15.01.2020
V Medvodah smo dobili državna prvaka v starostni kategoriji do 16 let, v Mariboru do 12 let, ta teden pa bodo v Mariboru serijo državnih prvenstev zaključili dečki in deklice v kategoriji do 14 let.

Oči ljubiteljev tenisa so v teh dneh že uprte v Avstralijo, kjer se s kvalifikacijami začenja prvi turnir sezone za grand slam, odprto prvenstvo Avstralije v Melbournu s šestimi slovenskimi udeleženci v posamični konkurenci.

Na državnem prvenstvu Zala do 16 let sta naslov osvojila Bor Artnak (AsLit) in Ana Lanišek (Radomlje).
Prvi nosilec turnirja fantov Bor Artnak je v finalu s 6:3 6:2 premagal drugega nosilca Matica Križnika (TK-CC). Na prvenstvu nista nastopila drugi igralec lestvice TS Maj Premzl in tretjeuvrščeni na lestvici Aljaž Kirbiš. Bor Artnak, ki je eden naših najboljših in najperspektivnejših mladih igralcev se je veselil šele prvega naslova državnega prvaka v karieri, čeprav je bil v mlajših kategorijah vedno v vrhu, a nikoli povsem na vrhu. Tako je bil na lanskem zimskem državnem prvenstvu finalist, na poletnem pa je izgubil v polfinalu. V kategorijah do 12 in 14 let ni osvojil naslova državnega prvaka, je pa bil zmagovalec mastersov v obeh kategorijah, lani je osvojil tudi masters do 16 let. Artnak uspešno nastopa tudi že na mednarodnih turnirjih in ga trenutno na lestvici ITF najdemo na 1507. mestu. Na turnirjih Tennis Europe je v kategoriji do 14 let osvojil 6 turnirjev, v kategoriji do 16 let pa je odigral samo tri turnirje in je še brez naslova.
Z zmago v konkurenci dvojic je Artnak postal dvojni državni prvak, družbo na zmagovalnem odru mu je delal Lun Obrul (ŽtkMb). V finalu turnirja dvojic sta s 6:2 6:3 premagala Matica Križnika in Davida Černeta (Tabre).

Pri dekletih je v odsotnosti prve igralke lestvice TS Petje Drame in tretje Brine Šulin naslov državne prvakinje osvojila Ana Lanišek (Radom). V finalu je v klubskem obračunu s 6:4 6:3 premagala Mašo Viriant. Ana Lanišek, lani ob koncu sezone vodilna igralka lestvice TS do 14 let, na lestvici TS do 16 let zaseda šesto mesto. To je njen tretji naslov državne prvakinje, naslova je osvojila tudi v starostnih kategorijah do 12 in do 14 let. Na lestvici TE do 16 let kot druga Slovenka za Petjo Drame, ki je na 42. mestu, zaseda 357. mesto. Sezono 2019 in igranje v kategoriji do 14 let je s 175. mestom končala kot najvišje uvrščena Slovenka na evropski teniški lestvici. Na mednarodnih turnirjih TE se lahko pohvali z dvema naslovoma, oba je osvojila v kategoriji do 14 let.
Laniškova je, tako kot Artnak, osvojila dvojno krono saj je z Mašo Viriant osvojila naslov med dvojicami. Finale sta dobili brez boja, ker sta Lana Egart in Tajda Zalokar (Tr-Kr) srečanje zaradi bolezni predali.

Dvanajstletniki so nastopali v Mariboru. Naslova državnih prvakov sta osvojila Žiga Šeško (AsLit), v finalu je s 6:3 6:3 premagal Luko Petrovića (Sl-Lj) in Ela Plošnik (Tr-Kr), ki je bila v finalu s 6:2 6:3 boljša od Beti Jazbec Butina (ŽtkMb).
Žiga Šeško je osvojil prvi naslov državnega prvaka, Petroviča pa premagal še četrtič na štirih dosedanjih medsebojnih obračunih. Luka Petrovič se mu je oddolžil v finalnem obračunu dvojic, kjer je z Maksimom Despotovićem (TK-CC) postal državni prvak. V finalu sta Šeška in Svita Suljića (Tabre) ugnala s 6:4 7:5. Pri deklicah sta naslov državnih prvakinj med dvojicami osvojili Ela Plošnik in Ema Kapus (Cta). V finalu sta s 7:6(6) 3:6 10:6 premagali Taro Murshed (ŽtkMb) in Saro Mihelčič (Bo-Bi). Ela Plošnik, ki precej časa preživi na treningih v Avstriji, z njo dela nekdanja odlična Avstrijka Barbara Shett, je vzpon na vrh igralk v svoji starostni kategoriji začela sredi leta 2019, ko se je na državnem prvenstvu uvrstila v polfinale, nato pa je za vrstnice postala praktično nepremagljiva in je zanesljivo osvojila vse tri zadnje turnirje 1. ranga. V Mariboru je osvojila dvojni naslov državne prvakinje, v obeh konkurencah prvič v karieri.

V Ljubljani se je končalo OP Petrol v starostni kategoriji do 18 let. Pri fantih je nastopilo 37 igralcev, za naslov zmagovalca pa sta se pomerila četrti nosilec Simon Javoršek (Maja) in nepostavljeni Žiga Lepin (ŠD_LTA). Javoršek je bil boljši s 6:3 6:3 in se je lahko razveselil prvega naslova na turnirjih TS v starostni kategoriji do 18 let. V polfinalu s 6:1 7:5 premagal šesto postavljenega Stanka Lazića (ŽTKMb), Lepin je bil v drugem polfinalu s 6:4 6:3 boljši od osmega nosilca Jake Protiča Žaklja (Br-Mb).
Pri dekletih je nastopilo devet igralk, zmagala pa je Anali Kočevar (TKMed), ki je v finalu s 6:3 5:7 6:2 premagala Majo Radišič (TKVal).

V Krškem in Ljubljani so konec tedna potekali turnirji v starostni kategoriji 8-11 let. V Krškem so dečki in deklice nastopili v midi tenisu in tenisu do 10 let, v Ljubljani so v TA Breskvar nastopali v mini tenisu in tenisu do 11 let. Turnirja v mini in midi tenisu sta se igrala na čas, nastopilo pa je 29 dečkov in deklic v mini tenisu ter 13 dečkov in deklic v midi tenisu. Na turnirju v tenisu do 10 let je pri dečkih slavil Mark Škundrič (ŽtkMb), ki je v finalu s 6:3 premagal Stjepana Djokića (Sl-Lj). Pri deklicah je bila najboljša Una Grubešič (GTFA). V finalu je s 6:3 premagala Tinkaro Novak. Zelo dobro sta bila zasedena turnirja dečkov in deklic do 11 let v Ljubljani. Pri dečkih je nastopilo dvajset igralcev, najboljši pa je bil Kristjan Škorjanc (Ol-Lj). V finalu je s 6:2 premagal Nejca Šuštaršiča Kalina (Maja). Pri deklicah je v konkurenci šestnajstih igralk turnir zanesljivo osvojila Zoja Peternel (ŠDTŠR). V finalu je s 6:1 ugnala Niko Matevžič Bašelj (Maja).

V pripravah na OP Avstralije sta Aljaž Bedene in Tamara Zidanšek nastopila v Adelaidu in Hobartu. Bedene, ki je bil prejšnji teden na turnirju ATP v Dohi četrtfinalist, obračun je izgubil s 1. nosilcem Stanom Wawrinko, je ta teden nastopil v Adelaidu na turnirju serije 250 in v prvem krogu nekoliko presenetljivo klonil proti kvalifikantu, 22-letnemu Američanu Tommyu Paulu, 90. igralcu lestvice ATP. Paul je odličen igralec, ki je septembra osvojil dva močna turnirja serije challenger, zmagovito serijo pa je z enajsto zaporedno zmago nadaljeval v Adelaidu. Aljaža je premagal s 6:4 6:4 v uri in dvanajstih minutah. Za Aljaža je bil tokrat usoden začetni udarec saj ga je izgubil trikrat, pri čemer je imel izkoristek drugega servisa zgolj 30 %. Zidanškova je imela težek žreb v Hobartu, kjer se je v prvem krogu pomerila z 20-letno Kazahstanko Eleno Rybakino, 30. igralko lestvice WTA in prejšnji teden finalistko turnirja WTA v Shenzhenu. Rybakina je silovito začela in v prvem nizu z močnimi udarci povsem razorožila Tamaro ter niz dobila s 6:1. V drugem nizu je Zidanškova na igrišču pokazala drugačen obraz, bila vseskozi blizu nasprotnici, z brejkom celo povedla s 4:2, a na koncu vendarle morala Rybakini priznati premoč. Kazahstanka je osvojila zadnje štiri igre za končno zmago 6:1 6:4.

Še dva slovenska nastopa smo spremljali v konkurenci dvojic. Na turnirju WTA v Adelaidu sta Andreja Klepač in Lucie Hradecka v prvem krogu s 6:1 6:3 premagali Avstralki Alexandro Božović in Amber Marshall. Na turnirju v Hobartu pa sta Katarina Srebotnik in Monique Adamczak izgubili uvodno srečanje dvojic. S 4:6 6:0 10:5 sta ju premagali Alexa Guarachi iz Čila in Američanka Kaitlyn Christian.

V torek so se začeli kvalifikacijski obračuni na OP Avstralije. V kvalifikacijah so slovenski predstavniki zaenkrat pri tretjinskem izkupičku po treh nastopih. Z zmago je začel Blaž Kavčič, ki je v prvem krogu s 7:6(2) 3:6 6:2 premagal Britanca Jaya Clarka in bo v drugem krogu igral s 16. nosilcem, Nemcem Petrom Gojowczykom. Smolo je imela Dalila Jakupović, ki je dobro začela tekmo s Švicarko Stefanie Voegele in vodila s 6:4 5:6 (prednost Jakupović), nato pa zaradi onesnaženega zraka naenkrat začela težko dihati in se kmalu zatem sesedla na tla. Težave so bile tako hude, da srečanja ni mogla nadaljevati in ga je predala. Poslovil se je tudi Blaž Rola. V prvem krogu ga je s 7:6(3) 6:4 premagal Ukrajinec Sergiy Stakhovsky, 152. igralec lestvice ATP. Kaja Juvan bo tekmo odigrala v sredo. Njena nasprotnica v prvem krogu bo Gruzijka Ekaterine Gorgodze, 199. igralka lestvice WTA.

Konec tedna bo v Ljubljani rekreativni teniški turnir dvojic BTC-Medot. Prijave so mogoče še danes na prijave@tenis-slovenija.si.

pripravil: Bojan Matevžič