Potočnikova in Radišičeva na močnem ITF turnirju končali v finalu dvojic

30.10.2019
Tudi pretekli teden je bil bogat s slovenskimi nastopi na mednarodnih turnirjih, naši igralci in igralke pa so se ponovno izkazali.

Največ pozornosti je požel izvrsten nastop Aljaža Bedeneta na turnirju ATP z nagradnim skladom 2,4 mio € na Dunaju. Aljaž je moral v kvalifikacije, kjer je v prvem krogu premagal Slovaka Jozefa Kovalika, v drugem krogu pa je bil boljši od 6. nosilca kvalifikacij Argentinca Federica Delbonisa, 77. igralca lestvice ATP. V prvem krogu glavnega turnirja je nato izločil 7. nosilca Guida Pello, v drugem pa je še tretjič v karieri premagal Francoza, štiri leta starejšega 34-letnega Gillesa Simona, ki na lestvici ATP trenutno zaseda 50. mesto. Aljaž se je še drugič letos uvrstil najmanj v četrtfinale na turnirjih serije 500, skupaj pa četrtič v karieri. Prvič se je med osem najboljših letos uvrstil v Riu, kjer je četrtfinale tudi dobil, nato pa moral zaradi poškodbe polfinalno srečanje predati. Aljažev nasprotnik v četrtfinalu je bil Francoz Gael Monfils. V prvem medsebojnem obračunu je bil Francoz po uri in desetih minutah igre boljši s 7:5 6:1. Aljaž je na Dunaju osvojil 90 ATP točk in 63.160 € denarne nagrade. Na lestvici ATP je pridobil 8 mest in je ta teden uvrščen na 64. mesto. To je bilo tudi zadnji Aljažev nastop v letošnji sezoni v kateri je skupaj odigral 43 tekem in zabeležil 25 zmag. Najvišje je bil februarja na 57. mestu, sezono pa bo končal okrog 60. mesta.

Lep uspeh je z zmago na zaključnem turnirju dvojic Elite trophy v Zhuhaju dosegla Andreja Klepač s soigralko iz Ukrajine Lyudmylo Kichenok. Turnir na katerem si je šest dvojic razdelilo 170.000 $ se je igral v dveh RR skupinah z zaključnim obračunom zmagovalk skupin. Na turnirju so nastopile štiri dvojice, ki so na lestvici WTA uvrščene nižje od osmega mesta, dvema dvojicama je organizator podelil posebno povabilo. Klepačeva in Kichenokova sta v skupini premagali Oksano Kalashnikovo in Sofio Kenin ter Xinyu Jiang in Quianhui Tang. Za zmago sta se pomerili z zmagovalkama druge skupine YingYing Duan in Zhaoxuan Yang in slavili s 6:3 6:3. Turnirska zmaga jima je prinesla denarno nagrado v višini 50.080 $. Andreja Klepač je na svetovni teniški lestvici dvojic kot najvišje uvrščena Slovenka na 30. mestu, med najboljšo stoterico sta še Katarina Srebotnik na 58. in Dalila Jakupović na 88. mestu.

Do uspeha kariere med dvojicami sta pretekli teden na turnirju ITF z nagradnim skladom 100.000 $ v madžarskem Szekesfehervaru prišli 22- letna Nina Potočnik in tri leta mlajša Nika Radišič. Naši mladi igralki sta v polfinalu s 6:4 6:3 premagali Madžarki Anno Bondar in Dalmo Galfi. V finalu sta se za prvo zmago na tako močnem turnirju pomerili z drugima nosilkama Španko Georgino Garcia Perez in Madžarko Fanny Stollar. Po slabem prvem nizu sta se v drugem sprostili in se popolnoma enakovredno kosali z izkušenejšima tekmicama, a na koncu vendarle izgubili. Končni izid se je glasil 6:1 7:6(4) v korist drugih nosilk. Nina Potočnik, ki se je kot mladinka na lestvici ITF zavihtela vse do 55. mesta je doslej na članskih turnirjih ITF med dvojicami osvojila šest naslovov, štiri na turnirjih 10K, enega na turnirju 15 K in enega na turnirju 25K, ima pa tudi dva posamična naslova. Tri leta mlajša Nika Radišič, ki je bila kot mladinka še uspešnejša saj je bila najvišje na mladinski svetovni teniški lestvici na 18. mestu, se lahko med članicami pohvali s petimi naslovi med dvojicami, štirimi na turnirjih 15 K in enim na turnirju 25K, ima tudi en naslov v posamični konkurenci.

Dalila Jakupović, s 186. mestom četrta Slovenka na lestvici WTA je dolgo časa lovila formo na močnejših turnirjih serije ITF in WTA, po več zaporednih porazih v uvodnih krogih pa se je odločila za nastop na turnirju z nižjim nagradnim skladom, kjer je poskušala najti dobre občutke in si povrniti omajano samozavest. V kitajskem Nanningu ji je to dokaj dobro uspevalo saj se je na turnirju z nagradnim skladom 25.000 $ uvrstila v polfinale in po dolgem času nanizala tri zaporedne zmage. V polfinalu se je pomerila z 20-letno Rusinjo Anastasio Gasanovo (346) in izgubila s 6:0 4:6 3:6 po dveh urah in triindvajsetih minutah. Po izvrstnem prvem nizu, ko je dobila vse tri servise nasprotnice je v drugem in tretjem nizu zaigrala slabše, v obeh po dvakrat izgubila začetni udarec in zmaga je spolzela iz rok. Novo priložnost za dober rezultat bo imela ta teden na turnirju z nagradnim skladom 60.000 $ v Liuzhou, kjer bo v prvem krogu igrala s kvalifikantko.

Na turnirju ITF z nagradim skladom 100.000 $ v madžarskem Szekesfehervaru je Kaja Juvan izgubila v četrtfinalu. S 6:1 6:4 jo je premagala ukrajinska vrstnica, 19-letna Katarina Zavatska, 117. igralka lestvice WTA. To je bilo njuno drugo medsebojno srečanje, prvo v članski konkurenci. Edinkrat doslej sta se pomerili na mladinskem turnirju A ranga v Milanu, kjer je bila boljša Juvanova.

Z nastopoma na turnirjih ITF v Dohi (15.000 $) pa ne more biti zadovoljen Tom Kočevar Dešman, ki se je tudi na drugem turnirju zapored poslovil v četrtfinalu. S 6:2 7:5 ga je premagal 1. nosilec Švicar Adam Moundir, 455. igralec lestvice WTA.

Solidno so pretekli teden nastopali tudi mladinci. Najbolj se je izkazala Tjaša Klevišar, ki je na turnirju ITF 3. ranga v Cavtatu osvojila turnir dvojic. S soigralko Katarino Duic Plumtree iz Hrvaške sta v petem, finalnem obračunu, s 6:3 3:6 11:9 premagali hrvaško-estonsko dvojico Lucija Čirić Bagarić in Saara Orav. Za Klevišarjevo je to prvi osvojen turnir ITF in s tem najboljši dosežek v karieri med dvojicami. Na istem turnirju je v posamični konkurenci v četrtfinalu izpadel Filip Jeff Planinšek. S 5:7 7:6(5) 6:2 ga je izločil 13. postavljeni Švicar Sami Ben Abdenibbi. Planinšek je nastopil tudi v polfinalu konkurence dvojic. S soigralcem Miletom Matićem iz Hrvaške sta z 2:6 2:6 izgubila s Hrvatoma Borno Devaldom in Milijem Poljićakom. Aljaž Jeran se je na turnirju ITF 4. ranga v maroškem Rabatu uvrstil v četrtfinale. V tretjem krogu je s 6:2 6:0 odpravil Japonca Kaito Odanija in se je za napredovanje v polfinale boril z Maročanom Assilom Boussayrijem. Domačin je bil boljši z rezultatom 6:1 6:2. Na turnirju ITF 5. ranga v Dornbirnu se je v četrtfinalu med posameznicami poslovila Nika Strašek. S 6:3 6:4 jo je premagala Švicarka Livia Airoldi. V konkurenci dvojic sta v polfinalu Matic Križnik in Aljaž Kirbiš s 4:6 6:1 6:10 izgubila z Gianluco Marinom iz Švice in Rusom Alexandrom Orlovim. Med dekleti je Nika Strašek s soigralko Viktorio Lackovo prav tako izgubila polfinalno srečanje dvojic. S 7:6(3) 6:1 sta ju premagali Čehinja Sara Bejlek in Hrvatica Petra Marcinko.

Ta teden je z nastopi dobro začel Blaž Kavčič, ki je na ATP challengerju z nagradnim skladom 54.160 $ v ameriškem Charlottesvillu v prvem krogu s 6:3 7:6(2) premagal 30-letnega Američana Donalda Younga, nekdaj 38. igralca sveta. Trenutno Young zaseda 237., Kavčič pa 287. mesto na lestvici ATP. V drugem krogu bo igral z desetim nosilcem Kanadčanom Vasekom Pospisilom, trenutno 174. igralcem lestvice ATP, najvišje v karieri pa je na 25. mestu leta 2014. Pospisil je v dobri formi saj je na turnir prišel kot zmagovalec challengerja v Las Vegasu. V Charlottesvillu bo nastopil tudi Blaž Rola, ki ta teden na lestvici ATP zaseda 140. mesto. V prvem krogu je bil kot šesti nosilec prost, v drugem pa bo igral s 27-letnim Američanom Raymondom Sarmientom, ki nastopa s posebnim povabilom.

Na članskih turnirjih ITF ta teden nastopajo še Veronika Erjavec v italijanskem Ortiseju (15.000 $), Manca Pislak v Antalyi (15.000 $) in Nik Razboršek v Opavi (15.000 $). Vsi trije so v glavnem žrebu. Dobro sta kvalifikacije začela Anže Arh in Luka Miklavčič v Antalyi (15.000 $). Oba sta se s po dvema zmagama uvrstila v finale kvalifikacij. Ni pa bil uspešen Mike Urbanija, ki je izgubil uvodno kvalifikacijsko srečanje. Anali Kočevar se je preizkušala na turnirju ITF (25.000 $) v Petangu in izgubila v prvem krogu kvalifikacij.

Na ATP turnirju na Dunaju na katerem je nastopil naš Aljaž Bedene se je organizatorjem zgodil neljub spodrsljaj, ko so na velikem zaslonu v dvorani v srečanju z Gaelom Monfilsom ob imenu slovenskega igralca grafično postavili zastavo, ki pa ni bila slovenska. Zaradi tega je TS poslala organizatorjem turnirja ATP na Dunaju zahtevo za opravičilo. Organizator se je Aljažu Bedenetu že pisno opravičil.

pripravil: Bojan Matevžič