Roger Federer korak od kariernega zlatega slama!

05.08.2012
LONDON, VB - Na olimpijskem teniškem turnirju bo v nedeljo ob 13. uri dan 'D' za Švicarja Rogerja Federerja in domačina Andya Murraya. Po le štirih tednih in finalu travnatega grand slama bosta o zmagovalcu na osrednjem wimbledonskem terenu odločala ista protagonista.

Švicarski teniški velemojster, lahko reečemo najboljši tenisač vseh časov, Roger Federer ima v svoji zbirki že zlato odličje iz Pekinga 2008, a le ta prihaja iz turnirja dvojic, ko je skupaj z rojakom Wawrinko stopil na tron, toda zmaga v posamični konkurenci ima posebno težo. V zgodovini belega športa je vse štiri turnirje za grand slam in olimpijsko zlato odličje med posamezniki osvojilo le nekaj igralk in igralcev, nazadnje pa je včerj zbirko uspelo dopolniti izjemni Sereni Williams. T.i. 'Golden Slam' ima v rokah le ena, Nemka Steffi Graf, ki je leta 1988 v eni sezoni dvignila pokal na vseh štirih turnirjih velike četverice in na olimpijadi v Seulu.

Finale olimpijskega turnirja v Londonu
[1] Roger Federer (SUI) vs [3] Andy Murray (GBR) – Medsebojni izid 8-8

Roger Federer bi z zlato olimpijsko medaljo osvojil skoraj vse, kar se da osvojiti v tenisu. Manjkal bi mu le uspeh v pokalu Davis

Pred štirimi tedni sta se Federer in Murray merila v velikem finalu Wimbledona, 30-letni Baselčan, ki bo čez tri dni dopolnil 31 let, pa je slavil s 4-6, 7-5, 6-3, 6-4 in prišel do rekordne 7. lovorike v vseangleškem klubu in 17. zvezdice na turnirjih za veliki slam.

Federer četrtič tekmuje na olimpijskih igrah in bo poskušal danes ponoviti uspeh rojaka Marca Rosseta, ki je zmagal leta 1992 v Barceloni. Le dva moška teniška igralca imata zaokroženo zbirko kariernega zlatega slama, Andre Agassi in Rafael Nadal. Slednji letos ni mogel braniti naslova zaradi poškodbe kolen.

Murray je drugič na največjem svetovnem športnem dogodku, z zmago v polfinalu, ko je presenetljivo izločil 2. nosilca Novaka Djokovića, pa je po 100-ih letih Veliki Britaniji spet priigral olimpijsko medaljo. Nazadnje je Otočanom odličje v tenisu prinesel Charles Dixon leta 1012 v Stockholmu (srebrna).

Finale se igra na tri dobljene nize!

Andy Murray ima priložnost, da se na istem prizorišču maščuje Federerju za nedavni poraz v finalu Wimbledona