s predstavami na Nizozemskem zadovoljna.

Doma so se igralci borili za točke lestvice Tenis Slovenije. V Mariboru je potekalo OP ZALA 16 za dekleta in OP ZALA 16 B za fante, v Ljubljani pa OP ZALA 16 A za fante.
Pri dekletih je vse nasprotnice pokorila in nekoliko presenetljivo turnir osvojila odlična igralka domačega teniškega kluba ŽTK Maribor, 13-letna Petja DRAME. V finalu je brez oddane igre s 6:0 6:0 premagala 8. nosilko, nekaj mesecev mlajšo Mašo VIRIANT (Radomlje). Finalistki sta na letvici TS do 14 let uvrščeni druga za drugo, Petja na tretje in Maša na četrto mesto. Na lestvici TS do 16 let pa sta zaenkrat še nizko, Viriantova na 22. mestu, Drametova pa na 64. mestu. Na turnirju sta pokazali odlične predstave, pri čemer se je Mariborčanka v četrtfinalu precej namučila s klubsko soigralko Anniko PLANINŠEK, medtem ko je Viriantova do finala nasprotnicam oddala vsega pet iger. Za Petjo, letošnjo finalistko državnega prvenstva do 14 let je bil to šele drugi nastop v starostni kategoriji do 16 let in seveda prva zmaga. Virinatova se je na turnirjih do 16 let že izkazala, pred mesecem dni je bila na istih igriščih namreč finalistka turnirja do 16 let, pred tem pa ima v tej starostni kategoriji na kontu še en četrtfinale in en polfinale.
Fantje so v A turnirju nastopali v Ljubljani. Tu velikega presenečenja ni bilo, saj je turnir zanesljivo osvojil 1. nosilec in trenutno 2. igralec lestvice do 16 let Lazar MILIĆEVIĆ (Ltc). V finalu je s 6:0 6:2 premagal nepostavljenega Patrika KUMRA ŠPEGLA (ŠtkVe), 19. igralca lestvice TS, ki je na slovenskih turnirjih začel nastopati šele v zadnjem letu, pred tem pa je živel in treniral v tujini. Tudi zato njegova uvrstitev na lestvici TS, kjer je na 19. mestu, ni povsem realna in tudi njegova uvrstitev v finale ni popolno presenečenje. Miličević, ki sicer prihaja iz Srbije, trenira in živi pa v Ljubljani, zato ga na državnih prvenstvih ni bilo, zdaj na prvem mestu resno ogroža doslej vodilnega igralca Blaža VIDOVIČA, tudi Kumer Špegel pa se hitro bliža najboljši deseterici igralcev na lestvici TS. Za Miličevića je to prva zmaga na OP Tenis Slovenije.
B turnir je osvojil Nik GMAJNAR (TK Maja), ki je v finalu s 6:3 6:2 premagal domačina Jerneja STONIČA (ŽtkMb).

Da naši mladi igralki Kaja JUVAN in Tamara ZIDANŠEK sodita med najboljše in najbolj perspektivne mlade teniške igralke so z dodelitvijo donacij obema, vsaki iz drugega sklada, potrdili tudi pri mednarodni teniški zvezi ITF. Na predlog Tenis Slovenije je bila Kaja Juvan kot največji mladi up slovenskega tenisa izbrana med enajstimi igralci in igralkami iz vsega sveta kot prejemnica donacije v višini 25.000 $. Gre za nov program ITF (ITF International Junior Player Grants), ki v letu 2018 zagotavlja izbranim igralcem in igralkam skupni znesek v višini 325.000 $ kot prispevek k njihovim, s tekmovanji povezanimi stroški in s tem pomoč pri lažjem prehodu iz mladinske v profesionalno konkurenco. ITF je podelil nepovratna sredstva igralcem in igralkam, ki izpolnjujejo določene kriterije povezane s starostjo, uvrstitvijo na lestvici in regionalno razporeditvijo ter izkazujejo izjemen potencial. Pet igralcev in šest igralk, med njimi tudi Kaja JUVAN, je prejelo 25.000 $ nepovratnih sredstev. Še štirje so prejeli po 12.500 $, tako da je ITF med prejemnike zajel vseh šest svetovnih regij. Juvanova se s trenerjem ta teden mudi na Norveškem v Teniški akademiji nekdanje št. 2 svetovnega moškega tenisa Magnusa NORMANA. Tenis Slovenija je za sofinanciranje programa pri ITF podal kandidaturo tudi za 20-letno Tamaro ZIDANŠEK. Gre za t.i. Grand Slam Development fund, ki ga v sklad za razvoj tenisa v znesku okrog 500.000 $ vsako leto prispevajo organizatorji turnirjev za Grand Slam. Sklad med drugim tudi neposredno finančno pomaga igralcem in igralkam pri pokrivanju stroškov za trenerje oz. potovanja na turnirje. Tamara ZIDANŠEK je tako prejela donacijo v višini 25.000 $ z obvezo, da mora 25 % doniranih sredstev vrniti v sklad, ko oz. če se uvrsti med 100 igralk na lestvici WTA.
Sredstva so namenjena kot pomoč pri nadaljevanju razvoja profesionalne teniške igralke in za pokrivanje stroškov pri realizaciji letnega tekmovalnega programa. Med prejemniki sredstev iz tega sklada so bili v preteklosti med drugimi tudi Simona Halep, Guga Kuerten, Grigor Dimitrov, Li Na in drugi.

Slovenska teniška reprezentanca se bo v okviru druge evroafriške skupine Davisovega pokala, v obračunu za obstanek, pomerila s Turčijo. Dvoboj bo na peščenih igriščih centra Marina SR v Portorožu, v soboto in nedeljo, 7. in 8. aprila 2018.

pripravil: Bojan Matevžič