Zidanškova ime prejšnjega tedna, Noka Jurič edina iz kvalifikacij v glavni del Infond Opna

13.06.2018
Slovenske teniške igralke v zadnjem obdobju skrbijo za veselje slovenskih ljubiteljev tenisa saj postajajo redne udeleženke zaključnih obračunov teniških turnirjev po svetu.

Pretekli teden so nas znova navdušile Tamara Zidanšek, Pia Čuk in Kaja Juvan, posebej odmeven rezultat pa je z zmago na turnirju serije WTA Challenger z nagradnim skladom 125.000 $ v Bolu na Braču dosegla Zidanškova. Ta je po številnih zmagah na turnirjih ITF, osvojila je šestnajst naslovov, prvič dvignila zmagovalno trofejo na turnirju serije WTA in se pridružila maloštevilnim Slovenkam, ki jim je to uspelo v preteklosti.
Tamara je turnir v Bolu odigrala v velikem slogu, v finalu pa je še enkrat več pokazala razkošen talent, saj je prikazala odličen tenis z malo napakami pri igri iz osnovne črte, odličnim začetnim udarcem in dobro pripravljenimi prehodi na mrežo, dobro anticipacijo in izvrstnim gibanjem. Na lestvici WTA 50 mest višje uvrščena Poljakinja Magda Linette, z 68. mestom na lestvici druga nosilka turnirja v Bolu, ji tako ni bila dorasla nasprotnica. Predvsem v prvem nizu jo je Tamara z natančnimi udarci popolnoma razorožila ter jo prisilila v številne napake, podobno pa je nadaljevala tudi v drugem nizu ter se po uri in pol igre veselila zmage s 6:1 6:3 ter osvojitve prvega naslova na turnirjih WTA. Tamara je v drugem nizu že vodila s 5:2 in 40-0 na svoj servis, a je nato Poljakinja dobila pet točk zapored in izid znižala na 3-5, v naslednji igri ponovno imela prednost 40-0, a je tokrat preobrat uspel Tamari, ki je nasprotnici odvzela servis in s tem dobila igro, niz in srečanje. Poljakinji je Tamara zadala še drugi poraz v zadnjem mesecu, saj jo je premagala tudi na WTA turnirju v Maroku. V ponedeljek se je na lestvici WTA pridružila naši vodilni igralki Poloni Hercog med elitno stoterico teniških igralk sveta, na kateri je uvrščena na 95. mesto. Slovenija ima tako po dolgem času na svetovni računalniški teniški lestvici med najboljšimi ponovno dve igralki.

Najbrž pa je le vprašanje časa kdaj bomo imeli tri saj je zelo blizu, na 118. mestu, v zadnjem času izvrstna Dalila Jakupović, ki je ta teden z zmago začela nastope na travnatem WTA turnirju v Nottinghamu (250.000 $). V prvem krogu je s 7:6(4) 6:2 premagala 49. igralko sveta Camilo Giorgi iz Italije.

Še dve polfinalistki smo imeli na turnirjih ITF pretekli teden. Pia Čuk se je v tunizijskem Hammametu na turnirju z nagradnim skladom 15.000 $ po dveh osvojenih turnirjih in trinajstih zaporednih zmagah tokrat ustavila v polfinalu. Tu je morala premoč priznati drugi nosilki, 20-letni Francozinji Alice Rame, 527. igralki lestvice WTA. Francozinja je zmagala z 2:6 6:4 6:2. Čukova bo ta teden nastopila na ITF turnirju Infond Open v Mariboru, kjer bo zagotovo ena izmed favoritinj za visoko uvrstitev.

Še en dober nastop pa je tudi za Kajo Juvan v Uzbekistanu (25.000 $). Potem, ko je na prvem turnirju klonila v finalu, je tokrat z nastopi končala v polfinalu. S 6:4 0:6 6:4 jo je po uri in štiridesetih minutah igre premagala 20-letna Belorusinja Iryna Shymanovich, 518. igralka lestvice WTA, prejšnji teden polfinalistka na prvem turnirju v Uzbekistanu. Tudi Kaja napreduje po teniški lestvici in bo prihodnji teden kot četrta Slovenka uvrščena okrog 300. mesta.

Naše mlade igralke so pretekli teden nastopale tudi na mednarodnem ITF turnirju v Banja Luki (15.000 $). Med posameznicami se je Kristina Novak uvrstila v drugi krog, Sheila Glavaš in Tadeja Majerič sta izgubili v prvem. Sta se pa na zmagovalno stopničko zavihteli Anja Gal in Sheila Glavaš v konkurenci dvojic. V finalu sta s 7:6(5) 1:6 10:6 premagali Slovakinji Jano Jablonovsko in Stello Kovacicovo. Za obe naši igralki je to prvi naslov na članskih turnirjih ITF.

Uspešno sta nastope v Tuzli na mladinskem turnirju Tennis Europe v starostni kategoriji do 14 let opravila Tristan Flander in Lun Obrul, ki sta osvojila turnir dvojic. V finalu sta s 6:7(4) 6:2 10:7 premagala dvojico Luka Noakovic (Fra) in Ivan Sodan (Hrv).
Izkazala sta se tudi med posamezniki, kjer se je Lun Obrul uvrstil v polfinale, tu pa je izgubil z 2. nosilcem iz Kitajske, He Zihengom. Ta je bil boljši s 4:6 6:4 6:4. Flander je četrtfinalni obračun s 6:7(4) 2:6 izgubil z domačinom Radomirjem Tomićem.

Na domačih igriščih so najmlajši nastopali na Ptuju. V posameznih kategorijah so zmagali: mini tenis dečki - Aljaž Štor (Šd_Lok), mini tenis deklice - Una Grubešič (Krško), midi tenis deklice - Nika Matevžič Bašelj (Maja), midi tenis dečki - Aljaž Štor (Šd_Lok), tenis do 10 let dečki - Nejc Šuštaršič Kalin (Maja), tenis do 10 let deklice - Ema Kapus (Celje), tenis do 11 let dečki - Ian Safranov (Tabre), tenis do 11 let deklice - Beti Butina Jazbec (Br-Mb).

Starejši nastopajo na turnirjih v starostni kategoriji do 14 let v Litiji in Ljubljani. Pri deklicah so se v polfinale po pričakovanjih uvrstile Pia Marija Rebec (Tc-Lj), Eva Muller Uhan (Tc-Lj), Ivona Ahčan (Tk-CC) in Maša Viriant (Radom). V polfinalnih obračunih je bila nato Rebčeva s 6:3 6:1 boljša od Ahčanove, Viriantova pa s 6:4 2:6 6:3 od Muller Uhanove.
Dečki v A turnirju nastopajo v Litiji, polfinalisti pa so bili Matic Križnik (Tk-CC), Jaka Golob (Tr-Kr), Vanja Joksovič (TkMed) in Jaka Tomažin (AsLit). V polfinalu je Križnik s 6:1 6:2 premagal Goloba, Tomažin pa s 6:0 6:2 Joksoviča.
V B turnirju dečkov so se v polfinale uvrstili Jaka Peterlin (Šporn), Nikola Vukota (Ltc), Klemen Gril (Ptuj) in Žan Friš (Galte). Friš je v nadaljevanju za uvrstitev v finale s 6:0 6:3 premagal Grila, Peterlin je bil s 6:3 6:4 boljši od Nikole Vukota. Finale je bilo na sporedu v torek, o zmagovalcih bomo poročali prihodnji teden.

V Mariboru so se na največjem ženskem teniškem turnirju, ki se letos odvija v Sloveniji, na ITF turnirju z nagradnim skladom 15.000 $, Infond Open 2018, končali kvalifikacijski obračuni. V glavni turnir se je uspelo uvrstiti samo eni Slovenki, domačinki Noki Jurič, ki je sicer izgubila srečanje zadnjega kroga kvalifikacij, a je v glavni žreb prišla kot srečna poraženka.
V zadnjem krogu kvalifikacij je Sheila Glavaš z 2:6 4:6 izgubila z Italijanko Chiaro De Vito, Noka Jurič je morala premoč priznati Italijanki Alice Vicini, ki je bila boljša s 5:7 6:1 6:2, Kristina Novak pa je po treh urah igre izgubila s Hrvatico Adrijano Lekaj. Ta je slavila s 6:7(4) 7:6(6) in 6:3.
V glavnem turnirju bo nastopilo osem Slovenk. Neposredno so v glavni turnir uvrščene Pia Čuk, Manca Pislak in Tina Kristina Godec, kot srečna poraženka Noka Jurič, s posebnim povabilom pa bodo nastopile Živa Falkner, Saša Klaneček, Anja Gal in Moni Potrč.

Ta teden bo Maribor gostil play off lige do 12 let v katerem bodo nastopile ekipe ŽTK Maribor, TK Triglav Kranj, TK Center Court in TK Nova Gorica.

Konec tedna bo v športnem parku Tivoli v Ljubljani Rekreativno veteranski turnir dvojic in državno teniško prvenstvo novinarjev. Na rekreativni turnir se teniški igralci še lahko prijavijo do srede, do 16. ure na el. naslov prijave@tenis-slovenija.si.

Z zmagami so nastope na moških mednarodnih turnirjih tega tedna odprli Blaž Rola, Nik Razboršek in Matic Špec.

Serijo petih zaporednih porazov v prvih krogih turnirjev je na peščeni podlagi na ATP Challengerju v Caltanissetti v Italiji (127.000 €) prekinil Blaž Rola. V prvem krogu je s 6:3 6:4 premagal 6. nosilca, 26-letnega Argentinca Guida Andreozzija, 102. igralca lestvice ATP. Ob šestih asih je imel odličen izkoristek servisa, ki ga je izgubil le enkrat, nasprotniku ga je odvzel trikrat. Na koncu je bil po uri in pol igre prepričljivo boljši tudi v številu osvojenih točk (70-52).

Nik Razboršek si je v tretjem nizu priigral zmago v uvodnem nastopu na Futuresu v Bergamu (15.000 $). S 4:6 6:4 6:4 je premagal Italijana Filippa Leonardija.

Mariborčan Matic Špec je študentske klopi univerze v Minnesoti zamenjal za teniška igrišča in se po odlični sezoni v univerzitetni ekipi, ko je bil proglašen za najboljšega univerzitetnega igralca v centralni ameriški regiji, na turnirju v Winston Salemu (25.000 $) uvrstil v glavni turnir. V zadnjem, tretjem krogu kvalifikacij, je s 6:3 5:7 6:2 premagal Američana Ezekiela Clarka.

Priložnost za zmago pa je na travnati površini S Hertogenboscha na Nizozemskem (612.755 €) iz rok izpustil 28-letni Aljaž Bedene, ki v srečanju z leto dni mlajšim Romunom Mariusom Copilom ni uspel izkoristiti dveh zaključnih žog za zmago v drugem nizu, tako da je na koncu slavil Romun z rezultatom 6:7(6) 7:6(4) in 6:3. Srečanje je trajalo dve uri in pol, odločilen pa je bil edini odvzem servisa v tekmi, ki je uspel Romunu v tretjem nizu. Igralca sta odlično servirala, Aljaž je dosegel 13, Copil 15 asov, skupen izkoristek servisa pa sta imela oba preko 70 %. To je bilo njuno tretje medsebojno srečanje in prva zmaga za Copila.

V torek je čakala v S Hertogenboschu nastop tudi Polona Hercog, a je na travnatem terenu izgubila s favorizirano Eliso Mertens iz Belgije s 6:2, 6:4.

pripravil: Bojan Matevžič