Jakupovičeva in Juvanova imeni tedna na slovenski teniški sceni

27.06.2018
Tudi ime prejšnjega tedna v slovenskih teniških novicah je Dalila Jakupović, ki se je po še eni izvrstni predstavi na WTA turnirju v Birminghamu (936.128 $), kjer se je uvrstila v četrtfinale, prvič v karieri na svetovni ženski teniški lestvici zavihtela med prvo stoterico najboljših teniških igralk sveta.

Ta teden jo najdemo na 92. mestu. Jakupovićeva je na močnem turnirju v Birminghamu v kvalifikacijah trikrat zmagala in se uvrstila v glavni turnir, tu pa odigrala tri tekme z igralkami iz najboljše dvajseterice. V prvem krogu je s 3:6 7:6(7) 6:1 izločila 17. igralko sveta, Elise Mertens iz Belgije, v drugem pa je odlično zaigrala proti Japonki Naomi Osaka, 18. igralki sveta. Dalila je prvi niz dobila s 6:3 nato ji je nasprotnica tekmo predala. V četrtfinalu, že šestem srečanju v nekaj dneh, jo je nato s 6:2 6:4 premagala 19. igralka sveta Magdalena Rybarikova.

Pretekli teden je še enkrat več navdušila tudi 17-letna Ljubljančanka Kaja Juvan, ki je v velikem slogu zaključila ITF turnir v švedskem Ystadu (25.000 $) in se veselila osvojitve četrtega naslova na turnirjih ITF. Po prvi nosilki Irini Mariji Bara iz Romunije, katero je Kaja v polfinalu premagala s 6:1 7:5 je v finalu padla še druga Romunka, 19- letna tretja nosilka turnirja, Amalia Andreea Rosca, 289. igralka lestvice WTA. Kaja je po uri in pol igre zmagala z 2:6 7:5 6:1. To je bila njena sedemnajsta zmaga na zadnjih devetnajstih srečanjih, vsa je odigrala na turnirjih z nagradnim skladom 25.000 $, in drugi naslov letos, potem ko je v začetku maja slavila na enako vrednem turnirju na Madžarskem. Tudi Juvanova bo vidno napredovala na lestvici WTA, sprememba bo vidna po koncu turnirja v Wimbledonu, ko jo bomo našli okrog 260. mesta, lahko pa tudi še višje, če bo dobro odigrala turnir v Bastadu na katerem nastopa ta teden.

Na mednarodni sceni je bila pretekli teden uspešna tudi Andreja Klepač, ki je s soigralko, Španko Mario Jose Martinez Sanchez zmagala med dvojicami na turnirju WTA na Mallorci z nagradnim skladom 250.000 dolarjev. S Španko sta bili prvi nosilki turnirja, v finalu pa sta s 6:1 3:6 10:3 premagali Čehinji Lucie Safarovo in Barboro Stefkovo. Za Andrejo je to šesta turnirska zmaga v konkurenci dvojic, na prvi generalki pred Wimledonom, druga ju čaka ta teden v Eastbournu, pa sta z Martinez Sanchezovo močno dvignili pričakovanja in bosta tako med favoritinjami tudi za osvojitev naslova na najprestižnejšem turnirju. Klepačeva je na lestvici WTA med igralkami dvojic na visokem trinajstem mestu.

Ta teden je nastope na turnirju ATP serije 250 v Antalyi, turnir se igra na travnati podlagi, izvrstno začel Blaž Kavčič, trenutno 155. igralec sveta. Kavčiča so tudi letos pestile poškodbe , a se je po štirih zaporednih porazih, nazadnje je predal srečanje v prvem krogu kvalifikacij na OP Francije v Parizu, uspešno vrnil na teniška igrišča in se uvrstil v glavni žreb. V prvem krogu kvalifikacij je s 7:6(0) 6:1 premagal Italijana Riccarda Bellottija, v drugem pa 31-letnega Kazahstanca Aleksandra Nedovyesova, 275. igralca sveta. Zmago sezone pa je dosegel v prvem krogu glavnega turnirja, ko je s 7:6(4) 6:3 izločil 33-letnega Ciprčana Marcosa Baghdatisa, 83. igralca lestvice ATP in mu zadal peti zaporedni poraz, razmerje v medsebojnih srečanjih pa postavil na 2-1. Kavčič je izjemno serviral saj je imel izkoristek prvega servisa kar 90 %, izgubil je samo štiri točke na svoj prvi začetni udarec. Tudi Baghdatis pri začetnem udarcu ni zaostajal, Kavčiču je zabil 16 asov, a je bilo tudi to premalo za boljši dosežek. Kavčič je Ciprčanu odvzel servis enkrat, sam ga v srečanju ni izgubil. Končno razmerje osvojenih točk je bilo 74-61 v korist Ljubljančana. Blažev nasprotnik v drugem krogu bo predvidoma v sredo 4. nosilec, 31-letni vrstnik iz Francije Gael Monfils, 41. igralec sveta, ki je bil v prvem krogu prost. To bo njuno drugo medsebojno srečanje, prvega je leta 2013 v Umagu dobil Monfils.

Še dva slovenska četrtfinalista smo imeli na turnirjih ITF pretekli teden. Na ITF turnirju v Fergani (25.000 $) se je v četrtfinalu poslovila Nastja Kolar. S 6:4 6:2 jo je premagala 3. nosilka, 23-letna Uzbekistanka Nigina Abduraimova, 318. igralka lestvice WTA. Četrtfinala pa teniško tudi ni preživel Tom Kočevar Dešman na Futuresu v Kaltenkirchnu (15.000 $). S 6:1 6:1 ga je izločil 3. nosilec, 26-letni Američan Sekou Bangoura, 392. igralec lestvice ATP.

Na Ptuju se je s slovenskim slavjem končal mednarodni mladinski turnir Tennis Europe v starostni kategoriji do 16 let. Še drugič letos se je zmage na turnirjih TE veselil domačin Blaž Vidovič, ki je v finalu s 6:4 7:6(8) strl odpor presenetljivega finalista, Aljaža Jerana. Blaž Vidovič je po zmagi na turnirju TE Grawe Open 2018 v Mariboru letos še drugič in tudi drugič v karieri stopil na zmagovalno stopničko. V karieri je sicer zabeležil že nekaj odmevnih rezultatov na turnirjih Tennis Europe. V različnih starostnih kategorijah od 12 - 16 let je osvojil tri turnirje dvojic in bil dvakrat finalist, trikrat pa je bil tudi finalist na turnirjih posameznikov do 14 let. Lani je nastopil v finalu ITF turnirja 5. ranga do 18 let v Baru.

Manj uspeha je doslej imela na mednarodnih turnirjih finalistka turnirja deklet, prav tako domačinka Tara Gorinšek. Finalni obračun s Hrvatico Marijano Majetić je izgubila s 3:6 1:6, a je zato z uvrstitvijo v finale in zmago v konkurenci dvojic, kjer sta slavili z Niko Strašek, za njo najboljši turnir doslej. V preteklih nastopih se je namreč le dvakrat uspela uvrstiti v četrtfinale.

Na turnirju Tennis Europe v starostni kategoriji do 12 let v Trstu so se slovenski nastopi končali v četrtfinalu. Žiga Švec, ki je v drugem krogu s 6:4 6:2 premagal Madžara Loranta Gyorija je v četrtfinalu s 3:6 5:7 izgubil z Libanoncem Fadijem Bidanom. Mak Mikovič je v drugem krogu s 6:2 5:7 7:6(0) premagal Rusa Klima Krivoshchekova, v četrtfinalu pa je z 2:6 0:6 izgubil s Korejcem Jung Hun Seom. Tinkara Vraničar je v drugem krogu s 6:4 2:6 6:2 premagala Slovakinjo Darino Ivanicovo, v četrtfinalu pa je z 2:6 0:6 izgubila z Japonko Hayu Kinoshita.

Doma so se v Kranju in Krškem končali finalni turnirji do 12 let, v Portorožu pa se je začelo člansko državno prvenstvo, zadnje iz serije letošnjih poletnih državnih prvenstev.

V Kranju sta konec tedna potekala finalna A in B turnirja za dečke v starostni kategoriji do 12 let. V A turnirju je nastopilo 48 , v B turnirju pa 24 igralcev. Finalista A turnirja sta bila 1. nosilec, domačin Luka Videnovič (Tr-Kr) in 4. nosilec Nal Sok (Tc-Lj). Videnovič je v polfinalu s 6:4 6:4 izločil tretjega nosilca Marka Požonca (TK-CC), Sok je bil v drugem polfinalu s 4:6 6:4 6:1 boljši od drugega nosilca Vida Moharja (Grosuplje). V finalu je slavil Videnovič, ki je zmagal s 7:5 6:1.
V B turnirju sta bila finalista Jure Šiftar (TkMed) in Nejc Tršek (Ltc). Turnir je osvojil Tršek, ki je v finalu zmagal s 6:3 3:6 7:6(3).

Pri deklicah, nastopale so v Krškem, se je za točke borilo 34 igralk. V finale sta se uvrstili igralki ŽTK Maribor Lija Mumlek in Nala Kovačič. Mumlekova je v polfinalu s 6:3 6:3 premagala Laro Flerin (Tr-Kr), Kovačičeva je bila s 6:4 6:2 boljša od klubske soigralke Pie Petelinšek. Finalni klubski obračun je s 6:2 6:2 dobila Lija Mumlek.

Na mednarodnih turnirjih je ta teden dobro začel Sven Lah, ki nastopa na Futuresu v čeških Pardubicah (25.000 $). Po uspešno opravljenih kvalifikacijah je slavil tudi v prvem krogu glavnega turnirja, kjer je s 6:4 6:4 je premagal Ukrajinca Danyla Kalenichenka, 531. igralca lestvice ATP. Tudi 16-letna Maja Makorič, ki nastopa na ITF turnirju v Trbižu (15.000 $) je po uspešno opravljenih kvalifikacijah zmagala v prvem krogu glavnega turnirja. S 6:2 6:2 je premagala 18-letno Viktorio Surovo iz Slovaške. Za Makoričevo je to prva zmaga v glavnem žrebu profesionalnega turnirja ITF. Na Futuresu v ameriški Tulsi (25.000 $) se je Matic Špec po zmagi 7:6(5) 1:0 (predaja) nad Američanom Alexandrom Lebedevim uvrstil v zadnji krog kvalifikacij. Tu se bo pomeril z Moldavijcem Alexandrom Cozbinovim.

V Londonu so se v ponedeljek začele kvalifikacije na tretjem turnirju sezone za Grand slam, Wimbledonu. Pri moških v kvalifikacijah nastopa Blaž Rola, medtem ko sta si Aljaž Bedene in Blaž Kavčič že zagotovila nastop v glavnem turnirju. Rola se je v prvem krogu pomeril s 25-letnim Rusom Alexeyem Vatutinom, 139. igralcem lestvice ATP in zmagal s 6:4 4:6 6:3. Blaž po dveh finalih, ki ju je dosegel marca in aprila na Kitajskem in v Panami v nadaljevanju sezone ni blestel, saj je na zadnjih šestih turnirjih vknjižil le dve zmagi ter šest porazov. Nastope v Wimbledonu pa je začel dobro, zmago je slavil po uri in petinštiridesetih minutah igre. V drugem krogu je igral s 33-letnim Italijanom Luco Vannijem, 194. igralcem lestvice ATP in klonil po treh nizih.
Na turnirju v Wimbledonu sta nasprotnici dobili tudi Tamara Zidanšek in Dalila Jakupović. Zidanškova je prva nosilka kvalifikacijskega turnirja, v prvem krogu je padla nasprotnica 20-letna domačinka Freya Chistie, 588. igralka lestvice WTA, ki je za nastop prejela posebno povabilo. Jakupovićeva je sedma nosilka kvalifikacijskega turnirja, v prvem krogu je igrala s 26-letno Japonko Miharu Imanishi, 188. igralko lestvice WTA in jo zlahka premagala. Več tukaj.

pripravil: Bojan Matevžič