Grega Žemlja, eden od kreatorjev zlate dobe slovenskega moškega tenisa!

01.09.2012
Slovenski teniški igralec Grega Žemlja se je v petek, kot prvi slovenski teniški igralec, uvrstil v 3. krog turnirjev za grand slam.

Pred zgodovinskim nastopom Grege Žemlje na Odprtem prvenstvu ZDA, ko se bo v 3. krogu pomeril z 8. nosilcem Srbom Jankom Tipsarevićem, si poglejmo nekaj mejnikov slovenskega moškega tenisa.

Božič držal najvišjo uvrstitev 10 let

Pred Grego Žemljo in Blažem Kavčičem, nismo beležili večjih uspehov v moškem tenisu. Pred drugim tisočletjem je največje uspehe žel Mariborčan Iztok Božič. Sedaj 40-letni Iztok, je dolgo, dolgo časa držal najboljšo slovensko teniško uvrstitev na ATP lestvici. Leta 1998 se je najvišje zavihtel na 197. mesto, ta mejnik pa je držal celo desetletje. V karieri je dvakrat zmagal na turnirjih serije futures, dolgo časa pa je tudi držal najboljšo uvrstitev na challengerjih. Leta 1994 je v slovaških Košicah prišel vse do finala, kjer ga je takrat porazil 77. igralec sveta Horst Skoff iz Avstrije.

Tkalec vlekel slovenski voz v začetku tisočletja

Nato je na sceno stopil še en Mariborčan Marko Tkalec. V novem tisočletju je bil sedaj 35-letni Marko vlečni konj slovenskega moškega tenisa, vse, dokler nista na veliki oder stopila Grega Žemlja in Blaž Kavčič. Tkalec je bil t.i. kralj turnirjev serije futures, saj jih je v svoji dolgoletni karieri osvojil kar 20. Še sedaj ima v lasti daleč največje število omenjenih turnirjev na sončni strani Alp, toda Marko nikoli ni stopil v ''večje čevlje''. Redkokdaj se je udeleževal teniških turnirjev višjega ranga ATP challenger, na katerih ni beležil večjega uspeha (4x četrtfinale). Njegova najvišja uvrstitev na ATP lestvici je bila 243. mesto (2002). Le enkrat mu je uspelo odleteti na turnir serije grand slam, ko je leta 2008 na OP Avstralije izgubil v 1. krogu kvalifikacij.

Marko Tkalec je v karieri osvojil 20. turnirjev serije futures.   Foto: gemaxopen

Marko Tkalec je v karieri osvojil 20. turnirjev serije futures. Foto: gemaxopen

Gregorc zvezda enodnevnica

Pred dobo Žemlja-Kavčič in sedaj ''zlato'' dobo slovenskega moškega tenisa, ko imamo v TOP 100 kar tri tenisače Grega Žemljo, Blaža Kavčiča in Aljaža Bedeneta, je počasi ledino oral tudi Luka Gregorc. 28-letni Ljubljančan je hitro odšel loviti rezultate čez lužo, kjer tudi trenira. S pomočjo očeta in prijateljev, ki so poskrbeli za finančno pomoč, je imel Luka lepo perspektivo in tudi mentalno moč, ko je sam napovedal, po največjem uspehu v karieri (polfinale ATP turnirja v New Havnu), da njegova igra spada med najboljših 30 do 50 tenisačev na svetu. Žal se te njegove napovedi niso uresničile, veliko zaslug za to pa gre pripisovati tudi težavam s poškodbami, ki so ga oddaljile od tega cilja. Luka je bil najvišje leta 2009 na 172. mestu, po uspehu na wimbledonskem turnirju, ko se je skupaj z Gregom Žemljo, kot prvi kvalificiral v glavni del turnirjev velike četverice.

Luka Gregorc je leta 2008 prišel v polfinale ATP-ja v New Havnu.   Foto: espn.com

Luka Gregorc je leta 2008 prišel v polfinale ATP-ja v New Havnu. Foto: espn.com

Zlata doba slovenskega tenisa

Prvi koraki nove dobe slovenskega moškega tenisa so bili narejeni leto prej. V omenjeni olimpijski sezoni se je Gregorc prijavil na ATP turnir v New Havnu, kjer je postal senzacija dogodka. Šest zmag zapored ( 3 kvalifikacije in 3 glavni del) so pomenile preboj v polfinale, kar je še vedno najboljša uvrstitev slovenskega tenisača na ATP turnirjih. Pred štirimi leti je na tej poti izločil tudi Acasusa, Karlovića in Seppija. Tistega leta je slovenski reprezentant igral tudi edino finale challengerja v Knoxvillu.

Leto 2008 bo zapisano v slovenski tenis z zlatimi črkami. Takrat 22-letni Grega Žemlja (pred tem je dobil 9. turnirjev serije futures) je postal prvi Slovenec, ki mu je uspelo dvigniti lovoriko na turnirjih serije challenger. Odšel je na turnejo v Južno Ameriko in v Cancunu poskrbel, da so se odprla vrata in dokazal, da tudi slovenski tenisač zmore zmagovati. Gorenjec je skočil stopničko višje. Po desetih letih je preskočil rekord Iztoka Božiča (194.) in se zavihtel na 194. mesto. Skupaj z leto mlajšim Blažem Kavčičem sta nato tvorila uspehe in postavljala mejnik za mejnikom. Leta 2009 je Kranjčan kot prvi, skupaj z Gregorcem (beri zgoraj), preskočil kvalifikacije Wimbledona ter Slovenijo postavil na teniški zemljevid. V naslednjih treh letih je redno igral kvalifikacije turnirjev za grand slam in si nadel vzdevek 'mojster', saj jih je preskočil kar petkrat. Na nov naslov iz turnirjev serije challenger je čakal več kot dve leti, ko mu je znova uspelo v Caloundri (v finalu premagal Bernarda Tomića), v tem času pa je primat na slovenski sceni prevzel 25-letni Blaž Kavčič. Ljubljančan je prebil 'magično' mejo TOP 100, osvajal challengerje, prav tako preskakoval kvalifikacije ter kasneje na turnirjih velike četverice zaigral neposredno. Kavčič je osvojil 8. turnirjev ranga challenger, v lanskem letu pa se je omenjeni dvojici pridružil tudi Aljaž Bedene. Dve leti mlajši Aljaž je bil drugi Slovenec, ki je prebil mejo TOP 100 in prvi, ki je v eni sezoni osvojil štiri turnirje serije challenger. To mu je uspelo v letošnji sezoni, ki je brez dvoma najbolj uspešna za slovenski moški tenis.

Blaž Kavčič je prvi prebil magično mejo TOP 100   Foto: Facebook (JAR)

Blaž Kavčič je prvi prebil magično mejo TOP 100 Foto: Facebook (JAR)

Žemlja letos od porazov do novih mejnikov

Žemlja je letošnje leto začel z igranjem v 2. krogu ATP turnirja v Dohi, kjer je bil njegov tekmec, nihče drug, kot veliki Roger Federer. Ko mu je spodrsnilo v kvalifikacijah OP Avstralije, se je Grega znašel v 'črni luknji'. Nikakor ni našel poti nazaj. Vrstili so se porazi, eden za drugim, a to Gorenjca ni strlo. Vse do travnate sezone se je boril s formo, počasi pa je začel drseti tudi po lestvici. A Grega se je zbudil iz 'zimskega spanja' v pomemnem trenutku. Prvi nastop na travi mu je prinesel 3. turnirski naslov na challengerjih (Nottingham), za nagrado pa je prejel posebno povabilo organizatorja najbolj prestižnega teniškega turnirja na svetu Wimbledona, za nastop v glavnem delu. Darilo je pograbil z obema rokama in se drugič uvrstil v 2. krog turnirja v vseangleškem klubu, potem pa skupaj z Bedenetom odpotoval na turnejo po Kitajskem, ki se je izkazala za najbolj uspešno za slovenski moški tenis. Trije turnirji, tri zmage, je bila bera, ki sta jo domov prinesla Žemlja in Bedene, Grega pa je dvignil lovoriko v An Ningu in Pekingu. Formo je prenesel na letošnji US Open, kjer se pravljica še ni končala.

Mejniki slovenskega moškega tenisa od leta 2008 naprej

Ime in Priimek Datum Dosežek
Luka Gregorc avgust 2008 Polfinale ATP turnirja v New Havnu
Grega Žemlja november 2008 Prva zmaga na turnirjih serije challenger za Slovenijo (Cancun)
Grega Žemlja in Luka Gregorc junij 2009 Prva uvrstitev Slovenca v glavni del turnirjev za grand slam (Wimbledon)
Blaž Kavčič marec 2010 Prva uvrstitev Slovenca v TOP 100 na ATP lestvici
Grega Žemlja in Blaž Kavčič maj 2010 Prva uvstitev Slovenca v 2. krog turnirjev za grand slam (Roland Garros)
Blaž Kavčič september 2010 Prvi domači zmagovalec ATP challenger turnirja v Ljubljani
Pokal Davis (Žemlja, Kavčič, Gregorc, Bedene) marec 2011 Slovenska reprezentanca se je prvič uvrstila v 2. krog 1. evroafriške skupine
Blaž Kavčič marec 2011 Prvi nastop Slovenca v glavnem delu turnirjev serije masters (Miami)
Blaž Kavčič avgust 2011 Prvi Slovenec, ki je zaigral v glavnem delu na vseh štirih turnirjih za grand slam (OP ZDA)
Aljaž Bedene april 2012 Prvi Slovenec, ki je ubranil lovoriko na turnirju serije challenger (Barletta)
Aljaž Bedene julij 2012 Prvič dva Slovenca v TOP 100 na ATP lestvici
Grega Žemlja avgust 2012 Prvič trije Slovenci v TOP 100 na ATP lestvici
Grega Žemlja avgust 2012 Prva uvrstitev Slovenca v 3. krog turnirjev za grand slam (OP ZDA)