Potočnikova zaznamovala pretekli teden, ta teden blesti Zidanškova

27.02.2020
Pretekli teden je odmevala zmaga Nine Potočnik na ITF turnirju v Antalyi, ta teden blesti Tamara Zidanšek na WTA turnirju v Acapulcu.

Nina Potočnik je sezono 2020 začela izjemno in na treh turnirjih ITF v žep pospravila dva naslova, s tem pa zbirko povečala na štiri. Pretekli teden je še drugič letos slavila v Antalyi na turnirju z nagradnim skladom 15.000 $. V finalu je v uri in osemnajstih minutah s 6:3 6:2 premagala 26-letno bolgarsko levičarko Julio Stamatovo, ki na lestvici WTA zaseda 678. mesto. Potočnikova je bila prepričljivo boljša. Nasprotnici je šestkrat odvzela začetni udarec, sama ga je izgubila dvakrat, na koncu pa je bila v osvojenih točkah boljša s 67-45. Za Nino, ki je na lestvici WTA kot peta Slovenka uvrščena na 413. mesto, najvišje v karieri je bila na 359. mestu leta 2018, je to četrti naslov v karieri na turnirjih serije ITF. Dva naslova je osvojila leta 2017, ko je slavila na turnirju W15 v Hammametu in na turnirju W25 v Trbižu, poleg tega je bila še trikrat finalistka na turnirjih W15 in enkrat na turnirju W25. V naslednjem letu je nastopala večinoma na turnirjih z nagradnim skladom 25.000 $ in se enkrat uvrstila v finale. V tem letu je s 359. mestom dosegla tudi najvišjo uvrstitev na lestvici WTA, sezono pa je končala kot 373. igralka sveta. V sezoni 2019 je nastopila na dvanajstih turnirjih z nagradnim skladom 25 in na dveh turnirjih z nagradnim skladom 60.000 $, najboljši izid pa je bil finale na turnirju W25 v Bytomu na Poljskem. V tem letu je zabeležila 13 zmag in 14 porazov. Leto 2020 je začela na turnirjih nižjega ranga in zmagala v Antalyi, na drugem turnirju W25 v Trnavi je tekmo prvega kroga predala, na tretjem turnirju pa je bila ta teden ponovno najboljša. Letos je zabeležila 11 zmag in doživela le en poraz, ko je morala srečanje predati. Nina ostaja v Antalyi tudi ta teden, ko bo poskušala osvojiti še tretji naslov v letošnjem letu. V Antalyi bodo ta teden nastopile še Manca Pislak in Pia Lovrič ter Tina Cvetkovič, ki je uspešno opravila s kvalifikacijami.

Do drugega polfinala v karieri je na turnirju ITF z nagradnim skladom 25.000 $ v mehiškem Cancunu prišel 24-letni Mariborčan Matic Špec, ki je teniško kariero peljal preko študija v ZDA. Po končanem študiju točke za svetovno teniško lestvico nabira na turnirjih z najnižjim denarnim skladom 15.000 $. Ti žal prinašajo tudi v primeru zmage le malo število točk, pa še na teh turnirjih mora običajno v kvalifikacije. V zadnjem letu se je ubadal še s poškodbami, zato je njegov boj za točke ATP in WTT še toliko bolj navdušujoč. Zadnji mesec preživlja na seriji turnirjev z nagradnim skladom 15.000 $ v mehiškem Cancunu, kjer je nastopil na štirih turnirjih zapored. Na vseh je uspešno opravil kvalifikacije, nato pa po vrsti izgubil v prvem, drugem in ponovno v prvem krogu glavnega turnirja. Ta teden pa je naredil velik korak naprej in se drugič v karieri uvrstil v polfinale. V zadnjem mesecu je skupaj odigral 19 tekem in zabeležil 16 zmag in tri poraze. Na zadnjem turnirju je dvema zmagama v kvalifikacijah dodal še tri zmage v glavnem turnirju in se brez izgubljenega niza uvrstil v polfinale. V drugem krogu je s 6:3 6:4 premagal 18-letnega argentinskega mladinca Aleja Lorenza Linguo Lavallena (ATP 852), ki je bil januarja v Cancunu že finalist, v četrtfinalu pa je s 7:6(2) 6:1 premagal 5. nosilca 19-letnega Brazilca Gilberta Soaresa Klierja Juniorja. Za prvi finale v karieri je igral s 3. nosilcem, 24-letnim Francozom Gabrielom Petitom, ki na lestvici ATP zaseda 529. mesto, prejšnji teden pa je bil v Cancunu polfinalist. Francoz je bil v izenačenem obračunu boljši s 6:2 4:6 7:5. Matic je imel lepo priložnost za uvrstitev v finale saj je v tretjem nizu z brejkom že vodil s 3:1, a prednosti ni uspel zadržati. Matic je prvi članski profesionalni turnir odigral leta 2014, tudi edinega v tistem letu, nato pa je do konca leta 2017 ob opravljanju študijskih obveznosti nastopil le še na osmih turnirjih. Od leta 2018 do danes je nastopil v glavnem žrebu na 26 turnirjih in dosegel eno polfinale in dve četrtfinali. Na lestvici ATP trenutno zaseda 1147 mesto, najvišje pa je bil na 887. mestu leta 2019. Na lestvici World Tenis Toura je trenutno na 801. mestu, najvišje je bil na 467. mestu leta 2019. Polfinale v Cancunu mu bo na lestvici WTT, ki bo osvežena prihodnji teden prineslo napredovanje za okrog 180 mest.

Lep uspeh je na turnirju Tennis Europe v kategoriji do 14 let v Tel Avivu dosegel Ljubljančan Mark Iztok Lunder. Potem, ko je v posamični konkurenci izgubil v drugem krogu, se je v konkurenci dvojic, kjer je nastopal v paru z Rusom Makaryem Overchenkom uvrstil v finale. V polfinalu sta z 2:6 6:4 10:7 izločila 1. nosilca, Izraelca Halela Ashoosha in Gura Trakhtenberga, v finalu pa sta morala premoč priznati četrto postavljenima Izraelcema Eyalu Shumilovu in Timu Vaisamnu. Za Lundra je to drugi letošnji finale v konkurenci dvojic, finalist je bil v januarju tudi na turnirju v Oslu. Sicer pa je v karieri med dvojicami na zmagovalnih stopničkah dvakrat stal tudi v kategoriji do 12 let, še enkrat pa je bil finalist.

Lepo serijo zmag je na mladinskem turnirju ITF 5. ranga v Antalyi dosegel 16-letni Celjan Jan Dimitrijevič. Zmagal je šestkrat, klonil pa v četrtfinalu, kjer ga je s 6:4 6:4 premagal 7. nosilec, Avstrijec Aleksandar Tomas, ki je bil prejšnji teden finalist turnirja ITF 4. ranga prav tako v Antalyi.

Ta teden je nastope na mednarodnih članskih turnirjih z zmagama začela Tamara Zidanšek na turnirju WTA v mehiškem Acapulcu. V prvem krogu je s 6:3 6:4 premagala Rusinjo Anno Kalinskayo, 111. igralko lestvice WTA. Ob dobrem serviranju je nasprotnici trikrat odvzela začetni udarec, sama ga je izgubila enkrat. V osvojenih točkah je bila boljša s 76-63. Tamara ta teden na lestvici WTA kot druga Slovenka zaseda 74. mesto, letošnjo sezono pa je začela z dvema zmagama in tremi porazi na turnirjih v Aucklandu, Hobartu in Melbournu. V drugem krogu je bila njena nasprotnica zmagovalka obračuna med Kajo Juvan in Venus Williams, kjer je Ljubljančanka šokirala nekdanjo prvo damo svetovnega tenisa. Sledil je slovenski obračun, ki pa ga je gladko dobila Zidanškova. V Acapulcu je v konkurenci dvojic nastopila tudi Dalila Jakupović, izgubila je v 1. krogu, je pa v uvodu dvojic zmagala Zidanškova, ki ima zaenkrat fantastičen teden v Mehiki.

V Dohi na turnirju WTA z nagradnim skladom 3,2 mio $ med posameznicami nimamo predstavnice saj je Polona Hercog izgubila uvodno srečanje kvalifikacij z Belgijko Alison Van Uytvanck, ki je bila boljša s 6:2 6:2. Je pa nastope v konkurenci dvojic z zmago začela Andreja Klepač s soigralko Lucie Hradecko iz Češke. S 3:6 6:3 10:7 sta premagali Kitajki Shuai Zhang in Saisai Zheng. Izenačeno srečanje sta dobili v match tie brejku v katerem sta zaostajali s 6:7, nato pa sta dobili štiri točke zapored, s tem pa tudi tretji niz in srečanje. Njuni naslednji nasprotnici sta bili 3. igralka sveta v konkurenci dvojic Kristina Mladenovic in njena soigralka 4. na lestvici WTA Timea Babos, zmagovalki OP Avstralije, ki sta srečanje dobili po super tie-breaku. V Dohi je nastopila tudi Katarina Srebotnik, ki je združila moči z Rusinjo Allo Kudryavtsevo. V prvem krogu sta bili njuni nasprotnici Kitajka YingYin Duan in Rusinja Veronika Kudermetova, ki sta bili boljši s 3:6 6:3 10:4.

Blaž Rola je nastopil v močnih kvalifikacijah turnirja ATP serije 500 z nagradnim skladom 2.950.000 $ v Dubaju. Blaž je v prvem krogu igral s 5. nosilcem, 26-letnim Avstrijcem Dennisom Novakom, 95. igralcem lestvice ATP s katerim sta se doslej pomerila trikrat v letih 2016 in 2019, vse tri obračune pa je brez težav dobil Rola. Tokrat je bil uspešnejši Avstrijec, ki je v izenačenem obračunu zmagal s 7:6(3) 6:7(3) 6:4.

Blaž Kavčič, ki na lestvici ATP kot tretji Slovenec ta teden zaseda 282. mesto je nastopil na ATP challengerju v francoskem Pau (92.040 €) in se poslovil po uvodnem nastopu. Igral je z 21-letnim Hrvatom Bornom Gojo, 276. igralcem lestvice ATP in po dveh urah ter 18 minutah igre izgubil s 3:6 6:4 6:7(4). V izenačenem srečanju je bilo končno razmerje osvojenih točk 100-100.

V francoskem Aureyu poteka eden izmed močnejših turnirjev Tennis Europe v starostni kategoriji do 12 let. Turnir je prve kategorije, na njem pa nastopata Žiga Šeško in Svit Suljić, ki sta skupaj z Luko Petrovićem pred kratkim osvojila naslov evropskih podprvakov v tej starostni kategoriji. V Franciji sta morala v kvalifikacije in jih s po dvema zmagama oba uspešno opravila. Tekme glavnega turnirja sta začela s polovičnim uspehom. Šeško je v prvem krogu s 7:5 6:4 premagal Francoza Timotheea Andriveaua, Suljić pa je moral v roko seči Francozu Cyprienu Chevalierju, ki je bil boljši s 6:4 7:6(4). Skupaj bosta nastopila tudi v konkurenci dvojic.

pripravil: Bojan Matevžič