Bedene: Finale je bil darilo za izjemen teden

12.01.2015
25-letni Aljaž Bedene je minuli teden spisal enega največjih teniških uspehov v zgodovini moškega tenisa.

Ljubljančan je v nedeljo šele kot drugi slovenski tenisač okusil igrati finale na ATP turnirjih. Na skoraj pol mlijona USD vrednem teniškem turnirju v indijskem Čenaju je začel kot kvalifikant, in se na dogodku Aircel Chennai Open kot prvi iz kvalifikacij prebil do zadnjega dneva tekmovanja, kjer je moral priznati premoč šele 4. igralcu sveta in aktualnemu zmagovalcu OP Avstralije, Švicarju Stanu Wawrinki.

Svoje prve teniške korake je Aljaž, ki ima tudi brata dvojčka Andraža, naredil pri šestih letih, v otroških letih pa so ga zanimali tudi smučarski skoki, ki so nekakšen slovenski nacionalni šport. Izbira za lopar in žogico se je izkazala za pravilno, v karieri pa je branil barve klubov kot so Šport Plus, Kolektor in Slovan.

INTERVJU - Aljaž Bedene: ''Želja je uvrstitev med Top 100!' (2009)

Prvič je opozoril nase v profesionalnem tenisu leta 2009, ko je osvojil 5 turnirjev serije Futures in na ATP lestvici naredil velik skok. Kariera Ljubljančana se je strmo vzpenjala in zasijala v prvem tednu leta 2015, lahko pa bi še prej, če ne bi imel veliko težav s poškodbo zapestja. Bolečine so mu preprečile konstantna tekmovanja na najvišji ravni turnirjev serije ATP, kjer je začel leta 2011 na Dunaju, leto kasneje pa na istem mestu vpisal četrtfinale. Zanimivo, prav Dunaj je bil turnir, kjer je Grega Žemlja tega leta 2012 poskrbel za največji uspeh slovenskega tenisa s prvim finalom (izgubil s Juanom Martinom del Potrom).

INTERVJU - Aljaž Bedene: ''Najraje bi treniral s Federerjem!'' (2011)

Finalista letošnjega Čenaja Wawrinka in Bedene sta se tu pomerila že tretje leto zapored

Najbolj priljubljen turnir Aljaža pa je vsekakor v Čenaju. Tam je pred dvema letoma (2013) prvič prišel do polfinala, lani do četrtfinala, letos pa do že omenjenega finala, v vseh treh nastopih pa se je meril s Stanom Wawrinko (leta 2013 ga je premagal v četrtfinalu, lani pa izgubil v četrtfinalu)

''Finale je bil darilo za izjemen teden. Na žalost se je malo poznalo, da sem igral že osmo tekmo na turnirju'', je povedal Bedene po koncu finala, v katerem je dal vse od sebe.

Prvi finale kariere je odigral brez nervoze. ''Nič nisem bil živčen. S svojim nastopom sem zelo zadovoljen, na igrišču sem dal vse od sebe'', je strnil misli in na vprašanje o tem, kaj je popravil Wawrinka v zadnjih letih dodal: ''Zdi se mi, da je zelopopravil servis, v ostalih elementih igre je bil fantastičen že takrat, ko sva igrala prvč''.

Z Aljažem, ki ima stalno prebivališče v Londonu in ne skriva, da bi rad zaigral pod britansko zastavo, potujeta teniški trener Martin Skinner in kondicijski trener James Davidson, s katerima sodeluje že vse od lanskega meseca maja. Sam pravi, da je to obrodilo sadove.

Aljaž Bedene je v karieri osvojil 5 turnirjev serije Futures in 8 turnirjev serije Challenger

Finale Čenaja je Aljažu prineslo 150 točk, s tem pa je danes na ATP lestvici skočil iz 156. na 116. mesto. V Melbourne je odpotoval danes, kjer ga čakajo kvalifikacije. Časa za pripravo bo imel res zelo malo, prvi nastop ga čaka že v sredo. Upajmo, da ga devetdnevni turnir v Čenaju, kjer je bil na terenu osemkrat, ni preveč utrudil in bo razveseljeval tudi v deželi 'tam spodaj'.